• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İnsert into parametreli sorgu kullanımı hakkında.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Herkese sağlıklı günler dilerim.
Öğrenme amacıyla oluşturduğum excel dosayamdaki cari tanımlama formumdan Access veritabanına kayıt eklemede söz dizimi hatası alıyorum ve ne yaptımsa sorunun kaynağını bulamadım. İnternetteki örneklere de bakarken bir uzmanın bu tür işlemlerde Parametreli sorgu kullanın şeklinde önerisi oldu. Ama bu yapıyı anlatan bir makale yada örneğe rastlamadım. Formumdan accessteki tabloya kayıt yaparken nerde söz dizimi hatası yaptığımı ve bu kaydetme işlemini parametreli sorgu ile nasıl halledebileceğimi göstermenizi rica ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. NOT: Tablodaki adlarda sorun yok orda ki ad neyse sql cümlesindeki de aynı...

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Gold Eğitim Serisi - Kopya.zip
    426.6 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Evet sql metni yazarken hep sorun olur. gösterdiğiniz kod biçimi Access de kullanabilir mi bilmiyorum.
ADO ile kayıt yapın. AddNew ile kodları daha rahat yazarsınız.
Merhaba Herkese sağlıklı günler dilerim.
Öğrenme amacıyla oluşturduğum excel dosayamdaki cari tanımlama formumdan Access veritabanına kayıt eklemede söz dizimi hatası alıyorum ve ne yaptımsa sorunun kaynağını bulamadım. İnternetteki örneklere de bakarken bir uzmanın bu tür işlemlerde Parametreli sorgu kullanın şeklinde önerisi oldu. Ama bu yapıyı anlatan bir makale yada örneğe rastlamadım. Formumdan accessteki tabloya kayıt yaparken nerde söz dizimi hatası yaptığımı ve bu kaydetme işlemini parametreli sorgu ile nasıl halledebileceğimi göstermenizi rica ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. NOT: Tablodaki adlarda sorun yok orda ki ad neyse sql cümlesindeki de aynı...

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hatayı buldum. Sadece bu sorguyu parametreli olarak nasıl yazabilirim bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.

Sn. Alicimri aşağıdaki gibi bir kod yapısı kullanılabilirmi yoksa sorguda bir sürü tek tırnak çift tırnak tırnaklar arasında kayboluyor insan. Aşağıdaki kod yapısını anlamaya çalışıyorum.

C++:
@ad tablodaki isim alanı virgülden taki yerde zaten verinin geldiği textboxın adı kodun başındakileri de anlamlandırdım sonunda ama ole db command nesnesini modülde tanımlamama rağmen nesneye bu kod satırında ulaşamadım. Bir şeyi atladım ama nedir bilemiyorum.

Evet sql metni yazarken hep sorun olur. gösterdiğiniz kod biçimi Access de kullanabilir mi bilmiyorum.

Çözüm
Alicimri Hocam bu kodları excel vba'da yazıp exceldeki formdan girdiğim bilgileri access veritabanına kaydetmek için kullanmak istiyorum. ADO ile kaydı öğrendim ama acces veritabanına değil excel sayfasına kayıt yapmıştım sadece bağlantı tümcesi değişir herhalde bir araştırayım.

Merhaba abey.
Yanlışlık yapmadıysam alttaki gibi okunaklı olabilir.

C#:
Refaz hocam bu nokta virgüller yüzünden zaten başım hep dertte o yüzden ADO ile Alicimri hocanın tavsiyesi ile Excel den Access veritabanına bağlanıp oraya kaydetme ile uğraşıyorum. Teşekkür ederim bunu da deneyeceğim.

ADO ile yapsan da metin alanlarına veri gönderirken "'" koyacaksın ama virgülden kurtarırsınız.:)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri