• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Filtrelenmiş hücrelerin ortalamasına ilgili satırı katmamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mert25

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
44
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Ekteki dosyamda imleci H sütununda herhangi bir hücreye tıklayıp FİLTRELE butonuna tıkladığımda AI3-AJ3-AK3-AL3 hücrelerinde filtrelenmiş hücrelerdeki verilerin ortalaması alınıyor. Burda sorun yok, sorun şu; imlecin olduğu satırdaki hücrelerdeki veriler de ortalamaya dahil ediliyor. Bu da sonucun hatalı olmasına sebep oluyor. Bu nedenle imlecin bulunduğu hücrenin olduğu satırdaki verilerin ortalamaya dahil edilmemesi gerekiyor.

Ustalara çok sıkıntı verdiğimi farkındayım fakat bir yaştan sonra bazı şeyler olmuyor. Yardımcı olacak ustalara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• denemee.xlsm
    688 KB · Gösterim: 5
İmleç g sütununda iken filtrele H sütununda ki değeri seç filtrele dediğinizde ortalamalarını alıyor ve yanlış mı hesaplıyor diyorsunuz

Butonla değil de normal filtreleme ile yapıldığında sonuç farklı çıkmıyor. Gözden kaçırdığım bir durum varsa açıklar mısınız.

Ekli dosyalar

• ORTLM.gif
    ORTLM.gif
    3.8 MB · Gösterim: 9
Butonla değil de normal filtreleme ile yapıldığında sonuç farklı çıkmıyor. Gözden kaçırdığım bir durum varsa açıklar mısınız.

Şöyle örnek vereyim;

Örneğin 4. satırdaki Estudiantes maçını analiz yapacağım. Önce Lig bölümünü (F sütunu) filtreliyorum, sonra Handikap bölümünü (G sütunu) filtreliyorum, sonra Açılan Barem bölümünü (H sütunu) filtreliyorum (burda barem 157,5 açılmış, ben elle 156,5, 157,5 ve 158,5 seçiyorum). Buna göre üst veriyor. Fakat 4. satırdaki handikap dahil tüm verileri sildiğimde alt veriyor. Demek ki filtrelediğimde 4. satırdaki verileri de ortalamaya dahil ediyor. Oysa analiz yapacağım maçın verilerinin (H4-I4-U4-V4-W4-X4) ortalamaya dahil edilmemesi gerekiyor. Anlatnmak istediğim buydu.

Sayın mert25 sanırım siz oynanmamış bir maçın verilen handikap ve barem verilerini filtreleyerek ortalamayı bulmak istiyorsunuz. Listenizde o maç için açılan verilerin karşılığı olan hücreyi seçtiğinizde filtrelenen değerler oynanmamış maç için seçilen değerlerin oynanmış olan maçlardaki değerleridir. Aradaki fark bu yüzden çıkmaktadır. ortalamayı etkilemesinin sebebi budur. Yani 4. satırdaki maç oynanmamış bir maç ise veri aralığını elle girdiğiniz baremler arasında filtrelerseniz sonuç tabi ki farklı olur

Üstat, şöyle birşey yapabilir miyiz?

Basketbol sayfasında filtreleme yaptıktan sonra filtrelenen (B4;S...... hücrelerdeki) verileri, Ana Sayfada B6:S..... aralığına aktarabilir miyiz?

Sanki bu olursa sorunum çözülecek gibi. Örnek dosyam ekte.

Ekli dosyalar

• deneme-2.xlsm
    745.5 KB · Gösterim: 0
Üstat, şöyle birşey yapabilir miyiz?

Basketbol sayfasında filtreleme yaptıktan sonra filtrelenen (B4;S...... hücrelerdeki) verileri, Ana Sayfada B6:S..... aralığına aktarabilir miyiz?

Sanki bu olursa sorunum çözülecek gibi. Örnek dosyam ekte.

Bu forumda mesajları değiştirme seçeneği yok, bu nedenle tekrar mesaj yazmak zorunda kalıyorum.

Ekli dosyadaki Basketbol sayfasında herhangi bir hücredeki veriyi silince "Geri Al" seçeneği çalışmıyor. Kodlar mı bunu yapıyor yoksa kodlar arasında "Geri Al" seçeneğini iptal eden bir bölüm mü var acaba?

Bu düzelse bana yeter.

Makro çalıştırdığınızda undo işlevi devre dışı kalır ve makrolar doğrudan hücreler üzerinde değişiklik yaparken bu değişiklikleri geri almak için normal çalışmanızdakine benzer bir geçmiş tutulmaz. Makro işlemlerinde undo için doğrudan bir işlev yoktur ancak kodlama ile eski kayıtlar tutularak bir undo işlevi planlanabilir.

Sayın mert25 sanırım siz oynanmamış bir maçın verilen handikap ve barem verilerini filtreleyerek ortalamayı bulmak istiyorsunuz. Listenizde o maç için açılan verilerin karşılığı olan hücreyi seçtiğinizde filtrelenen değerler oynanmamış maç için seçilen değerlerin oynanmış olan maçlardaki değerleridir. Aradaki fark bu yüzden çıkmaktadır. ortalamayı etkilemesinin sebebi budur. Yani 4. satırdaki maç oynanmamış bir maç ise veri aralığını elle girdiğiniz baremler arasında filtrelerseniz sonuç tabi ki farklı olur
Üstat, filtrelemeyi elle de yapsam, butonla da yapsam sonuç aynı. Çünkü oynanmış maçın verileri de ortalamaya dahil ediliyor, bu da analiz sonuçlarını yanıltıcı yapabiliyor.

Geçmişte oynanmış ve analiz yapmak istediğim maçın sonuçlarının ortalamaya dahil edilmemesi mümkün değil mi? Eğer excelde bu mümkün değilse başka çözüm yolları aramak zorundayım.

Makro çalıştırdığınızda undo işlevi devre dışı kalır ve makrolar doğrudan hücreler üzerinde değişiklik yaparken bu değişiklikleri geri almak için normal çalışmanızdakine benzer bir geçmiş tutulmaz. Makro işlemlerinde undo için doğrudan bir işlev yoktur ancak kodlama ile eski kayıtlar tutularak bir undo işlevi planlanabilir.
Eğer makro varsa buna çözüm yok demek. Her defasında oynanmış maçın sonuçlarını kopyalayıp bir yere yapıştırmak, sonra tekrar geri almak baya sıkıntılı. Bari excel bunu otomatik yapsa olmaz mı?

Makro işlemlerinde undo için doğrudan bir işlev yoktur ancak kodlama ile eski kayıtlar tutularak bir undo işlevi planlanabilir.
Belirttiğim üzere değişiklik öncesi hücre bilgileri otomatik olarak yedeklenebilir/kopyalanabilir ve undo için bir yordam/altyordam oluşturularak eski kayıtlara dönülmesi sağlanabilir ve işlemler sorunsuz tamamlandıysa yedeklenen eski veri silinebilir vs. Undo işlevindeki gibi çok sayıda geriye alma işlevinin tanımlanması dahi yapılabilir. Ancak bu işleri daha da karışık hale getireceğinden basit bir işlem bazında kurgulama yapılabilir.

Belirttiğim üzere değişiklik öncesi hücre bilgileri otomatik olarak yedeklenebilir/kopyalanabilir ve undo için bir yordam/altyordam oluşturularak eski kayıtlara dönülmesi sağlanabilir ve işlemler sorunsuz tamamlandıysa yedeklenen eski veri silinebilir vs. Undo işlevindeki gibi çok sayıda geriye alma işlevinin tanımlanması dahi yapılabilir. Ancak bu işleri daha da karışık hale getireceğinden basit bir işlem bazında kurgulama yapılabilir.

O zaman geriye şu formülün aktif hücreyi hesaplamaya katmaması kalıyor.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu formül filtrelenmiş verilerin ortalamasını alıyor. Bu formüle bir ekleme yaparak aktif satırın verilerini ortalamaya katmaması mümkün olur mu?

Phoenix Fuel MastersBlackwater EliteFilipinler
Maçınında imleç Filipinler'de iken filtrelendiğinde H sütunun ortalaması AI2 hücresinde sonuç 165 ama ilgili satırı ortalamaya dahil etmeyince sonuç 164 mü olması gerekiyor.

Phoenix Fuel MastersBlackwater EliteFilipinler
Maçınında imleç Filipinler'de iken filtrelendiğinde H sütunun ortalaması AI2 hücresinde sonuç 165 ama ilgili satırı ortalamaya dahil etmeyince sonuç 164 mü olması gerekiyor.
Evet üstat istediğim bu. Daha önce oynanmış bir maçı analiz ettiğimde filtreleme sonrası o maçın verileri ortalamaya dahil edilmesin.

Filitreleyince sonuçlar makro ile yazılıyor, formüle gerek kalmıyor.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Üstat cevap için teşekkür ederim fakat analiz yaptığım maçın verileri yine ortalamaya dahil ediliyor.

Örneğin; 5. satırdaki Hapoel Beer Sheva - Hapoel Afula maçını G ve H sütunlarından filtreleyince ortalamalar 161 - 153 - 40 - 38 şeklinde geliyor. Sonra 5. satırdaki H5:X5 hücrelerindeki verileri silince bu kez ortalamalar 161 - 138 - 40 - 34 oluyor. Eğer analiz yapılan 5. satırdaki maçın verileri ortalamaya dahil edilmeseydi 5. satırdaki verileri sildiğimde ortalamaların değişmemesi gerekirdi.

Kodu Basketbol sayfasının kod bölümüne yapıştırdım ve FİLTRELE butona sizin kodunuzu atadım.

Bir de formüle gerek yok demişsiniz ama AM2:AP2 aralığındaki formülleri silince sonuçlar gelmiyor. Ben mi birşeyi yanlış yapıyorum acaba? Örnek dosyayı ekledim.

Ekli dosyalar

• deneme1.xlsm
    931.7 KB · Gösterim: 1
#15 mesajda değişiklik yaptım.
dosyada örnek Sayfasına bakın

Ekli dosyalar

• denemee.xlsm
    693 KB · Gösterim: 1
#15 mesajda değişiklik yaptım.
dosyada örnek Sayfasına bakın

Üstat yaptığım denemelerde hata göremedim, muhteşem olmuş.

Yalnız eğer filtreleme sonunda tek satır kalıyorsa şöyle bir hata veriyor, Her defasında kod sayfasına gitmek sıkıntılı olur. Eğer filtreleme sonunda tek satır kalıyorsa hata vermesin, bu da olursa gerçekten harika olacak.

Bundan başka bir ricam daha olacak, T sütununda açılan barem (H sütunu) 4' bölünerek ortalamayı veriyor, Y sütununda ise atılan toplam sayı (I sütunu) 4'e bölünerek ortalama verilsin istiyorum. Yapamadığım için U:X arasındaki verilerin ortalamasını aldırıyorum. Size zahmet Basketbol sayfasında aşağıdaki koddaki ikinci bölümü nasıl değiştirmem gerekiyor?

Kod:

Ekli dosyalar

• filtreleme-1.PNG
    filtreleme-1.PNG
    37 KB · Gösterim: 2
  • filtreleme-2.PNG
    filtreleme-2.PNG
    51.7 KB · Gösterim: 2
Tek kalan filtrelemeyi hallettim, dosya ekte ama diğer isteğini anlamadım.

Ekli dosyalar

• denemee.xlsm
    690.2 KB · Gösterim: 4
Tek kalan filtrelemeyi hallettim, dosya ekte ama diğer isteğini anlamadım.

Üstat H sütunundaki sayı 4' bölünerek T sütununda ortalamayı veriyor.
Kod:

I sütunundaki sayının da 4'e bölünerek sonucun Y sütununda gösterilmesi gerekiyor.
Kod:
Bunun için bu kodu nasıl değiştirebilirim?

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri