• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü iki farklı hücreyi karşılaştırma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ferdi

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Ekte göreceğiniz paylaşılan 2 tane sıra vardır. A ve C sırası gibi.
ikisi de aşağıda doğru gitmektedir.
A sırası 1777'e kadar.
C sırası ise 1498'e kadar.
Aralarında eşleşen ve eşlenmeyen hücreler mevcuttur. Benim istediğim E ya da herhangi bir sütuna ''EŞLEŞMEYEN'' ürünleri çıkartmak ve bunun için de formul gerekli olduğunu düşündüm.
Destek olursanız sevinirim.

Ferdi.

Ekli dosyalar

• stok.xlsx
    47 KB · Gösterim: 7
Sadece 1 adet farklı kod var
Yanıtınız için teşekkür ederim fakat doğru değil, eşleşmeyi şöyle yaparsak daha açıklayıcı oluyor. C sütununu A sütununun altına yapıştırıp A-Z ye doğru yaptığımızda eşleşen ve eşleşmeyenler çıkıyor, fakat aralarından seçmek çok zor oluyor. Eşleşmeyen oldukça çok olduğu için daha kısa yöntem arıyorum.

Yanıtınız için teşekkür ederim fakat doğru değil, eşleşmeyi şöyle yaparsak daha açıklayıcı oluyor. C sütununu A sütununun altına yapıştırıp A-Z ye doğru yaptığımızda eşleşen ve eşleşmeyenler çıkıyor, fakat aralarından seçmek çok zor oluyor. Eşleşmeyen oldukça çok olduğu için daha kısa yöntem arıyorum.

Bu işlemi yaptıktan sonra koşullu biçimlendirerek o sütün da yenilenleri bicimlendir i kullanıp farklı olan beyaz olur bunu da deniyebilirsiniz

1632291863787.png
Bir arkadaş böyle bir şey yazmıştı bana istediğim de tam olarak bu açıkçası fakat ben yazmayı denediğimde olmadı.

Mehmet Beyin formülü baya işe yarıyor ekte inceleyin

Ekli dosyalar

• stok (1).xlsx
    52.6 KB · Gösterim: 10
Teşekkür ederim, rakamlar biraz yanlış yazılmış ama olsun. Amacım zaten mantığını anlamak olacak. Tekrar tekrar inceleyip kendim harmanlamaya çalışacağım.
yanlış yazılması bazı kodları sayı olarak algılıyor. Ona göre incelersiniz

dosyanız ektedir. e sütununu yardımcı sütun olarak kullandım dilerseniz gizleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• stok.xlsx
    87.7 KB · Gösterim: 8
yanlış yazılması bazı kodları sayı olarak algılıyor. Ona göre incelersiniz
açıkçası excel bilgim hiç yok, o yüzden kod yazma ya da bir şeyleri inceleme konusunda çok iyi değilim. Yeni şeyler görüyor ve ne olduklarına bakarak öğrendim biraz. Şimdi bu da öyle olacak.

EĞERSAY işleviyle a sütunündaki değerleri c sütununda saydırdım sonucu 0 olanların yani c sütununda olmayanların satır numaralarını istedim küçük ve satır işleviyle satır numaraları küçükten büyüğe sıraladım indislede satır numarasına göre a sütunundan veri çektim. Excel bilginiz yoksa mantık kurmak ilk başlarda zor oluyor kolay gelsin size.

Ekdeki dosya sorununuza cevap verebilir.

Ekli dosyalar

• stok.xlsx
    87 KB · Gösterim: 15
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri