• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Filtrelenmiş hücrelerin ortalamasına ilgili satırı katmamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mert25

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
44
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Ekteki dosyamda imleci H sütununda herhangi bir hücreye tıklayıp FİLTRELE butonuna tıkladığımda AI3-AJ3-AK3-AL3 hücrelerinde filtrelenmiş hücrelerdeki verilerin ortalaması alınıyor. Burda sorun yok, sorun şu; imlecin olduğu satırdaki hücrelerdeki veriler de ortalamaya dahil ediliyor. Bu da sonucun hatalı olmasına sebep oluyor. Bu nedenle imlecin bulunduğu hücrenin olduğu satırdaki verilerin ortalamaya dahil edilmemesi gerekiyor.

Ustalara çok sıkıntı verdiğimi farkındayım fakat bir yaştan sonra bazı şeyler olmuyor. Yardımcı olacak ustalara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• denemee.xlsm
    688 KB · Gösterim: 5
If Cells(sat, 8) <> Empty Then Cells(sat, 25) = Round(Cells(sat, 8) / 8, 0)
Yukarıdaki kod H sütunundaki hücre 8' e bölünüp, aynı satırda Y sütunundaki hücreye yazılıyor. Eğer 4'e bölünmesini istiyorsanız, kırmızı ile gösterilen 8'i 4 yapın.

Yanlış değerlendirdim herhalde
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Satırı
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Olarak değiştirin.

Yada....... Başkasının yazdığı kod ile uğraşmak zor oluyor.
Kod:
Satırı
Kod:
Olarak değiştirin.

Çözüm
Yada....... Başkasının yazdığı kod ile uğraşmak zor oluyor.
Kod:
Satırı
Kod:
Olarak değiştirin.
Üstat, maalesef olmadı. Sonuçları girdikten sonra herhangi bir değişiklik olmuyor fakat I sütunundaki sayıyı elle girersem sonuç doğru oluyor.

Esas başka bir sıkıntım var. Şöyle anlatayım;

Örneğin G sütununu filtreledim, sonra H sütununu filtreledim, fakat sonuç çıkmayınca handikapı ya da baremi bir alt bir üst artırmak istiyorum, bunu yapınca sonuç değişmiyor. Yani filtreleme yaptıktan sonra elle artırım, azaltım yapınca sonuçlar değişmiyor, fakat şöyle yaparsam sonuç değişiyor; Örneğin filtreleme yaptım fakat sonuç çıkmadı, handikapı birer artırıyorum, sonra baremi birer artırıyorum tabii sonuç değişmiyor, sonra G ya H sütununa tıklayıp filtrele dediğimde sonuç değişiyor.

Anladığım kadarıyla FİLTRELE butonuna tıklamadan sonuçlar değişmiyor. G ya da H sütununu filtreledikten sonra elle artırım yapınca sonuçların değişmesi için bir çözüm var mı? Yoksa bu haliyle de devam ederim.

Üstat sizi çok yordum, hakkınızı helal edin. Fakat olmuşken tam olsun istiyorum.

Üstat, filtrelemeyi elle de yapsam, butonla da yapsam sonuç aynı. Çünkü oynanmış maçın verileri de ortalamaya dahil ediliyor, bu da analiz sonuçlarını yanıltıcı yapabiliyor.

Geçmişte oynanmış ve analiz yapmak istediğim maçın sonuçlarının ortalamaya dahil edilmemesi mümkün değil mi? Eğer excelde bu mümkün değilse başka çözüm yolları aramak zorundayım.
Mert hocam öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim. Listenizde oynanmamış maçlar olacak mı? Eğer olacaksa Henüz oynanmamış bir maça verilen hnd ve brm lerine göre listenizde filtreleme yaparak ortalamayı bulmak istiyorsunuz doğru mudur. Eğer doğruysa oynanmamış bir maçın skor sonuçları olmayacağı için bulunan ortalamalar hatalı çıkması doğrudur. Ama listenizde sadece oynanmış maçlar ve sonuç verileri varsa siz oynanmamış maçın hnd ve brm oranlarına göre filtreleme yaparsanız bulunan ortalama sonuçları doğru olacaktır. Yani dosya 2. seçeneğe göre düzgün çalışıyor senaryomuz 1. seçenekse yani oynanmamış maçlarda listede ise ona bir düzenleme yaparız

Mert hocam öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim. Listenizde oynanmamış maçlar olacak mı? Eğer olacaksa Henüz oynanmamış bir maça verilen hnd ve brm lerine göre listenizde filtreleme yaparak ortalamayı bulmak istiyorsunuz doğru mudur. Eğer doğruysa oynanmamış bir maçın skor sonuçları olmayacağı için bulunan ortalamalar hatalı çıkması doğrudur. Ama listenizde sadece oynanmış maçlar ve sonuç verileri varsa siz oynanmamış maçın hnd ve brm oranlarına göre filtreleme yaparsanız bulunan ortalama sonuçları doğru olacaktır. Yani dosya 2. seçeneğe göre düzgün çalışıyor senaryomuz 1. seçenekse yani oynanmamış maçlarda listede ise ona bir düzenleme yaparız

Yok hocam dosya düzgün çalışıyor, bahsettiğiniz her iki durumda da doğru sonuç veriyor. Sadece handikap ya da barem filtrelemesini manuel yapmak istediğimde sonuçlar değişmiyordu. Yani FİLTRELE butonuna tıklamadan manuel değişiklik de yapsam sonuçlar değişmiyordu. Bi şekilde bu soruna çözüm buldum.

Arkadaşları çok yordum, daha fazla uzatmaya gerek yok, dosyanın bu kadarı bana yeter. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Yok hocam dosya düzgün çalışıyor, bahsettiğiniz her iki durumda da doğru sonuç veriyor. Sadece handikap ya da barem filtrelemesini manuel yapmak istediğimde sonuçlar değişmiyordu. Yani FİLTRELE butonuna tıklamadan manuel değişiklik de yapsam sonuçlar değişmiyordu. Bi şekilde bu soruna çözüm buldum.

Arkadaşları çok yordum, daha fazla uzatmaya gerek yok, dosyanın bu kadarı bana yeter. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Deneyiniz ortalamaları bulduğunuz formül yerine;
Kod:
yazarsanız listede seçilenler arasında boş I:T aralığı olsa bile hesaplamayı doğru yapıyor.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-ORTALAMAHESAPLAMA.xlsm
    691.4 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri