• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel 800 bin satırda 1. ve 2. 3. 4. Değerleri Nasıl Getirebiliriz.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.

emrullah34

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
13
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar,

Siz değerli profesyonel ve tecrübeli bay ve bayanlara sormak istediğim;

Test amaçlı örnek olarak size Ekte yolladığım excel de,
sayfa1'de "Brand Ref" A Sütununda bulunan değer,
sayfa2'de "Brand Ref" A Sutünün'da bulunan değer ile eşleşirse, B Sutünundaki "Benzersiz Üretici Kayıtları"nı
sayfa1'de "B, C, D,vs.." Sutünuna yan yana getirebilirmiyiz ?

Bu yapılabilir mi ? dizi formülü ile

Bir yöntem araştırırken şöyle bir çözüm buldum =EĞERSAY(A2:A$2$;A2) -"sayda2" de yapmaya çalıştık fakat 861000 bin satır olduğu için bu yöntem bütün gece çalışan bilgisayarda işlemi bitirmedi. Bütün gece çalıştı %33 de kaldı sabah baktığımda..

Umarım bu sorunumun bir çözümü vardır

Emeklerinize ilginize ve yönetime bu sitenin varlığı ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar, Sağlıklı günler.

Ekli dosyalar

• Test1.xlsx
    13.5 KB · Gösterim: 12
Merhaba;
Bu kadar satır veriyi işlevlerle analiz etmek hiçbir şekilde rantabl değil. (Ama yapılamaz da değil.)
Bence makro çözüme yönlenin.
Ekleri inceleyin. Formül yada makro size fikir verecektir.

NOT: Ofis 2003 kullandığım için 256 sütun ve 65536 satır sınırında formül yada kod yazdım.
Dosya/dosyaların 861.000 satırlık veri için siz (yada 2007 ve üzeri versiyonda çalışan bir arkadaşımız) gereken dönüşümü yaparak kullanılabilir hale getirmelidir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• emrullah34-Test1 (işlev).zip
    22.8 KB · Gösterim: 3
  • emrullah34-Test1 (makro).zip
    18.4 KB · Gösterim: 6
Alternatif olsun.
Ekteki gibi olabilir.

Ekli dosyalar

• Test1.xlsm
    25.5 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Syn @Balta 'nın çözümü Modifikasyona gerek kalmadan kullanacağınız şekilde.
Bence bunu kullanın.

Alternatif olsun.
Ekteki gibi olabilir.
@muygun @Balta

Hocam çok teşekkür ederim harika bir şekilde çalıştı şuan işlem bitmesini bekliyorum..
Excel bildiğimi sanırdım aktif olarak kullanmaktayım ama her geçen gün beni şaşırtıyor,

Özel bir soru da iletmek istiyorum sizlere
MSSQL Eğitimi almayı planlıyorum kendi veritaba'nımı oluşturmak için sizin öneriniz nedir?
Nasıl bir eğitim almalıyım.
Excel de sizin kadar olmasa da bende excelin Makroları ve dizi formülleri dışında bilgi sahibiyim.
Photoshop, Premier Pro, AE Bilmekteyim ve oto yedek parçacıyım
Ama aradığım meslek gözümün önünde duruyormuş veritanına veritabanı oluşturmaya kurmaya
çok büyük ilgim var teşekkürler.

Saygılarımla Hocalarım.

Merhaba Arkadaşlar,

Siz değerli profesyonel ve tecrübeli bay ve bayanlara sormak istediğim;

Test amaçlı örnek olarak size Ekte yolladığım excel de,
sayfa1'de "Brand Ref" A Sütununda bulunan değer,
sayfa2'de "Brand Ref" A Sutünün'da bulunan değer ile eşleşirse, B Sutünundaki "Benzersiz Üretici Kayıtları"nı
sayfa1'de "B, C, D,vs.." Sutünuna yan yana getirebilirmiyiz ?

Bu yapılabilir mi ? dizi formülü ile

Bir yöntem araştırırken şöyle bir çözüm buldum =EĞERSAY(A2:A$2$;A2) -"sayda2" de yapmaya çalıştık fakat 861000 bin satır olduğu için bu yöntem bütün gece çalışan bilgisayarda işlemi bitirmedi. Bütün gece çalıştı %33 de kaldı sabah baktığımda..

Umarım bu sorunumun bir çözümü vardır

Emeklerinize ilginize ve yönetime bu sitenin varlığı ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar, Sağlıklı günler.
Merhaba,
Öncelikle formülünüzün sorunuzla ilgili olmadığını söylemek istiyorum. Siz saydırmaya çalıştınız ama ayrıca formülde şöyle bir hata var. 2. A2 yi sabitlediğiniz için aşağıya çektiğiniz zaman çalışmadı. Doğrusu =EĞERSAY($A$2:A2;A2) olmalıydı.
Sizin sorunuz için gerekli dizi formülü şöyle: =DÜŞEYARA($A2;Sayfa2!$A:$E;{2;3;4;5};0) Sağa doğru formülü çekmeniz gerekiyor.
5 sütuna göre örnek verdim, değiştirebilirsiniz.

Merhaba, öncelikle formülünüzün sorunuzla ilgili olmadığını söylemek istiyorum. Siz saydırmaya çalıştınız ama ayrıca formülde şöyle bir hata var. 2. A2 yi sabitlediğiniz için aşağıya çektiğiniz zaman çalışmadı. Doğrusu =EĞERSAY($A$2:A2;A2) olmalıydı.
Sizin sorunuz için gerekli dizi formülü şöyle: =DÜŞEYARA($A2;Sayfa2!$A:$E;{2;3;4;5};0) Sağa doğru formülü çekmeniz gerekiyor.
5 sütuna göre örnek verdim, değiştirebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim @Balta hocam' ın çözümü hızlı ve pratik ama sağolun bunu da deneyeceğiz.
Saygılarımla.

Bende hazırlamıştım. Alternatif olsun
Dictionary bildiğim kadarıyla en hızlısı

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Test1.xlsm
    28.4 KB · Gösterim: 7

Konuyu okuyanlar

Geri