• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İçinde belirli metinler geçen şartlı formülü güncelleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

teyadih

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
107
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar. Açmış olduğum İçinde belirli metinler geçen şartlı formül konusu kapandığı için güncelleme talebim için yeni konu açmak zorunda kaldım.
Çözüldü - İçinde belirli metinler geçen şartlı formül linkinde Sayın halily tarafından yazılan formülün güncellenmesi talebime ilişkin ekli dosyayı ilişikte gönderiyorum. Rica etsem bakabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• öğrenim (1).xlsx
    253.6 KB · Gösterim: 9
Örnek dosyamda çalıştı sayın siyar elinize sağlık.
Konuyu kapatmazsanız birde asıl dosyama uygulayıp dönüş yapacağım

Merhaba sayın Siyar. Formülünüzü inceledim. Teşekkür ederim ilginize.
Önceki eklediğim dosyada belirttiğim üzere E3 deki metinin içinde 4 Yıl F sütunundaki metinin içinde ise R3-R15 arasındakilerden herhangi birisi varsa Başarılı, yoksa Başarısız yazması gerekiyor.
Sizin formülde E sütununda 4 Yıl yazması şartı eklenmemiş.
Yani F5 deki okul bilgisinin içinde yazan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu S sütununda bulunsa da E5 de 4 Yıl yazmadığı için Başarısız olması gerekiyorken E sütununu dikkate almadığı için Başarılı veriyor.
Sayın Siyar. Söz konusu formülü E deki metinin içinde 4 Yıl F sütunundaki metinin içinde ise R3-R15 arasındakilerden herhangi birisi varsa Başarılı, yoksa Başarısız yazacak şekilde güncelleyebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• öğrenim (1) (1).xlsx
    309.4 KB · Gösterim: 1
merhabalar kontrol edermisiniz
eğer yanlış sonuç vermesi durumunda manuel olarak olması gereken şeklini yazabilirseniz iyi olur (başarılı-başarız )kısmı

Ekli dosyalar

• öğrenim (1) (1).xlsx
    309.5 KB · Gösterim: 3
Merhaba sayın Sivar. Formül örnek dosyamda tamam. Ancak asıl dosyama uyguladığımda kesin dönüş yapacağım.
Formül metinin içinde aynısı varsa şeklinde bakarken yazım düzeni olarak aynısına bakıyor sayın Sivar.
Ekli dosyada 6.satırda da görüldüğü üzere S sütununda Mimar olanı F sütununa mimar olarak girdiğimde başarılı olması gerekirken başarısız veriyor.
Size zahmet olmayacaksa formülde kelimelerin aynısı var mı? diye bakarken büyük küçük harfe dikkat etmese olur mu? Sayın Sivar.

Ekli dosyalar

• öğrenim (1) (1) (1).xlsx
    314.6 KB · Gösterim: 2
Merhaba sayın Siyar iş yoğunluğundan ancak dönebildim kusura bakmayın.
Ekli dosyada açıkladığım üzere vermemesi gereken 2 öğrenime de veriyor maalesef

Ekli dosyalar

• öğrenim.xlsx
    321.3 KB · Gösterim: 4
merhabalar
formülde 150 yerine 15 yazınca düzeliyor boş hücrelerden kaynaklı sanırım
1689690221803.png

Merhaba sayın sivar. Sizi çok yordum hakkınızı helal edin. 15 yazınca düzeldi teşekkür ederim.
Şimdi farkettim önceki formüllerde E sütununda 4 yıl yazdığında veriyorken şimdi Yük.Öğr.(4 Yıl) yazdığında veriyor.
Sanırım son örnekteki formülde Yük.Öğr.(4 Yıl) yazdığım için bu şekilde düzenlediniz.
Ekli dosyada açıkladığım üzere bazı unvanlarda sadece Yük.Öğr.(4 Yıl) olanlar yararlanırken bazı unvanlarda ise Yük.Öğr.(2 Yıl) - Yük.Öğr.(4 Yıl) - Yüksek Lisans -Adalet mezunu olanlar yararlandığından tek formül ile halledebilmem için size zahmet önceki formüllerinizde olduğu gibi E sütununda Yük yazanlara da vermesini sağlayabilir misiniz?

merhabalar
e Sütununda Sadece "Yük" olmasını isteniyorsa örneği denermisiniz

Ekli dosyalar

• öğrenim (3).xlsx
    319.4 KB · Gösterim: 6
Çözüm
İlginiz, alakanız ve sabrınız için teşekkür ederim sayın Siyar hakkınızı helal edin

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri