Çözüldü Farklı tekrarlayan sayı ve koşullara göre verileri toplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

İki tarih aralığına göre ve koşula göre verileri toplatmak istiyordum ve TOPLA.ÇARPIM formülünü kullandım ancak tekrarlayan satılarım da olduğu için doğru sonuç alamadım.

İcmal sayfamda bulunan c7 hücresine ; c2 ve d2 hücresinde bulunan tarih aralığı ve b7 de ki yiyecek koşuluna göre ayrıca satışdata sayfamdaki a sütununda bulunan birbirinden farklı sayıları toplayarak sonuç almam gerekiyor.

1.PNG

Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    195.5 KB · Gösterim: 7

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,134
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Merhaba Üstadım,

Konuyu çözüme kovuşturmadan önce küçük bir şey daha sormak istiyorum.

Aynı formülü kullanarak, sadece bir koşulu iptal ederek ve sütun başlıklarını değiştirerek. Ancak aynı isimlerin tekrar etmemesi gerekiyor ve o isimlerin karşılıklarının toplamını vermesini istiyorum. Formülün başına topla işareti koyduğum zamanda filtre fonksiyonunu kaybetti.

=BENZERSİZ(SÜTUNSEÇ(FİLTRE(SatışData!A2:AR100000;(SatışData!B2:B100000>=C3)*(SatışData!B2:B100000<=D3));6;18;23;29;31;32))

Ekli dosyayı görüntüle 12429

Burada isimleri tekrar etmemesi gerekiyor ve toplamlarını vererek filtre yapması gerekiyor.

Desteğini rica ederim.
Benzersizi ilk sütuna göre alır yani F sütununu dikkate almaz. Aşağıdaki formülü inceleyin:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Benzersizi ilk sütuna göre alır yani F sütununu dikkate almaz. Aşağıdaki formülü inceleyin:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Denedim ama isimleri bu sefer isimleri birden fazla getirdi.

Aslında şimdi şunu fark ettim ki iki tane benzersiz sütun aldırmalıyız F ile K sütununu doğru sonuç alalım.

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,134
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Merhaba Üstadım,

Aynı formülü kullanarak, sadece bir koşulu iptal ederek ve sütun başlıklarını değiştirerek. Ancak aynı isimlerin tekrar etmemesi gerekiyor ve o isimlerin karşılıklarının toplamını vermesini istiyorum. Formülün başına topla işareti koyduğum zamanda filtre fonksiyonunu kaybetti.

=BENZERSİZ(SÜTUNSEÇ(FİLTRE(SatışData!A2:AR100000;(SatışData!B2:B100000>=C3)*(SatışData!B2:B100000<=D3));6;18;23;29;31;32))

Burada isimleri tekrar etmemesi gerekiyor ve toplamlarını vererek filtre yapması gerekiyor.

Desteğini rica ederim.
Hocam şimdi fark ettim o dediğiniz filtre fonksiyonu ile satış miktarı,toplam fiyat,Prim tutarı bir çırpıda yapılamaz. Her bir sütun için işlem yapılması gerek. Konunun fazla dağılmaması açısından o sorunuzu yeni bir soru açmadınız da fayda var diye düşünüyorum.
İyi akşamlar.

İbrahim Görgülü

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
846
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Denedim ama isimleri bu sefer isimleri birden fazla getirdi.

Aslında şimdi şunu fark ettim ki iki tane benzersiz sütun aldırmalıyız F ile K sütununu doğru sonuç alalım.
Sayın ERKAN YILMAZ sizin için ilk dosyanızdaki icmal sayfasının aynısı makrolu hazırlıyorum 1-2 gün içinde yükleyeceğim bilginize...

İbrahim Görgülü

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
846
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Sayın ERKAN YILMAZ örnek dosyanız ektedir.
Kolay gelsin
Merhaba Üstadım,

Desteğini rica ederim.

Ekli dosyalar

• Excel Çözüm Erkan Yılmaz Filtreleme Örneği.xlsm
    247.5 KB · Gösterim: 3

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Sayın ERKAN YILMAZ örnek dosyanız ektedir.
Kolay gelsin
Merhaba Günaydın Sayın İbrahim Görgülü,

Öncelikle emeklerine ve ellerine sağlık çok güzel çalışma olmuş. Teşekkür ederim.

Şimdi kontrol ettim de dosyayı hesaplamalar yanlış geliyor.

Şu şekilde anlatayım daha net olması açısından.

29.05.2022 - 15.06.2022 tarihleri arasında MERT KARSAK'a bakacak olursak; sarı ile boyadığım yerler hesaplanması gereken yer aslında.

Baktığım zaman satış miktarı toplamları 64 olması gerekiyor. Ama Filtre2 de 29 Adet çıkıyor. Tabi muhtemelen İcmal toplamları da yanlıştır.

11111.JPG

Aslında burada sıkıntı şu Ek'te ve dosyada göndermiş olduğum görselde MERT KARSAK'ın ilk kaydına baktığımız zaman 27.05.2022 tarihinde tek ürün MOJITO satmış ama bunun reçete ürünleri olduğu için altına AF sütununa kadar satış bilgilerinin kaydı geliyor ve AG sütunundan sonra reçete ürünleri var.

Beyaz bölgeler hesaba dahil edilmemesi gerekiyor. Bunu da aynı adisyon içerisinde ve tarihi kontrol ederek tekrarlayan isimlere bakarak mı yapabiliriz bilmiyorum.

Kırmızı ile işaretlediğim ürünler reçeteli ürünler. Bu sütunları tek hesaplaması lazım. Altında ki satıları değil.

2222.JPG

Ekli dosyalar

250.4 KB · Gösterim: 1

İbrahim Görgülü

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
846
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
1666272891452.png
Sayın ERKAN YILMAZ inceledim belirttiğiniz 29.05.2022 - 15.06.2022 tarihlerinde MERT KARSAK'a ait satışlar doğru hesaplanıyor sizin resimde belirttiğiniz tarih aralığına uymuyorsunuz. tekrar kontrol eder misiniz! 27.05.2022 var listenizde hatta ilk resimde 16.06.2022 den 30.06.2022 ye kadar var. hazırladığım tamamıyla sizin belirttiğiniz kriterlere göre işlem yapıyor.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Ekli dosyayı görüntüle 12589
Sayın ERKAN YILMAZ inceledim belirttiğiniz 29.05.2022 - 15.06.2022 tarihlerinde MERT KARSAK'a ait satışlar doğru hesaplanıyor sizin resimde belirttiğiniz tarih aralığına uymuyorsunuz. tekrar kontrol eder misiniz! 27.05.2022 var listenizde hatta ilk resimde 16.06.2022 den 30.06.2022 ye kadar var. hazırladığım tamamıyla sizin belirttiğiniz kriterlere göre işlem yapıyor.
Merhaba Sayın İbrahim Görgülü,

Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Belki de gözümden kaçtı bilmiyorum ama şimdi tekrar kontrol ettiğim zaman hatta 01.06.2022 - 15.06.2022 tarih aralığını seçtim.

filtre.JPG

Ve şimdi satış data sayfasından tarih aralıklarına baktığım zaman sarı ile işaretlediğim şekilde hesaplaması gerekiyor. Bu reçeteli ürünlerde altına tekrar edenleri nasıl ayıracağız bilmiyorum.

Normalde raporda 28 çıkıyor ama olması gereken sayı 32 dir. Ben bir yanlış yapıyorum diye tekrar tekrar kontrol ettim ürünlere baktım.

data.JPG

İbrahim Görgülü

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
846
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
İncelermisiniz.

Ekli dosyalar

248.4 KB · Gösterim: 5
Çözüm

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan

İyi Akşamlar, tek kelimeyle harikasın... Teşekkür ederim. Ellerine ve emeklerine sağlık.

Ama icmal sayfasını da aynı mantıkla yapmamız gerekecek.

Ayrıca bir koşul daha ekledim.

Bir şey sormak istiyorum. Ben bu kodları ve modülleri orginal dosyama uygulayınca çalışacak mı aynı şekilde ekstra bir şey yapılmasına gerek yok sanırım.

Bana özelden yazma şansınız var mı acaba?

İbrahim Görgülü

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
846
Excel Versiyonu
Office 2016 TR

İyi Akşamlar, tek kelimeyle harikasın... Teşekkür ederim. Ellerine ve emeklerine sağlık.

Ama icmal sayfasını da aynı mantıkla yapmamız gerekecek.

Ayrıca bir koşul daha ekledim.

Bir şey sormak istiyorum. Ben bu kodları ve modülleri orginal dosyama uygulayınca çalışacak mı aynı şekilde ekstra bir şey yapılmasına gerek yok sanırım.

Bana özelden yazma şansınız var mı acaba?
icmal sayfasını da hallederiz sıkıntı değil eklediğiniz koşul nedir? mesaj atabilirsiniz

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar