• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Excel makro kullanımı

Reason01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
32
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı geceler.
bir tablo yapmak istiyorum.
hafta içleri çalışma günleri yani 22 gün * 7 saat çalışması lazım mesaisiz bir kişi
tabloda a-b-c-d vardiyası 7, e vardiyası 10, f vardiyası 11 saat çalışma saati.
senelik izin alanlar tabloda S ile gösteriliyor. bu kişi çalışma iş gününde izin aldıysa mesaisini etkilememesi lazım. (22 günden 10 gün izin alan kişi 12 gün çalışsa 0 mesai çıkmalı.)
cuma günü izin alanlar tabloda cuma + cumartesi izinli sayılıyor tabloda cuma ve cumartesi izili gözüküyor ama çalışma gününden 1 gün düşecek (en yapamadığım nokta burası aslında)
birde 1 ay full izin rapor alan kişi mesaiden düşmemesi lazım
şua izni alan kişi de keza öyle meesaiden düşmemesi lazım.

Önceden kullandığım formül buydu;

=ÇARPIM(7;(EĞERSAY(D15:AH15;"A")))
+ ÇARPIM(7;(EĞERSAY(D15:AH15;"B")))
+ ÇARPIM(7;(EĞERSAY(D15:AH15;"C")))
+ ÇARPIM(7;(EĞERSAY(D15:AH15;"D")))
+ ÇARPIM(10;(EĞERSAY(D15:AH15;"E")))
+ ÇARPIM(11;(EĞERSAY(D15:AH15;"F")))
bu formülde çalışılan mesai sayısı çıkıyor. ama benim istediğim her ay çalışma gün sayısı farklı olduğu için çalışma gün sayısını otomatik hesaplatıp, bu yazdığım formülden cıkartıp aradaki mesaiyi bulmak. ama araya Senelik izin ve rapor girince tablo karışıyor.

Merhaba, Hoş geldiniz.
Örnek dosyanızı eklersenseniz çözümünüz kolaylaşır.
Merhaba, teşekkür edrim ilginiz için. olabildiğince detaylandırmaya çalıştım. a-b-c-d vardiyaları 7 saatten e 10 , f 11 saat üzerinden hesaplanıyor bu arada.

Ekli dosyalar

• evrak.xlsx
    22.2 KB · Gösterim: 10
Merhaba ,
Haftalık çalışma sürelerini düzenlemeniz gerekiyor.
Haftalık Çalışma Süresi 45 saattir. Cumartesi günü durumuna göre değişiklik gösterir.
Genekllikle ;
Cumartesi tam gün çalışılıyorsa 6gün X 7,5saat = 45 Saat (Pazar tatil.
Cumartesi Yarım gün çalışılıyorsa (5gün x 8saat)+(Cumartesi yarımgün 5 saat) =45 saat (Cumartesi öğleden sonra + Pazar tatil)
Cumartesi Çalışılmıyorsa 5gün X 9saat = 45 saat (Cumartesi+Pazar tatil)
olarak uygulanır. Sizin ki birincisi ama 6x7=42 saat hesaplanıyor.
Yıllık izin çalışılmış sayıldığından iş günü olarak A+S, B+S gibi iş gününe (cumartesiler dahil) eklemeniz gerekir.
Gelmediği günleri, yada istirahatli , raporlu olduğu günleri de puantaja eklemeden işlem yapmanız gerekir.
Mesai Saatlerini de ayriyeten günlük çalışma sürelerine eklemek yerinde olur. Hesaplamanızı pek doğru bulmadım.

Mesai saatleri içinde aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Merhaba ,
Haftalık çalışma sürelerini düzenlemeniz gerekiyor.
Haftalık Çalışma Süresi 45 saattir. Cumartesi günü durumuna göre değişiklik gösterir.
Genekllikle ;
Cumartesi tam gün çalışılıyorsa 6gün X 7,5saat = 45 Saat (Pazar tatil.
Cumartesi Yarım gün çalışılıyorsa (5gün x 8saat)+(Cumartesi yarımgün 5 saat) =45 saat (Cumartesi öğleden sonra + Pazar tatil)
Cumartesi Çalışılmıyorsa 5gün X 9saat = 45 saat (Cumartesi+Pazar tatil)
olarak uygulanır. Sizin ki birincisi ama 6x7=42 saat hesaplanıyor.
Yıllık izin çalışılmış sayıldığından iş günü olarak A+S, B+S gibi iş gününe (cumartesiler dahil) eklemeniz gerekir.
Gelmediği günleri, yada istirahatli , raporlu olduğu günleri de puantaja eklemeden işlem yapmanız gerekir.
Mesai Saatlerini de ayriyeten günlük çalışma sürelerine eklemek yerinde olur. Hesaplamanızı pek doğru bulmadım.

Mesai saatleri içinde aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Biz teknikeriz. Bizim çalışma saatimiz 7 saat x 5 gün. Cumartesi izinli sayılırız fakat cumadan izne çıkan biri cumartesi de izinli sayılır. Benim burda sorduğum cumartesiyi nasıl devre dışı birakiriz sorusuydu

A-D grupları için Cuma cumartesi için Cuma gününe CC kodu verip buna 2 olarak islem yaptirabilirsiniz.

Bir sorum daha olucakti hocalarım. Renkli hücreleri saydırma makrosunu kullanıyorum. Hücre hem renkli hemde dolu ise saydırmasini istiyordum. Renkli ama boş ise saymasin. Bunu nasıl yapabiliriz

Konuyu okuyanlar

Geri