• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Güne Göre Kategorilere Ayırmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

yyhy

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Güne Göre Kategorilere ayırarak istatistik almak istiyorum. Formül ne yazılabilir acaba?

Ekli dosyalar

• Güne Göre Kategori 2024 - 01.xlsx
    29.3 KB · Gösterim: 12
Çözüm
Alttaki kodu deneyin.
B ile E sütunlarında veriler gelir diğer sütunları formülle yapabilirsiniz.
Ýstatistik bunuda düzeltin karakter hatasından dolayı.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Deneyin Sayfanızda yavaşlama bariz belli olur. Veriler çoğaldıkça daha da belirginleşir. Daha sonra bir buton ile uygulama yaparız.

Ekli dosyalar

• Güne Göre Kategori 2024 - 01.xlsm
    35.8 KB · Gösterim: 5
Sayın asax macro ile değil de formülle yapmak isterim. Yeni başladığım bir çalışma en azından formül mantığını çözersem kendim tabloları değiştirebilirim diye düşünüyorum.

formülle yapmak isterim
Formüllü alternatif için denermisiniz
ama
Veriler çoğaldıkça daha da belirginleşir.
asax hocamızın dediği gibi şuan dada çok kasılma var veriler girildikce dahada artacaktır

c5
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
d5
Kod:
e5
Kod:
g5
Kod:
h5
Kod:
ı5
Kod:

Hocam yarın bilgisayarda deneyip bilgi vereyim. İlginiz için teşekkür ederim.

Sayın @Miraga formüller için teşekkür ederim.
Sayın @asax hocam son şeklini verdikten sonra formülleri macroya çevirebilir miyiz? Kasma olayı var bu sayı 130 Bin ve üzerinde olacağından formül çalışmayacak/kasacak diye düşünüyorum. Sayfaya formülleri hazırladıktan sonra şablonu atsam makro hazırlanabilir mi?

Ben ihtiyar olduğumdan soruyu anlayamadım. A2 kişisine ait 2 değer var. Acaba çok satırlı aynı isme ait değerler(gün ay yıl) tek satırda toplanarak mı işlem yapılacak? yoksa o kişiye ait en büyük değer mi alınacak? Tabii olarak istatistik sayfasındaki örnek değerler nasıl olacak?

A2 kişisine ait 2 değer;
0-5 yıl kategoriye giriyorsa oraya
6-10 yıl kategoriye giriyorsa oraya
10 yıl üzeri ise 10 yıl üzeri hücresi isminin karşısına gelmesini istiyorum.

A2 kişisinin toplam değerleri 10 yıl ve üzeri olunca doğrumu?
a20620180730910
a20050018251825
bu durumda 7yıl 6 ay mı? eğer öyleyse aşağıdaki tablo yanlış olur

1 - 1825 arasındaki günlerin sayısı1826 - 3650 arasındaki günlerin sayısı3651 güne eşit ve günden büyük olanların sayısı
isim0-5 YIL5-10 YIL10 YIL ÜZERİ
a12
a22

deneyin

Ekli dosyalar

• Güne Göre Kategori 2024 - 01.xlsx
    33.6 KB · Gösterim: 6
Alttaki kodu deneyin.
B ile E sütunlarında veriler gelir diğer sütunları formülle yapabilirsiniz.
Ýstatistik bunuda düzeltin karakter hatasından dolayı.

C#:

Çözüm
A2 kişisinin toplam değerleri 10 yıl ve üzeri olunca doğrumu?
a20620180730910
a20050018251825
bu durumda 7yıl 6 ay mı? eğer öyleyse aşağıdaki tablo yanlış olur

1 - 1825 arasındaki günlerin sayısı1826 - 3650 arasındaki günlerin sayısı3651 güne eşit ve günden büyük olanların sayısı
isim0-5 YIL5-10 YIL10 YIL ÜZERİ
a12
a22
Sayın Adnan hocam 7 yıl iki ay olacak toplamı ama kişi olarak a2 kişisi 1 sayılacak. Kendisine açılmış ayrı ayrı kartları bulunmaktadır.
Eğer 1 gün ile 5 yıl arasında ise 0-5 yıl kategorisine saysın
5 yıl + olanları 1 gün bile olsa 6-10 yıl arasına saysın istiyorum.

İlgilerinden dolayı Sayın Adnan, Sayın@Ortak_Akıl ve Macro için de Sayın Refaz beye ayrı ayrı teşekkür ederim:

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri