• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel VBA kod ile Arapça-Türkçe çeviride karakter hatası

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

bibib

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar kolay gelsin site üzerinden aldığım VBA kodları ile excel de hücreye yazdırdığım Türkçe'den-Arapça'ya Arapça'dan Türkçe'ye GoogleTranslate komutu ile çeviri yaptırıyorum Türkçe'den Arapçaya sıkıntısız çeviriyor lakin
Arapça'dan Türkçe'ye çevirirken çeviri yapıyor fakat metin yerine font hatası gibi farklı karakterler çıkıyor düzeltemedim ilgilenir yardımcı olursanız çok sevinirim

Şimdiden tüm arkadaşlara saygılarımı sunuyorum
Hata görselini ve dosyayı ekte sunuyorum

Ekli dosyalar

• Tercüme.xlsm
    33.4 KB · Gösterim: 9
  • hata.JPG
    hata.JPG
    83 KB · Gösterim: 7
Çözüm
hocam olmuyor fakat yabancı kaynak vidolarına baktım ve sonunda çözdüm belki arkadaşların işine yarar yayınlamak istiyorum yardımcı olmak için çaba gösteren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Düzenleme için 3 dk sınırını geçtiğim için olmadı yeniden gönderiyorum

hocam olmuyor fakat yabancı kaynak vidolarına baktım ve sonunda çözdüm belki arkadaşların işine yarar yayınlamak istiyorum yardımcı olmak için çaba gösteren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

ayrıca kod olarak kullanmak isteyen arkadaşlar olursa (Modül içerisine yazılacak)

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,980
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Denedim ve fonksiyon içindeki parametrede ki arapça olan yazıyı ? olarak algıladığı için çalışmıyor.
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Yani yukardaki strInput kısıma gelen string değer ? oluyor.Hücre yerine parametre içine arapçada yazınca aynısı oluyor ama çözümünü bilmiyorum.Ancak belki Pc ve excel dili arapça olursa belki çalışabilir.

bibib

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
evet hocam aynen sorun bahsettiğiniz gibi,
hocam Türkçe'den arapçaya çevrimde sorun yok ama Arapça'yı çevirince sıkıntı oluyor
fakat google traslate e normal yapıştırınca çeviriyor
Dil de problem olsaydı arapça yazıyı hücreye yazarmıydı hocam

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,980
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
E tablodan anlamam ama bir videoda görmüştüm.
E tablo açıp alttaki gibi tercüme ettirebilirsiniz yada alttaki arapça olanı hücredende alabilirsiniz alternatif olarak.

C#:

bibib

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    46.9 KB · Gösterim: 2

bibib

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar bu çalışmanın devamı olacak bu konda çıkacak sorular için yeni sorumu açayım buradan mı devam edelim

bibib

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan

Düzenleme için 3 dk sınırını geçtiğim için olmadı yeniden gönderiyorum

ayrıca kod olarak kullanmak isteyen arkadaşlar olursa (Modül içerisine yazılacak)

C#:

----------------------------------------
Formül çubuğuna
=GoogleTranslate(URLKODLA(A2);B2;C2) 'yazılacak

A2=Çevrilecek kelime/cümle
B2=Çevrilecek kelimenin dili (bunu Auto yaparsanız otomatik algılar)
c2= Çevrilmesini istediğimiz dil

Paylaşmak güzeldir.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• Translate_Çeviri.xlsm
    29.5 KB · Gösterim: 11
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    46.9 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.