• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İl merkezleri ve tüm ilçeleri getirme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Excelismail

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
47
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı günler.

Ek kısmına eklediğim çalışma sayfasında, bir ili seçtiğimizde örneğin İstanbul il merkezini hem de tüm ilçelerin aynı anda tabloya getirebilir mi?

Ekli dosyalar

• İmsakiye.xlsm
    52.6 KB · Gösterim: 27
Çözüm
Artık 29 da olsa 30 da olsa otomatiğe bağlattım ve for each ile yazılan gereksiz kodları değiştirdim abey.
Denersiniz.Kodlar altta bunu sizin ilçe eklediğiniz dosyaya uygularsınız.
Birde resimdeki gibi boyadığım gibi yaptım sayfa adlarını özelliklerden.

77.png

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Bir deneme yaptım. İlçe değiştiğinde makro çalışır. Kontrol ediniz

Ekli dosyalar

• İmsakiye.xlsm
    56.8 KB · Gösterim: 7

askan

hocam değişikliği fark ettim. Peki, şimdi il ve ilçeleri imsakiye sayfasına aktara bilir mi? Zor bir şey mi istedim?

aktarılır hocam üzerinde biraz çalışırsak olur. Alt alta mı listelenecek ?

Hocam örnek dosya ekliyorum. Örnek dosya da Adana ili ve ilçeleri olduğu gibi. Bunları kopyala, yapıştır ile yaptım. Siz bir bakış açısı olması için faydalı olur diye eklemek istedim.

Ekli dosyalar

• Adana Excel 2023 İmsakiyesi.xlsm
    81.9 KB · Gösterim: 4
Hocam, Vakitler sayfasında sahur ve iftar kısmına; 2022 ekleye blir miyiz? çünkü kopyala yapıştır yaparken sahur ve iftar vakitlerini imsakiye sayfası D ve E sütunlarından yapıyorum. böylece 2022 senesi ekleniyor ve diğer kopyalama yaptığım imsakiye excel çalışma sayfası 06 nolu mesajda paylaştığımla ona göre yapınca imsakiye çalışıyor bu türlü çalışmıyor. inşallah anlatmışımdır.

Eğer olmazsa, hocam sizin yaptığınız mesaj 8 de Vakitler kısmına =+B2+D2 sahurda ve iftarda =+B2+E2 kullanıp devam ederim.

8.Nolu mesajdakine uyguladım.

1.png

2.png

3.png

Ekli dosyalar

• İmsakiye.xlsm
    74.5 KB · Gösterim: 6
Hocam akşam eve gidince bakacağım ve size bilgi vereceğim.

Refaz

, Hocam on numara ama ben on değil on bir veriyorum yok yok hatta ad konmamış bir sayı veriyorum.

Tarih ve sahur ve iftar kısımlarını zaman kısmını nasıl yaptınız? Eğer uzun değilse gif ile anlata bilir misiniz?

Hocam bir nolu mesajdaki bazı illerin ilçeleri tabloya ekli değildi. Ekli olmayanları diyanet sitesi sayfa kaynağı görüntüle il id ve ilçeleri kendim ekledim. Bu bilgiyi siz daha önceki konularda vermiştiniz. Yaptım oldu.

Tarih ve sahur ve iftar kısımlarını zaman kısmını nasıl yaptınız? EĞER uzun değilse gif ile anlata bilir misiniz?
Koda ekledim.
O kodda zaman ve tarih gibi kelimeler var onları inceleyin abey.
Yani hepsi kodda var formüle gerek kalmadı.

Tamamdır hocam. Sizi yine yakın bir zamanda yine bu konu ile alakalı rahatsız edebilirim? Yeni konu ile birlikte.

Birde üstadın birisi verileri getirme kodu yazmıştı şu imsakiye sayfası için.
O koda göre yaptım biraz değiştirdim.
Kod internetteki tüm tablo sütunlarda dolaşıyor ve azda olsa biraz uzun sürüyordur.
Yani vakitler syfası için yazdığım koda bir ayar çekebilirsem belki biraz daha hızlanır ama bende acemiyim internetten çekme için.Yaparsam paylaşırım abey.

Hocam kodları buldum doğru mu?

Range("b2").Resize(UBound(arr, 2), 3).Value = WorksheetFunction.Transpose(arr)
.Range("B2:B" & .Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).NumberFormat = " dd mmmm yyyy dddd"
.Range("C2:D" & .Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).NumberFormat = "hh:mm"

Alt kısımlardaki yazarsan oluyor ve silersen olmuyor doğru mudur?

" dd mmmm yyyy dddd"

"hh:mm"

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri