Çözüldü Hücredeki benzer verileri eşitleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

EMRAH AKYÜZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
16
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar,

Ekteki örnek dosyada B sütünunda yemek reçeteleri var. Bu reçetelerde malzemelerde aynı malzemeler farklı şekillerde yazılmış.

Örnek : Kırmızı Mercimek,Mercimek,Mercimek Kırmızı
Yada Sıvıyağ,Sıvı Yağ

Yapmak istediğim B sütünunda ki malzemeleri G sütunundaki lerle aynı şekilde yapmak.

Örnek B sütunuda Kırmızı mercimek G sütununda Mercimek Kırmızı yazıyorsa, B sütunundaki bütün mercimek içeren kelimeleri Mercimek kırmızı olması gerek.

Bu konuda yardımlarınızı istirham ediyorum.

Saygılar...

Ekli dosyalar

• EXCEL SORU 3.xlsx
    42.9 KB · Gösterim: 7

Ümit Bakacak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
886
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sayın EMRAH AKYÜZ işinizi büyük ölçüde kolaylaştırdım. Gerisi sizin muhtemelen yarım saatlik bir çalışmanıza kaldı.
Kodlar şöyle:

C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

B sütunundaki veriden önce fazla boşlukları kaldırdım. Sonra Kelimelerin baş harfleri büyük olacak şekilde düzenledim.
Daha sonra dosyanızda B sütunundaki listeyi M sütununa çıkardım ve yinelenenleri kaldırdım.
Sonuç olarak 307 adet değer kaldı.
Sizin yapmanız gereken M sütunundaki değerleri kontrol edip hatalı olanların doğrusunu N sütununa yazmak.
İşiniz bittiğinde makroyu çalıştırın.

'Alttaki SATIR doğru değeri direk B sütunundaki verinin üzerine yazar.
hcr = Range("N" & kacinci).Value
Alttaki SATIR doğru değeri C sütununa yazar.
hcr.Offset(, 1) = Range("N" & kacinci).Value

Bu 2 SATIR önemli. Kullanmak istemediğinizin başına kesme işareti koyup kapatın. (Yada silebilirsiniz.)
İyi günler.

Ekli dosyalar

• Malzeme Listesi.xlsm
    101.4 KB · Gösterim: 9
Son düzenleme:
Çözüm

EMRAH AKYÜZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
16
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
üstad teşekkür ederim. Koddan ziyade bunun için bir formül yokmu acaba. Çünkü bu tür çalışmalarım çok fazla

VetExc

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,420
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Bu dediğiniz işlem formül ile yapılamaz. Çünkü mesele tek sıvı yağ yada kırmızı mercimek değil yeşil mercimek var tere yağı var iki kelimeden oluşan nice kelime var bazı kelimeler bitişik bazılarında boşluk var.. Makro kullanmanız lazım ki Sn. ubak çözüm sunmuş.

Ümit Bakacak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
886
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sayın VetExc23 söylediklerinin yanında bir de sizin hangi veride nasıl bir davranış istediğinizi bilmemiz mümkün değil. Mesela Tereyağı birleşik olsun Sıvı Yağı ayrı olsun gibi her faklı kelimede 2'ye katlanarak artan bir ihtimal sayısı ortaya çıkar. Bir de Svı Yğı gibi yazım hataları da işin içine girince bizim bunları düzeltecek bir formül yada makro yazmamız doğal olarak mümkün değil. Mecburen bunları tek tek kontrol etmeniz gerekecek. Yaptığınız bütün işlemlerde bu yapıyı kullanabilirsiniz. Size bir tüyo daha vereyim. M sütunundaki veriyi olduğu gibi kopyalayıp N sütununa yapıştırın daha sonra N sütununu kontrol edin sadece düzeltilmesi gerekenleri düzeltin diğerlerine dokunmayın. Düzeltme işlemi bitince makroyu çalıştırın. İyi geceler.

Son düzenleme:
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar