Çözüldü İçeriğine Göre Arama Yapmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

AHMET4615

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
68
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
İyi Akşamlar Arkadaşlar E sütundaki Kriterelere Göre B sütunda İçeriğine Göre Arama Yapılıp C Sütununa yazılması istiyorum.Yandaki Örnek 365 versiyonlarına göre yapılmış olup eski versiyonlara göre yapılmasını istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    12 KB · Gösterim: 7

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bu konuda kişisel fikrimi söylemek isterim.

1 - Excel2016 da bu tür işlemi yaptırmak için makroyu tercih edin. Çünkü METİNBİRLEŞTİR gibi bir işlev Excel 2016 da mevcut değil. Makro olmasın derseniz de her bir sonucu ayrı ayrı hesaplatıp birleştirerek upuzun formüller yapılmalıdır.
2 - Daha da önemlisi METİN işlemlerinde KESİNLİK çok önemlidir.
Örnek verirsem
Aranılacak listesinde Sarı var ve Renk olarak Sarı aratıyorsunuz diyelim. BUL ya da MBUL işleviyle aratıyorsunuz...

Tasarım
Sarıklı Ahmet Efendi
Sarımsaklı yoğurt
Hasarı kim karşılayacak
3 sarımlı bobin
Sarılmak için gelmesini bekliyorum.
.....

Örneklerin hepsinde bir şekilde sarı geçmekte... Ve BUL işleviyle bunlar bulunup sayılacaktır. Ama hiçbiri bizim aradığımız Sarı değildir.

Ekleme :
Evet bir düzenleme yapılıp, " "Sarı" " (Boşluk Sarı Boşluk) şeklinde arattırılıp doğru sonuca belki ulaşılabilir. Bu durumda da
Sarı ibaresi bir kelime olmalıdır. Yani sarıya, sarıdan, sarı, sapsarı vs gibi ek almamalıdır. Ve de noktalama, parantez vs gibi işaretlerle birleşik yazılmamalıdır.

Son düzenleme:

AHMET4615

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
68
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Bu konuda kişisel fikrimi söylemek isterim.

1 - Excel2016 da bu tür işlemi yaptırmak için makroyu tercih edin. Çünkü METİNBİRLEŞTİR gibi bir işlev Excel 2016 da mevcut değil. Makro olmasın derseniz de her bir sonucu ayrı ayrı hesaplatıp birleştirerek upuzun formüller yapılmalıdır.
2 - Daha da önemlisi METİN işlemlerinde KESİNLİK çok önemlidir.
Örnek verirsem
Aranılacak listesinde Sarı var ve Renk olarak Sarı aratıyorsunuz diyelim. BUL ya da MBUL işleviyle aratıyorsunuz...

Tasarım
Sarıklı Ahmet Efendi
Sarımsaklı yoğurt
Hasarı kim karşılayacak
3 sarımlı bobin
Sarılmak için gelmesini bekliyorum.
.....

Örneklerin hepsinde bir şekilde sarı geçmekte... Ve BUL işleviyle bunlar bulunup sayılacaktır. Ama hiçbiri bizim aradığımız Sarı değildir.

Ekleme :
Evet bir düzenleme yapılıp, " "Sarı" " (Boşluk Sarı Boşluk) şeklinde arattırılıp doğru sonuca belki ulaşılabilir. Bu durumda da
Sarı ibaresi bir kelime olmalıdır. Yani sarıya, sarıdan, sarı, sapsarı vs gibi ek almamalıdır. Ve de noktalama, parantez vs gibi işaretlerle birleşik yazılmamalıdır.
Ilginize teşekkür ederim hocam formül ile olsa benim daha iyi olur iyi günler dilerim

AHMET4615

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
68
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
{G3=EĞER(TOPLA(EĞERSAY($B3;""&$E$3:$E$8&""))=1;EĞERHATA(İNDİS($E$3:$E$8;KÜÇÜK(EĞER(EĞERSAY($B3;""&$E$3:$E$8&"");KAÇINCI(SATIR($E$3:$E$8);SATIR($E$3:$E$8));"");SÜTUNSAY($E$3:E3)));"");EĞER(TOPLA(EĞERSAY($B3;""&$E$3:$E$8&""))=2;BİRLEŞTİR(EĞERHATA(İNDİS($E$3:$E$8;KÜÇÜK(EĞER(EĞERSAY($B3;""&$E$3:$E$8&"");KAÇINCI(SATIR($E$3:$E$8);SATIR($E$3:$E$8));"");SÜTUNSAY($E$3:E3)));"");", ";EĞERHATA(İNDİS($E$3:$E$8;KÜÇÜK(EĞER(EĞERSAY($B3;""&$E$3:$E$8&"");KAÇINCI(SATIR($E$3:$E$8);SATIR($E$3:$E$8));"");SÜTUNSAY($E$3:F3)));""))))}
Teşekkür ederim hocam iyi akşamlar selamlar

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar