• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel Sayfalarını Word Tabloya aktarmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

eumer

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Excel dosyasındaki sayfalarımı word'te belirli bir formatı olan tabloya aktarmak istiyorum. Her sayfa bir tablo olacak. sayfa isimleri tabloların adını oluşturacak. Tablo aktarıldıktan sonra tablodaki bilgilere göre üst metinde işaretli yerlere tablo bilgilerini eklemek istiyorum.
Örnek excel dosyası ve istenilen tablo formatindaki word dosyası linkleri aşağıdadır. İstenilen detayları dosyaların içerisine yazdım.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Alınacak verilerin olduğu örnek excel :
verilerin aktarılacağı format word :

Biçimlendirmeyi, excelde verileri girerken yapıp, sonra kopyalayıp Word'e yapıştırın.
Veriler değişken olacağı için makro yazılsa dahi yine çok uğraşacaksınız.

Biçimlendirmeyi, excelde verileri girerken yapıp, sonra kopyalayıp Word'e yapıştırın.
Veriler değişken olacağı için makro yazılsa dahi yine çok uğraşacaksınız.
Merhaba,
ilk etapta excel sayfalarındaki verileri tablo olarak word'e aktarabilsem o da yeterli. 150'den fazla sayfam var.

Excel tabloları aynı dosyada mı, aynı formatta mı ve ayrı ayrı word dosyalarına mı aktarılacak

Bir Excel dosyasındaki sayfalardaki tabloları ayrı ayrı Word dosyasına aktaran makro aşağıda.
Not: Tablolar A1 hücresinden başladığı ve her sayfada bir tablo olduğu var sayılmıştır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Son düzenleme:
Excel tabloları aynı dosyada mı, aynı formatta mı ve ayrı ayrı word dosyalarına mı aktarılacak
Merhaba,
Excel tabloları aynı dosyada farklı sayfalarda olacak. Ama örnek dosyada verdiğim formatta olmalı. Ve sayfa ismi word tablosunun üstünde yer alan başlıkta yer almalı Bunu yapabilir misiniz ?

Merhaba,
ilk etapta excel sayfalarındaki verileri tablo olarak word'e aktarabilsem o da yeterli. 150'den fazla sayfam var.
Bu mesajınıza göre #5 de bir kod yazdım. Ancak Word'de formatlama işi kod ile karışık, Excel'de format işini yapıp, benim kodlarımla aktarın.

Son düzenleme:
Bu mesajınıza göre #5 de bir kod yazdım. Ancak Word'de formatlama işi kod ile karışık, Excel'de format işini yapıp, benim kodlarımla aktarın.
ali bey kodlara baktım. ancak Formatı her sayfada düzenlemem gerekiyor. şuan yeni gelen verilerle 260 adet sayfam oldu :) Ben sizden daha önce de bu konuya benzer bir yardım almıştım, isminizden hatırladım. Hazırladığınız kod çok güzel çalışmıştı, onları düzenlemeye çalıştım ancak renk kodlarını falan ayarlayamadım.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

hazırladığınız kod buydu. Bu kodu verdiğim word formatına göre düzenleyemedim. Tablo renkleri vesaire.. yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkür ederim.

Buradaki tek farklı nokta ilk sütunda her satır için yazan BAC, CHL gibi veriler her satır için worde aktarılıyordu. Yeni formata göre 1 tane yazsa yetiyor. örnekte olduğu gibi. Art arda yazdığım için de özür dilerim.

Merhabalar

Renklendirme ve bold yapma için
Template word dosya oluşturulur v bu dosya üzerinden Bookmarks yer imi yapılabilinir

word'da veri gelmesi gereken tüm yerler yer imi ile isimlendirilir ve sonrasında renkendirilinir.
Örnek olarak ekledim

Kod:

Merhabalar

Renklendirme ve bold yapma için
Template word dosya oluşturulur v bu dosya üzerinden Bookmarks yer imi yapılabilinir

word'da veri gelmesi gereken tüm yerler yer imi ile isimlendirilir ve sonrasında renkendirilinir.
Örnek olarak ekledim

Kod:
Merhaba,
ilginiz için teşekkür ederim ancak söylediklerinizi anlamadım.

Biraz daha ayrıntılı yazabilir misiniz ? verdiğiniz kodlar biçimlendirme kodu mu ?

Merhabalar

evet örnek bir kod

fakat sizin dosyaya uyarlanması gerekir
şu an yoğun olduğum için akşama bakarım İnşaallah

Merhabalar

evet örnek bir kod

fakat sizin dosyaya uyarlanması gerekir
şu an yoğun olduğum için akşama bakarım İnşaallah
İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

akşam yoğun bir toplantıda olacağım için belki anlık olarak size cevap veremeyebilirim. O yüzden siz kontrol ederken yardımcı olmak adına aşağıdaki hususları yazıyorum.

1-) #10 numaralı mesajımda yazdığım kod aslında istediğim gibi excelde bulunan sayfaları alıp istediğim formatta word'dosyasına tablo olarak alıyor. Ancak tablonun formatı (renkler, italik gibi) değiştiği için güncellemek zorunda kaldım.

2-) bu linkte bulunan dosyalar #10 numaralı mesajımda yazdığım kodları içermekte. İçerisinde bulunan "aktar" adlı dosyayı açtığım zaman aktarılacak veriyi seçip aktar tıkladığımda istediğim gibi alıyor. Ancak bahsettiğim gibi tablo biçimlendirmesi değişmesi gerekiyor.

3-) eğer dosyayı test ederseniz ilk sütunda yer alan BAC, CHL gibi isimlerin word tablosunda her satırda yer aldığını göreceksiniz. Yeni formata göre örneğin 5 tane BAC var ise 1 tane BAC yazması yeterli. ilk mesajımda yer alan word şablonunda tam olarak istediğim şekil mevcut.

biraz uzun yazdım. şimdiden .çok teşekkür ediyorum.

Merhabalar
Kod:

Ekli dosyalar

• WordExcel.xlsm
    37.9 KB · Gösterim: 5
Son düzenleme:
Merhabalar
Kod:
Merhaba,
teşekkür ederim, kodu hazırlamışsınız ama ekteki excel dosyası içerisindeki "düğme 1"e tıkladığımda herhangi bir aktarım olmuyor.
nerede hata yapıyor olabilirim ?

#10 numaralı mesajımdaki kodları bu linkteki "WORD" dosyası içerisinden almıştım. Rica etsem siz kontrol edebilir misiniz ? Teşekkürler

veri adlı dosya olarak masa üstüne atar

exceli PDF formatında kaydedip,
sonrasında PDF dosyasını da word formatında kaydetmek daha pratik olur gibi geldi bana.

veri adlı dosya olarak masa üstüne atar
Merhaba,
masaüstündeki format hem sayfaya sığmıyor, hem istediğim şablondan çok uzak. Renkleri de farklı.. sizi yorduğum için özür dilerim, yardım alacak başka kimsem de yok.

#17 numaralı mesajımdaki linkte bulunan "AKTAR" adlı word dosyasını inceleyebilir misiniz ?

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri