• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel de klasörden başka klasöre resim kopyalama hk.

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

yucelweb

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
4
Excel V
Office 2010 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar benim küçük bir isteğim olacak. A sütununda bulunan stokkolarına ait isim olarak kaydedilmiş fotoğraf klasörüm var. Amacım bu stok koduna ail fotoğrafları bulmak ve başka klasöre kes yapıştır mantığı ile taşımak amaç resim adını bulup tek tek aramak yerine toplu iş dosyası olarak yapmak örnek excel tablosunu attım sizlere

A sütunundaki stok kodlarım var.
TumResimler klasöründe bu stokkodları ile aynı isimle kaydedilmiş sonlarına ek olarak _01 - _02 gibi _10 a kadar kaydedilmiş fotoğraflar oluyor. Hepsinin uzantısı JPG olacak. Örnek 7 fotoğraf varsa 1. kod için BBT00141MI_01 den BBT00141M_07 ye kadar belirtilen klasöre taşıyacak. Eğer fotoğrafta türkçe karakter problemi varsa o resmi taşımayacacak türkçe karakter problemi olanlar diye hücreye kodları ekleyecek ben fotoğrafları düzelticem. Kes yapıştır mantığı ile taşınacak.

Yardımlarınızı bekliyorum.

BBT00141MI
BBT01163TI
BBT01164TI
BBT01165TI
BBT01166TI
BBT01170TI

Ekli dosyalar

• CALISMA.xlsx
    13 KB · Gösterim: 6
Deneyiniz;
Önce resimlerin olduğu klasördeki resimlerin isimlerini alıyoruz. B sütununa yazıyoruz. A sütununda bulunan stok kodlarıyla uyumlu olanları seçilen klasöre taşıyoruz
1. modüle Resimlerin isimlerini B sütununa yazacak kodu ekleyin
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
2. modüle Resimleri seçilen klasöre atacak kodu ekleyin

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-CALISMA.xlsm
    32.5 KB · Gösterim: 6
  • RESİMLERİTAŞI.gif
    RESİMLERİTAŞI.gif
    1.4 MB · Gösterim: 7
Merhaba hocam kusura bakmayın dün biraz uğraştım hata mı yapıyorum diye ama program çalışmadı sizdeki gibi 2010 sürüm dü 2016 ya geçtim ama yine de çalışmadı 2 kere pencere halinde dosya seçmemi isiyor. belki de kullanım hatası yapıyorun dedim ama olmadı.

Dosya taşıma işlemini hiçbir şekilde yapmadı.

Bende klasörleri 2 kere açıyor sizde bir defa

aslında klasör seçmesin klasörleri kendisi aynı yere oluştarabilir.

AnaResim klasörü seçilir. Hatalı olanlar hataliresim klasörüne doğru olanlar hazir klasörüne otomatik taşınabilir ayrıca klasör açma seçme yapmayabilir.

Hocam sizden birer birşey rica edicem.
Bu şekilde daha iyi ve tam istediğim gibi birşey olur.

Kodlar aynı şekilde kalacak.
Sadece tüm resimlerin olduğu klasör seçilecek.
aynı klasör içine önce hatalı klasör açacak basarili klasör açacak kendisi otomatik taşıyacak. kes yapıştır .

Programin hata vermesini istediğim bir iki şey de eklemek istiyorum.

Benim yapıştırdığim kodda da Türkçe hata varmis.

Ana kodlarda Türkçe karakter hatası var
Türkçe karakter içeren resimler var.
Resim 5 e kadar kontrol ettirmek istiyorum.
mesela benim için sıra önemli 12345 mesela resim 1 var 3 var 2 yok resim_02 yok hatası versin.

Merhaba hocam kusura bakmayın dün biraz uğraştım hata mı yapıyorum diye ama program çalışmadı sizdeki gibi 2010 sürüm dü 2016 ya geçtim ama yine de çalışmadı 2 kere pencere halinde dosya seçmemi isiyor. belki de kullanım hatası yapıyorun dedim ama olmadı.

Dosya taşıma işlemini hiçbir şekilde yapmadı.

Bende klasörleri 2 kere açıyor sizde bir defa

aslında klasör seçmesin klasörleri kendisi aynı yere oluştarabilir.

AnaResim klasörü seçilir. Hatalı olanlar hataliresim klasörüne doğru olanlar hazir klasörüne otomatik taşınabilir ayrıca klasör açma seçme yapmayabilir.

Hocam sizden birer birşey rica edicem.
Bu şekilde daha iyi ve tam istediğim gibi birşey olur.

Kodlar aynı şekilde kalacak.
Sadece tüm resimlerin olduğu klasör seçilecek.
aynı klasör içine önce hatalı klasör açacak basarili klasör açacak kendisi otomatik taşıyacak. kes yapıştır .

Programin hata vermesini istediğim bir iki şey de eklemek istiyorum.

Benim yapıştırdığim kodda da Türkçe hata varmis.

Ana kodlarda Türkçe karakter hatası var
Türkçe karakter içeren resimler var.
Resim 5 e kadar kontrol ettirmek istiyorum.
mesela benim için sıra önemli 12345 mesela resim 1 var 3 var 2 yok resim_02 yok hatası versin.
Asıl dosyanızı ve resimleri bir klasör halinde bir dosya oluşturup dosya.co ya yükler misiniz. Çalışmayı o dosya üzerinden yapalım.

Merhaba hocam dosya olarak yükledim. İçine bir kaç tane hata ekledim ki hataları da alalım diye.
sizden ricam kontrol sağlar mısınız .

Dosya linki :

Merhaba hocam dosya olarak yükledim. İçine bir kaç tane hata ekledim ki hataları da alalım diye.
sizden ricam kontrol sağlar mısınız .

Dosya linki :

Birde fotoğraflar kes yapıştır değil de kopyala yapıştır olarak kalmış. Tüm resimler JPG uzantılı olacak..
PNG uzantılı olanlar convert edilemiyorsa kes yapıştır olarak olursa en azından ana klasörde kalan resimler png yada farklı birşey olduğu da tespit edilmiş olur.

Bu orada hocam 2-3 seçim yapılarak taşıma işlemi bir kere yaptım. Klasör seçimi yaparken problem yaşanıyor otomatik kendisiin oluşturup atması daha mantıklı

Birde fotoğraflar kes yapıştır değil de kopyala yapıştır olarak kalmış. Tüm resimler JPG uzantılı olacak..
PNG uzantılı olanlar convert edilemiyorsa kes yapıştır olarak olursa en azından ana klasörde kalan resimler png yada farklı birşey olduğu da tespit edilmiş olur.

Bu orada hocam 2-3 seçim yapılarak taşıma işlemi bir kere yaptım. Klasör seçimi yaparken problem yaşanıyor otomatik kendisiin oluşturup atması daha mantıklı
Deneyiniz

Ekli dosyalar

• VERİAKTAR.gif
    VERİAKTAR.gif
    2.1 MB · Gösterim: 6
  • DÜZENLENDİ-RESIMYUKLE.xlsm
    38.7 KB · Gösterim: 4
Deneyiniz
Hocam elllerine sağlık dediğim gibi olmuş aslında ilk yaptığında çalışıyormuş ancak her işlemde klasör tüm resimlerin olduğu klasörü seçmen gerekiyormuş hem isim çekerken hemde resimleri aktarırken. Allah senden razı olsun. Benim günlerce sürecek işlerim bu yaptığın ile dakikalar içinde olmuş olacaaktır.

Hocam Merhaba

Program çalışıyor ama şöyle bir hata aldım. PNG formatında resimle karşılaştığında DEBUG 58 hatası verip durduyor. JPEG uzantısını JGP yapmıyor. Onları işleme başlamadan önce convert programı işe JPG ye dönüştürerek çözdüm. Ancak programda ana problem şu.

TÜM FOTOĞTAFLARIN olduğu yerde benim genel fotoğraf listem var. A hücresine yazdığım kod listesine ait fotoğrafları bulup BAŞARILI
KOD'da türkçe karakter hatası olanları HATALI klösöre eğer benim A hücresinde olmayan KOD a ait varsa TÜM FOTOĞRAFLAR da kalması gerekiyor. Hepsini başarılıya almış. kod eşleştirme yapmamış.

ÖRNEK ben A1 hücresine BBT00381ON diye bir koymadım ama RESIM klasöründe bu stoğa ait de Resim var. BBT00381ON
bu resmi de başarılı olarak bu resim'e dokunmaması gerekiyor.

Birde hocam Türkçe karakterleri bozuk olanları ayrıca tek tek değiştirdim de oda bir 1 saat gibi zaman adlı.
Ayrı bir klasöre Türkçe karakteri düzeltip de kayıt edebilir mi Ç,Ğ,İ,,Ö,Ü,Ş harflerini C,G,I,,O,U,S yaparak.

Deneyiniz

Ekli dosyalar

45.9 KB · Gösterim: 3
1724076944088.png

Hocam önce A sütununa kodları yapıştırdım. Türkçe isimleri düzelt butonuna tıkladım dosya adı değiştiremedi BBTM02299Tİ_01 hatası aldı.

Daha sonra düzeltemem hatasından sonra dosya isimleri işlem bitti
2.işleme geçtim :

Resim isimlerini al dedim. Tüm işlemleri aynı ayda yaptı. Hem resim kodlar, hatalı isimler ve A sütunundaki hatalı isim aldı
ve Resim isimleri ve Türkçe Karakter işlemi tamamlandı.

Resimleri al dedim ve tekrar tüm klasör seçtim. Yine 2 kere klasör seçtirdi. İşlem tamam dedi. olmadı 1-2 kere seçim yapınca da klasör oluşturnadan hepsini taşıyor.
hatalı klasör açıyor ama eklemedi.

Ekli dosyayı görüntüle 27805

Hocam önce A sütununa kodları yapıştırdım. Türkçe isimleri düzelt butonuna tıkladım dosya adı değiştiremedi BBTM02299Tİ_01 hatası aldı.

Daha sonra düzeltemem hatasından sonra dosya isimleri işlem bitti
2.işleme geçtim :

Resim isimlerini al dedim. Tüm işlemleri aynı ayda yaptı. Hem resim kodlar, hatalı isimler ve A sütunundaki hatalı isim aldı
ve Resim isimleri ve Türkçe Karakter işlemi tamamlandı.

Resimleri al dedim ve tekrar tüm klasör seçtim. Yine 2 kere klasör seçtirdi. İşlem tamam dedi. olmadı 1-2 kere seçim yapınca da klasör oluşturnadan hepsini taşıyor.
hatalı klasör açıyor ama eklemedi.

2.denememde mesela bütün başarılı resimleri masaüstüne direkt kopyaladı.
uzak dosya yolu bir kere seçilip diğer oluşturulan klasörler dosyanın olduğu yerde oluşturulabilir otomatik oluşursa daha iyi olur.

Hocam Merhaba

Program çalışıyor ama şöyle bir hata aldım. PNG formatında resimle karşılaştığında DEBUG 58 hatası verip durduyor. JPEG uzantısını JGP yapmıyor. Onları işleme başlamadan önce convert programı işe JPG ye dönüştürerek çözdüm. Ancak programda ana problem şu.

TÜM FOTOĞTAFLARIN olduğu yerde benim genel fotoğraf listem var. A hücresine yazdığım kod listesine ait fotoğrafları bulup BAŞARILI
KOD'da türkçe karakter hatası olanları HATALI klösöre eğer benim A hücresinde olmayan KOD a ait varsa TÜM FOTOĞRAFLAR da kalması gerekiyor. Hepsini başarılıya almış. kod eşleştirme yapmamış.

ÖRNEK ben A1 hücresine BBT00381ON diye bir koymadım ama RESIM klasöründe bu stoğa ait de Resim var. BBT00381ON
bu resmi de başarılı olarak bu resim'e dokunmaması gerekiyor.

Birde hocam Türkçe karakterleri bozuk olanları ayrıca tek tek değiştirdim de oda bir 1 saat gibi zaman adlı.
Ayrı bir klasöre Türkçe karakteri düzeltip de kayıt edebilir mi Ç,Ğ,İ,,Ö,Ü,Ş harflerini C,G,I,,O,U,S yaparak.
Deneyiniz

Kod:

Kod:

Kod:

Kod:

Ekli dosyalar

• TAŞI.gif
    TAŞI.gif
    1.9 MB · Gösterim: 4
  • İSİMLERİAL.gif
    İSİMLERİAL.gif
    954.8 KB · Gösterim: 4
  • TÜRKÇEKRKTRDZLT.gif
    TÜRKÇEKRKTRDZLT.gif
    829.8 KB · Gösterim: 4
    46.3 KB · Gösterim: 2
Deneyiniz

Kod:

Kod:

Kod:

Kod:

Hocam aynı bence seçimde sıkıntı oluyor . Bu seferde masaüstüne ayrı klasör atıyor ama aynı resimler

ANYDESK baglantı Beşyüz Otuz İki 3910092 bana mesaj atarsanız size anydesk açayım oradan siz çalıştırın bence ben çalıştırma mantık hatası yapyorum

Tekrar denedim ama hata vermedi. İsimleri düzeltiyor. İsimleri Alıyor. Resimleri aktarıyor.

Ekli dosyalar

• RSMKYDT.gif
    RSMKYDT.gif
    3.1 MB · Gösterim: 4
Tekrar denedim ama hata vermedi. İsimleri düzeltiyor. İsimleri Alıyor. Resimleri aktarıyor.

Hocam aynen dediğim gibi işleyiş sıkıntısı var siz resim için klasör açıp klasör seçmişssiniz. Ben hep aynı klasörü seçiyorum otomatik klasör açıyor diye. Ben hep proje içinde TUMRESIMLER klasörünü seçiyorum işlem yap diyorum.

Birde hocam benim A1 hücresindeki kodu da değiştirmişssiniz. O kod muhasebedeki kod. Oraya şöyle birşey yapılabilir.
Birde mesela hocam benim stok kodun var A hücresinde ama o koda ait foto yok Onuda farklı bir sutuna yazırabilir misiniz.
Stokkoduna ait fotograf yok ilk resim kontrolü yapsa yeterli. Örnek : E hücresine STOKKODU yok.

Fotoğraf isimleri hatalı klasöre giden den değişecekti.
O zaman işleyiş şu şekilde değil mi hocam klasör seçimi.

Düzenlendi - Tüm - Proje diye bir klasörüm var içinde TUMRESIMLER diye genel resimlerin olduğu klasör var.

Daha sonra ben aynı şekilde klasör açıp o klasörü seçip yükleticem.

Hocam aynen dediğim gibi işleyiş sıkıntısı var siz resim için klasör açıp klasör seçmişssiniz. Ben hep aynı klasörü seçiyorum otomatik klasör açıyor diye. Ben hep proje içinde TUMRESIMLER klasörünü seçiyorum işlem yap diyorum.

Birde hocam benim A1 hücresindeki kodu da değiştirmişssiniz. O kod muhasebedeki kod. Oraya şöyle birşey yapılabilir.
Birde mesela hocam benim stok kodun var A hücresinde ama o koda ait foto yok Onuda farklı bir sutuna yazırabilir misiniz.
Stokkoduna ait fotograf yok ilk resim kontrolü yapsa yeterli. Örnek : E hücresine STOKKODU yok.

Fotoğraf isimleri hatalı klasöre giden den değişecekti.
O zaman işleyiş şu şekilde değil mi hocam klasör seçimi.

Düzenlendi - Tüm - Proje diye bir klasörüm var içinde

Hocam olmadı ama şöyle birşeyle de karşılaştım.
Mesela benim benim proje klasörde 4800 adet fotoğraf var. işlem sonrası klasörde 4500 adet fotoğraf kalıyor.

İşin ilginç yanı benim ayın fotoğraf isimlerine ait YEDEK_proje_resim diye bir klasörüm de vardı onlardaki fotoğrafları da aynı şekilde silmiş. Aslıında C sürücünde aynı isme ait fotoğrafları bulup bir yere taşıyor yada siliyor.

Hocam olmadı ama şöyle birşeyle de karşılaştım.
Mesela benim benim proje klasörde 4800 adet fotoğraf var. işlem sonrası klasörde 4500 adet fotoğraf kalıyor.

İşin ilginç yanı benim ayın fotoğraf isimlerine ait YEDEK_proje_resim diye bir klasörüm de vardı onlardaki fotoğrafları da aynı şekilde silmiş. Aslıında C sürücünde aynı isme ait fotoğrafları bulup bir yere taşıyor yada siliyor.
Deneyiniz
ÖNCE İSİMLERİ AL DERSENİZ SEÇİLEN RESİMLERİN OLDUĞU KLASÖRDEKİ TÜM İSİMLERİ ALIR TÜRKÇE KARAKTER OLANLARI C SÜTUNUNA YAZAR
RESİMİ OLMAYAN STOK KODLARINI D SÜTUNUNA YAZAR
ÖNCE TÜRKÇE İSİMLERİ DÜZELT DERSENİZ SEÇİLEN RESİM KLASÖRÜNDE Kİ TÜRKÇEKARAKTERLİ İSİMLERİ DÜZELTİR.
SONRA İSİMLERİ AL DERSENİZ RESİM KODLARINI B SÜTUNUNA RESİMİ OLMAYANLARI D SÜTUNUNA YAZAR
RESİMLERİ TAŞI DERSENİZ SEÇİLEN RESİMLER KLASÖRÜNDE Kİ STOK KODLARIYLA EŞLEŞEN RESİM KODLARI İSİMLİ RESİMLERİ OLUŞTURACAĞINIZ YENİ KLASÖRE TAŞIR. STOK KODLARI İLE EŞLEŞMEYEN RESİMLERİ BIRAKIR.
RESİMİ OLMAYAN STOK KODLARI BİREBİR EŞLEŞMEYEN RESİM İSİMLERİDİR. BBT00037YO STOK KODUNDA VAR AMA SEÇTİĞİNİZ KLASÖRDE RESİM OLARAK YOKTUR BBT00037YO_1 VARSA YENİKLASÖRE TAŞINIR ÇÜNKÜ TAM EŞLEŞMEDEN SONRA _1 _2 _3 UZANTILARI İLE EŞLEŞME ARANIR

Ekli dosyalar

51.2 KB · Gösterim: 4
Son düzenleme:
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri