• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İş Programı Exceli Sorun

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Yagiz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
5
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Yüklediğim dosyada;

B sütunu işin süresini
C sütunu önemsiz
D sütunu bağlı olduğu aktivitenin satır numarasını
E sütunu işin başlangıç tarihi
F sütunu direk B ve E yi topluyor
H sütunuysa F sütunu tatil günlerini dahil etmediği için E+F deki tarihe tatil ekliyor

Ancak sorun yaşadığım yer şöyle;

Bayram gibi bir takım tatil günlerini yan sayfada yazdım. Bu tarihlere gelirse H sütunundaki tarih atlasın istiyorum. O yüzden G sütununu oluşturup o kadar tatil sayısını H sütununa eklettim. Ancak bayram gibi uzun tatillerde sadece 1 tane ekliyor, çıkan sonuç tatile gelse de daha da ekleme yapmıyor.

Muhtemelen bu formüllerle daha ilerleyebilecek gibi görünmüyor. Ben iş süresini yazdığımda tatilleri atlayarak bitiş tarihi vermesini nasıl sağlayabilirim?

Ekli dosyalar

• Örnek İş Programı.xlsx
    227.8 KB · Gösterim: 20
Çözüm
Ben İŞ Günü formüllerinde
TATİLLER!$B:$B gibi Tatil kolonunu komple almıştım. Komple kolonun değerlendirilmesi performans problemi yaratabilir.
O nedenle
TATİLLER!$B:$B yerine TATİLLER!$B$1:$B$100 gibi makul bir aralık yazılabilir.
Ya da bir önceki dosyadaki cevabımda olduğu gibi Ad tanımlaması ile Dinamik Alan yapılıp formülde kullanılabilir.

Ben yeni dosyayı ekliyorum... Tatil Ad tanımlamasıyla dinamik alan yapıldı ve formüllerde kullanıldı....
İncelersiniz. Performans olayında etkisi olacaktır...

Bir diğer olay da, Koşullu Biçimlendirme alanını biraz daraltabilirsiniz. Çünkü bu alanda her hücrede formül var. Ve de Koşullu Biçimlendirme Volatile (oynak, uçucu..) bir işlemdir. Bu nedenden, Sayfada herhangi bir hücrede...
Deneyiniz.
Makrolu çözüm.
İŞ PROGRAMI sayfasında B ve C sütunları değiştikçe çalışır.

Ekli dosyalar

• Örnek İş Programı (1).xlsm
    136.1 KB · Gösterim: 13
Deneyiniz.
Makrolu çözüm.
İŞ PROGRAMI sayfasında B ve C sütunları değiştikçe çalışır.

Nasıl oluyor hiç anlamadım ama sorunu çözmüş. Ne yetenekler var gerçekten :) Teşekkür ediyorum.

Formülle aynı sorunu çözebilen olursa da seve seve incelerim.

Formülle çözüme örnek olarak, çözüm resimdeki gibi...

1715444565485.png
Burada, önemli olarak,
öncelikle İŞLER kolonunda yazılanların ANA İşlem mi yoksa Ana işlemlerin aşamaları olan ALT işlemler mi olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Onun için de A kolonu olarak No kolonu eklendi. Alt işlemler için BOŞ bırakılıyor. Ana işlemler için ise DOLU. Bu durum formüllerde bir kriter olarak değerlendiriliyor.
İlk Başlangıç tarihi olan 02.05.2024 tarihi manuel yazılıyor. Bu tarihten hareketle,
  • No kolonu
  • İşler kolonunun Dolu olması
  • Süre (İşGünü)
  • Gecikme (İşGünü)
  • Tatiller
değerleri kriter olarak değerlendirilip, Başlangıç ve Bitiş Tarihleri formüllerle hesaplanıyor...

Formüller
Başlangıç Tarihleri için F3 hücresinden itibaren F kolonunda
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Bitiş Tarihleri için G2 hücresinden itibaren G kolonunda
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Eki incelersiniz..
Not : Formüller 50. satıra kadar kopyalandı. Gerekirse kopyalayarak aşağıya doğru çoğaltabilirsiniz...

Ekli dosyalar

• Örnek İş Programı.xlsx
    230.1 KB · Gösterim: 6

Ekli dosyayı görüntüle 25710
Burada, önemli olarak,
öncelikle İŞLER kolonunda yazılanların ANA İşlem mi yoksa Ana işlemlerin aşamaları olan ALT işlemler mi olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Onun için de A kolonu olarak No kolonu eklendi. Alt işlemler için BOŞ bırakılıyor. Ana işlemler için ise DOLU. Bu durum formüllerde bir kriter olarak değerlendiriliyor.
İlk Başlangıç tarihi olan 02.05.2024 tarihi manuel yazılıyor. Bu tarihten hareketle,
  • No kolonu
  • Süre (İşGünü)
  • Gecikme (İşGünü)
  • Tatiller
değerleri kriter olarak değerlendirilip, Başlangıç ve Bitiş Tarihleri formüllerle hesaplanıyor...

Formüller
Kod:
Kod:

Eki incelersiniz..
Not : Formüller 50. satıra kadar kopyalandı. Gerekirse kopyalayarak aşağıya doğru çoğaltabilirsiniz...

Mesajınızı şimdi gördüm, denemeden yazıyorum. Profesyonel hizmet veriyorsunuz, hem de ücretsiz. Elinize emeğinize tecrübenize sağlık. Bu platformu kuranlara da destek olan herkese de teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 25710
Burada, önemli olarak,
  • No kolonu
  • Süre (İşGünü)
  • Gecikme (İşGünü)
  • Tatiller

Formüller
Kod:
Kod:

Eki incelersiniz..

içerikle ilgili olark da şöyle bir durum var. Başlangıç tarihleri önceki satırın bitişine göre ayarlanmış. Ancak ben onu bağlı olduğu iş olarak tanımlamıştım, orda yazan satır numarasına gidip bitiş tarihini alıyordu ve üstüne SÜRE yi ekliyordu. Eski formülü uyarlamaya çalıştığımdaysa sistem çalışmadı.

Tatilleri çok güzel tanımlayıp tam da istediğim gibi atlıyor. O açıdan kusursuz ancak kendi iş programı yapım yöntemime göre yapamıyorum bu şekilde.

içerikle ilgili olark da şöyle bir durum var. Başlangıç tarihleri önceki satırın bitişine göre ayarlanmış. Ancak ben onu bağlı olduğu iş olarak tanımlamıştım, orda yazan satır numarasına gidip bitiş tarihini alıyordu ve üstüne SÜRE yi ekliyordu. Eski formülü uyarlamaya çalıştığımdaysa sistem çalışmadı.

Tatilleri çok güzel tanımlayıp tam da istediğim gibi atlıyor. O açıdan kusursuz ancak kendi iş programı yapım yöntemime göre yapamıyorum bu şekilde.
"Bağlı Olduğu İş"
kısmına zaten anlam verememiştim.

Bağlı Olduğu İş kolonunda yazılan değer SATIR numarasını mı göstermekte? SATIR numarasına karşılık gelen işle AYNI günde başlayacak anlamında mıdır?

Detayları açıklamak / netleştirmek gerekecektir. Belki de ilk 10 - 20 satırdaki, sadece tarih kısımlarını ele alıp, Manuel doldurup küçük bir örnek eklemek, işi, çok daha netleştirecektir.

Bağlı Olduğu İş, işin SATIR Numarasını gösteriyorsa eğer, formüllerde kullanılabilir ANCAK burada oluşabilecek önemli bir problem oluşabilecektir. Şöyle ki,
** Bağlı olunan işe kendi satır Numarasından daha BÜYÜK satır numarası girildiğinde Çok BÜYÜK olasılıkla DÖNGÜSEL Başvurular oluşacaktır. Formül de hesaplamayı yapmayacaktır doğal olarak.
** Böyle bir şey olmaz, kendinden önceki işlere bağlı olacaktır mutlaka diyebilirsiniz. Ama hatalı yazılabilme riski fazla.

Yoğunluğumdan dolayı, pek vakit ayıramıyorum.
Yine de ilk fırsatta bakmaya çalışırım.

Ayrıca,
Profilinizde Excel365 kullanıcısı olduğunuz yazmakta. Excel365 işlevleri de kullanılabilir mi?
Ancak, belirtmeliyim ki, Excel365 işlevleri kullanıldığında, dosya, daha düşük bir Excel versiyonunda (Excel2016, Excel2019 vs.. gibi açıldığında çalışmayacaktır.

"Bağlı Olduğu İş"
kısmına zaten anlam verememiştim.

Bağlı Olduğu İş kolonunda yazılan değer SATIR numarasını mı göstermekte? SATIR numarasına karşılık gelen işle AYNI günde başlayacak anlamında mıdır?

Detayları açıklamak / netleştirmek gerekecektir. Belki de ilk 10 - 20 satırdaki, sadece tarih kısımlarını ele alıp, Manuel doldurup küçük bir örnek eklemek, işi, çok daha netleştirecektir.

Bağlı Olduğu İş, işin SATIR Numarasını gösteriyorsa eğer, formüllerde kullanılabilir ANCAK burada oluşabilecek önemli bir problem oluşabilecektir. Şöyle ki,
** Bağlı olunan işe kendi satır Numarasından daha BÜYÜK satır numarası girildiğinde Çok BÜYÜK olasılıkla DÖNGÜSEL Başvurular oluşacaktır. Formül de hesaplamayı yapmayacaktır doğal olarak.
** Böyle bir şey olmaz, kendinden önceki işlere bağlı olacaktır mutlaka diyebilirsiniz. Ama hatalı yazılabilme riski fazla.

Yoğunluğumdan dolayı, pek vakit ayıramıyorum.
Yine de ilk fırsatta bakmaya çalışırım.

Ayrıca,
Profilinizde Excel365 kullanıcısı olduğunuz yazmakta. Excel365 işlevleri de kullanılabilir mi?
Ancak, belirtmeliyim ki, Excel365 işlevleri kullanıldığında, dosya, daha düşük bir Excel versiyonunda (Excel2016, Excel2019 vs.. gibi açıldığında çalışmayacaktır.

Evet kullanabilmekteyim ancak farklı sürümlerden de erişmem gerektiği için 365 fonksiyonlarını hiç düşünmeyebiliriz.

Bağlı olduğu işi, buraya yüklediğim ilk örnek dosyadan tarif edebilirim. Başlangıç tarihi için, bağlı olduğu iş yazan hücredeki numarayı alıp ilgili satıra gidiyor ve oradaki "E" veya "H" yazana göre yani başlangıç veya bitiş tarihini alıyor, ve GECİKME yazan gün sayısını da ekliyor ve ana hücrenin başlangıç tarihini belirliyor.

Örnek için E4 hücresine bakalım. E2'deki tarihi çekip gecikmedeki 3 günü ekleyip 6.06 tarihini buluyor.

Benim örnek dosyamdaki eksik, uzun tatil günlerini algılayıp bitiş tarihini, uzun tatilin sonrasına ertelemekti. Sizin çalışmanızda da o konu tamamen çözülmüştü ama diğer sistem çökmüştü :)

Yukarıdaki eksik kalmış mesajı silemiyorum, yöneticiler yardımcı olursa sevinirim.

Benim örnek dosyamdaki eksik, uzun tatil günlerini algılayıp bitiş tarihini, uzun tatilin sonrasına ertelemekti. Sizin çalışmanızda da o konu tamamen çözülmüştü ama diğer sistem çökmüştü
Eğer yanlış yorumlamıyorsam,
O zaman,
Sadece İş Günlerini hesaplatmak yeterli olacaktır.

Resim olarak şöyle
1715967273178.png
Açık Mavi zemin dolgulu alanlar, ALT işlemler ve zemin dolgusu olmayan alanlar ise ANA işlemler dersek,
1 - Alt işlemi olan Ana işlemlerde Başlangıç Tarihleri olan =MİN(E4:E7) ve Bitiş Tarihleri olan =MAK(F4:F7) formüllerinde değişiklik yapılmadı.
2 - Başlangıç Tarihleri olarak
Mavi zemin dolgulu alanlarda ve de Alt işlemi olmayan Ana işlemlerde (ki, bunlarda da zaten Bağlı olduğu iş numarası yazmakta) (resimdeki seçili hücre gibi)
Kod:
formülüyle hesaplama yapıldı. Ve bu formül, bu gibi duruma sahip olan E kolonundaki hücrelere kopyalandı.
3 - Bitiş Tarihleri olarak
Mavi zemin dolgulu alanlarda ve de Alt işlemi olmayan Ana işlemlerde
Başlangıç Tarihine göre Süre, Gecikme ve Pazar + Tatiller baz alınarak
F4 hücresindeki gibi
Kod:
formülüyle hesaplama yapıldı. Ve bu formül, bu gibi duruma sahip olan E kolonundaki hücrelere kopyalandı.
4 - Alt işlemleri olan Ana işlemler için,
Toplam İş Günü süresi ise
B3 hücresindeki gibi
Kod:

Dosyanızda, yazılmayan diğer işlemleri yazıp devam ettiğinizde,
Bu 1 - 2 - 3 - 4 maddelerindeki formülleri, durumlarına göre uygularsanız problem olmayacaktır.

Ekli dosyalar

• Örnek İş Programı_2.xlsx
    226.2 KB · Gösterim: 3
Eğer yanlış yorumlamıyorsam,
O zaman,
Sadece İş Günlerini hesaplatmak yeterli olacaktır.

Resim olarak şöyle
Ekli dosyayı görüntüle 25856
Açık Mavi zemin dolgulu alanlar, ALT işlemler ve zemin dolgusu olmayan alanlar ise ANA işlemler dersek,
1 - Alt işlemi olan Ana işlemlerde Başlangıç Tarihleri olan =MİN(E4:E7) ve Bitiş Tarihleri olan =MAK(F4:F7) formüllerinde değişiklik yapılmadı.
2 - Başlangıç Tarihleri olarak
Mavi zemin dolgulu alanlarda ve de Alt işlemi olmayan Ana işlemlerde (ki, bunlarda da zaten Bağlı olduğu iş numarası yazmakta) (resimdeki seçili hücre gibi)
Kod:
3 - Bitiş Tarihleri olarak
Mavi zemin dolgulu alanlarda ve de Alt işlemi olmayan Ana işlemlerde
Başlangıç Tarihine göre Süre, Gecikme ve Pazar + Tatiller baz alınarak
F4 hücresindeki gibi
Kod:
4 - Alt işlemleri olan Ana işlemler için,
Toplam İş Günü süresi ise
B3 hücresindeki gibi
Kod:

Dosyanızda, yazılmayan diğer işlemleri yazıp devam ettiğinizde,
Bu 1 - 2 - 3 - 4 maddelerindeki formülleri, durumlarına göre uygularsanız problem olmayacaktır.

Mükemmel oldu elinize sağlık.

Yalnızca dosya çok ağırlaştı tek sorun o. Hücrelere veri girip formülize ederken 3 saniye kadar bekliyor kendi bilgisayarımda.

Ben İŞ Günü formüllerinde
TATİLLER!$B:$B gibi Tatil kolonunu komple almıştım. Komple kolonun değerlendirilmesi performans problemi yaratabilir.
O nedenle
TATİLLER!$B:$B yerine TATİLLER!$B$1:$B$100 gibi makul bir aralık yazılabilir.
Ya da bir önceki dosyadaki cevabımda olduğu gibi Ad tanımlaması ile Dinamik Alan yapılıp formülde kullanılabilir.

Ben yeni dosyayı ekliyorum... Tatil Ad tanımlamasıyla dinamik alan yapıldı ve formüllerde kullanıldı....
İncelersiniz. Performans olayında etkisi olacaktır...

Bir diğer olay da, Koşullu Biçimlendirme alanını biraz daraltabilirsiniz. Çünkü bu alanda her hücrede formül var. Ve de Koşullu Biçimlendirme Volatile (oynak, uçucu..) bir işlemdir. Bu nedenden, Sayfada herhangi bir hücrede değişiklik yaptığınızda sayfa her defasında yeniden hesaplanacaktır.

Ekli dosyalar

• Örnek İş Programı_2.xlsx
    126.1 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Dediğiniz gibi 1'den 100'e sıralayınca düzeldi. Dinamik alanı da ilk defa gördüm o şekilde de sorun çıkmadı. Ama ilgimi çekti onu da araştıracağım nasıl tanımlandığı vs. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiğime sevindim...
İyi çalışmalar sizlere...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri