• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel dosyasını KML Dosyasına Çevirdikten Sonra Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

yyhy

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Sayın Caylak hocamın yardımı ile Excelden KML Dosyasına çevirme konusunda yardım alarak çalışmamı neticelendirmiştim.
Ancak verileri aktardıktan sonra Türkçe karakter sorunu ortaya çıktı nasıl çözebiliriz?
Bununla ilgili hatalı bölümlerden 2 adet resim görüntü altım ekliyorum.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Türkçe Karakter Sorunu 2.PNG
    Türkçe Karakter Sorunu 2.PNG
    14.1 KB · Gösterim: 12
  • Türkçe Karakter Sorunu.PNG
    Türkçe Karakter Sorunu.PNG
    763.4 KB · Gösterim: 12
Merhaba,
detaylı deneme imkanım olmadı fakat,
önceki kodlarınızda xml versiyon satırını aşağıdaki ile değiştirip dener misiniz?

önceki kodlarınız;

HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

olması gereken;

HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Excelden KML ye çevirme 2023.xlsm
    84.5 KB · Gösterim: 9
Sayın Caylak hocam dosyayı indirip uygulamayı çalıştırdığımda ğ,ı,ş harflerinin yine düzgün bir şekilde görülmemektedir.

Sayın Caylak hocam dosyayı indirip uygulamayı çalıştırdığımda ğ,ı,ş harflerinin yine düzgün bir şekilde görülmemektedir.
Merhabalar, şu saate kadar epey bir uğraştım, fakat sonuç alamadım, ilginç olan, google earth üzerinden dosya oluşturunca, Türkçe karakterleri tanırken, excel üzerinden tanımıyor bir türlü, sanırım utf-8 ile alakalı bir durum, ama beni aştı maalesef

Sanırım sorunu çözdüm, direkt olarak excel üzerinden karakterleri tanımıyor demiştim, bunun yerine isimleri ve açıklamaları bir utf-8 text dosyası oluşturup onun içerisine attım, daha sonra da tekrar o text dosyası içerisinden okutup koda tanımladım, bu sayede utf-8 dönüşümü başarılı oldu sanırım :D

Ekli dosyalar

• ExcelCozum.zip
    868 bayt · Gösterim: 2
    91.9 KB · Gösterim: 4
Manuel olarak yardımcı olayım.
Ekteki Koordinat.xlsx dosyasını doldurun.
1692342370928.png
Bu dosyayı Metin (Sekmeyle ayrılmış) (*.txt) formatında kaydedin.
1692342805282.png
oluşan koordinat.txt dosyasını Google Earh ile açın ve ileri tıklayın
1692342975531.png
Gelen pencereden enlem ve Boylam sütunlarını belirtin ve ileri.
1692343100796.png
Gelen soruya evet
1692343246457.png

Ad,simge ve Yükseklik seçin,Tamam deyin
Gelen pencereye iptal deyin.

1692343459106.png
Ctrl+S yapıp kml formatında kaydedin.

Dosyalar
Not:Google Earth yerine Vantage Point uygulamasını da kullanabilirsiniz.
1692344733238.png

Ekli dosyalar

• koordinat.xlsx
    9.9 KB · Gösterim: 1
  • koordinat.txt
    919 bayt · Gösterim: 1
  • koordinat.zip
    1.7 KB · Gösterim: 4
Sayın Caylak hocam,
UTF8 yerine windows-1254 yapsanız kodunuz çalışır mı?

Hocam sizleri baya bir uğraştırdık. Müsait zamanda inceleyip size dönüş yaparım.

Sayın Caylak hocam 6. Mesajdaki Excelden KML ye çevirme 2023.xlsm dosyasında macroda hata verdi. Acaba ben Windows 10 64 bit Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 kullanıyorum. Makro_UTF moduledeki Private Declare Function WideCharToMultiByte Lib "kernel32.dll" ( _ Private Declare PtrSafe Function WideCharToMultiByte Lib "kernel32.dll" ( _ olarak düzelttim ama hata verdi. Hata veren yeri ekliyorum. Excelden KML ye çevirme 2023.xlsm bu dosyada hangi macroyu kullanacağım.

Ekli dosyalar

• 6. Mesaj Makro Hatası.PNG
    6. Mesaj Makro Hatası.PNG
    155.2 KB · Gösterim: 2
Sayın Caylak manuel alanla da yapabilirim. Nokta alanında görülen ekliyeceğim 1. Resimdeki bilgiler özellikler açıklama kısmında da görüntülenebilir mi? Ayrıca Google eart'taki nokta yerine raptiye şekli ile değiştirilebilinir mi?

1. Resim
1692472390357.png

2. Resim

1692472448206.png

Merhabalar,
Ekli dosyayı deneyiniz

Ekli dosyalar

91.9 KB · Gösterim: 2
Sayın Caylak hocam 14. Mesajdaki dosyayı indirdim; ExcelCozum.kml dosyası ile name.txt dosyasını oluşturuyor yalnız içerisi boş gelmekteler. Makro çalışıncada hata vermekte hatayı resim olarak ekliyorum. Sorun ne olabilir acaba?

Ekli dosyalar

• 14. Mesaj Son Dosya Makro Hatası.PNG
    14. Mesaj Son Dosya Makro Hatası.PNG
    77.7 KB · Gösterim: 1
Sayın Caylak hocam 14. Mesajdaki dosyayı indirdim; ExcelCozum.kml dosyası ile name.txt dosyasını oluşturuyor yalnız içerisi boş gelmekteler. Makro çalışıncada hata vermekte hatayı resim olarak ekliyorum. Sorun ne olabilir acaba? Hata Tam resmi.

Ekli dosyalar

• 14. Mesaj Son Dosya Makro Hatası 2.PNG
    14. Mesaj Son Dosya Makro Hatası 2.PNG
    84.8 KB · Gösterim: 2
Sanırım 32Bit-64Bit sorunu ,
Ekli dosyayı dener misiniz?

Ekli dosyalar

• Excelden KML ye çevirme 2023 (1).xlsm
    91.3 KB · Gösterim: 3
Sayın Caylak hocamın müsadesiyle.
ufak bir düzeltme ile 64 bitte çalıştı.

Ekli dosyalar

• Excelden KML.xlsm
    93.4 KB · Gösterim: 2
sayın yyhy 18. mesajda Patron hocamın dosyası hatasız çalışacaktır. Deneyiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri