• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İndis kaçıncı

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mavicocuk01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Elimizde dört tane sütunumuz var a b C d soldan ilk sütundaki a2 ürünler sağdaki kalan üç sütundaki B2 c2 d2 fiyatlar indis kaçıncı ile b c d sütunlarında ki en ucuz fiyat ile b2 de olduğunda a2 deki ürünü bulabiliyorum sayfayı kapatıp yeni işlemde ucuz fiyat C2 ye geçtiğinde manuel olarak sütun değişikliği yapmak gerekiyor bu sütun değişikliğini hangi formül ile gerçekleştirip excelle yaptırabilirim

Çözüm
1617364228623.png
Resimdeki gibi bir tablonuz varsa
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülü ile alan içindeki en az fiyata sahip olan ürün ismini alabilirsiniz. Alan içinde değerler değişince ürün ismi de değişir.
Paylaştığım bu formül Dizi Formülüdür!
1617364372466.png
Merhaba , siz bu soruyu excel forumlarında da sordunuz ve yanıtladım. Ama soruyu yanlış mı yorumladım ? Bir ürünün en ucuz fiyatını B -C-D sütunlarında arıyorsunuz. Ya da B-C-D sütunlarında en düşük değerin hangi ürüne denk geldiğini mi bulmaya çalışıyorsunuz ?

Excel ortamında tablo olarak gönderirseniz tablo üzerinde ne istediğinizi tam olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.
Teşekkürler
Kolay gelsin.

Sayın @mavicocuk01 sorunuzu gerçek verilerin olmadığı bir örnek belge ile sorabilir mısınız. Çözümler daha net ve daha çabuk iletilir.

1617364228623.png
Resimdeki gibi bir tablonuz varsa
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülü ile alan içindeki en az fiyata sahip olan ürün ismini alabilirsiniz. Alan içinde değerler değişince ürün ismi de değişir.
Paylaştığım bu formül Dizi Formülüdür!
1617364372466.png

Çözüm
Hocam satırdan min formülü ile D8 hücresindeki 23 değerini buluyor bundan sonra indis ve kaçıncı formülünü kullanarak A8'deki FCyağı buluyor daha sonra bu D8'deki küçük olan 23 değeri F8 hücresine geçtiğinde sütun değişikliği olduğu için indis ve kaçıncı ile A8 deki fcyağı bulamamaktadır indis ve kaçıncı formülüne hangi formülü ekler isek sütun değişikliğini algılatabiliriz

Merhaba , siz bu soruyu excel forumlarında da sordunuz ve yanıtladım. Ama soruyu yanlış mı yorumladım ? Bir ürünün en ucuz fiyatını B -C-D sütunlarında arıyorsunuz. Ya da B-C-D sütunlarında en düşük değerin hangi ürüne denk geldiğini mi bulmaya çalışıyorsunuz ?
Satırdaki değeri n karşılığını İndis ve kaçıncı ile buluyor Sütun değişikliğini algılatmak için hangi formülü kullanırız görüntü attım hocam

Merhaba sayın @Alparslan ın formülü istediğiniz sonucu sağlıyor. formülün dizi formülü olduğunu unutmayın. Ekteki kısa videoda örneği inceleyebilirsiniz.

@mavicocuk01
Sayın @Alparslan 'nin paylaştığı kodlar;
Dizi formülüdür. Ctrl + Shift + Enter ile formülü tamamlayınız.
*Formülün başında ve sonunda { } süslü parantezleri oluşur.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri