Soru Excel 2019 Pro Plus Veri Doğrulama Kaydırma ve Otomatik Tamamlama Sorunu

Dalton01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,
Excel 2019 Pro Plus'da veri doğrulama(liste) yaptığım hücrede açılır pencerede mouse scroll(kaydırma) yapılmıyor. Ayrıca hücre içerisine manuel olarak yazmaya başladığımda, otomatik öneride sunmuyor (birkaç karakter yazdığımda).
Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Denediğim çözümler;
1- Güncelleme kaldırmak
2- Hücrede açılma ve boşluğu yoksay seçenekleri işaretli
3- Gelişmiş sekmesindeki internet çözümlerindeki ayarlar ile oynadım tek tek denedim çözüm olmadı.

Sürüm;
Microsoft Excel 2019 Pro Plus - Sürüm 2403 (Derleme 17425.20176 Tıkla-ÇaIıştır)

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
127
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
Çalışmanızda başka bir bilgisayarda benzer sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Sorun diğer bilgisayarlarda da mevcut ise ayarlar ve/veya tanımlamalarınızda hata var demektir, öncelikle bunları gözden geçirin. Microsoft Office Repair Tool'u Microsoft websitesinden indirerek uygulamalarınızı onarmayı deneyin. Tüm bunlara rağmen sorununuz devam ediyor ise Office uygulamanızı kaldırıp temiz kurulum yapmanız sağlıklı olacaktır. Office uygulamalarını kaldırdıktan sonra registrydeki anahtarları da silerek kurulum yapın; bu anahtarlarda güncelleme, kullanıcı hatası vb gibi gerekçelerle ortaya çıkan sorunları temiz kuruluma taşımamış olursunuz.

Dalton01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Çalışmanızda başka bir bilgisayarda benzer sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Sorun diğer bilgisayarlarda da mevcut ise ayarlar ve/veya tanımlamalarınızda hata var demektir, öncelikle bunları gözden geçirin. Microsoft Office Repair Tool'u Microsoft websitesinden indirerek uygulamalarınızı onarmayı deneyin. Tüm bunlara rağmen sorununuz devam ediyor ise Office uygulamanızı kaldırıp temiz kurulum yapmanız sağlıklı olacaktır. Office uygulamalarını kaldırdıktan sonra registrydeki anahtarları da silerek kurulum yapın; bu anahtarlarda güncelleme, kullanıcı hatası vb gibi gerekçelerle ortaya çıkan sorunları temiz kuruluma taşımamış olursunuz.
Teşekkürler, fakat dediklerinizin çoğunu yaptım sıfırdan kurulum farklı cihazda deneme gibi, yabancı forumlarda bunun bir sorun olmadığı aslında 2019 sürümünde böyle bir özellik olmadığını iddia ediyorlar ama bu özelliğin çalıştığını söyleyen kullanıcılarda mevcut. Bir türlü anlam veremedim.

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
127
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
2019 sürümünde böyle bir özellik olmadığı şehir efsanesi. Ancak Microsoft'un ürünlerinde bu tip sorunlar yaşanıyor mu kesinlikle evet. Aynı ürün, aynı sürüm ve aynı versiyonda farklılıklar dahi görüyoruz. MCP/MCS eğitimlerinde en çok sorulan soru "bu kadar çok insana lisans vermek iş anlamında bizler için handikap oluşturmaz mı" olup verilen klasik cevap halen geçerlidir "Microsoft'un pisliğini temizlemeye mevcut olanlarınızın ömrü yetmez". Farklı update ayarları, pc konfigürasyonları bile sorun yaratabiliyor zaman zaman. Kesin olan Microsoftun Copilot entegrasyonları için yaptığı çalışmalar ve güncellemelerin Windows ve Office uygulamalarında an itibarı ile yüzlerce hataya sebebiyet veriyor olduğu. Tavsiyem Office sürümünüze en uygun son güncellemeleri yüklemeniz ve OffCat (Microsoft Office Configuration Analyzer) uygulaması ile analiz yapmanız. Çıkan rapor size uygun KB dökümantasyonlarına yönlendirecek linkler içerir bunları inceleyerek Microsoft temelinde çözüm arayabilirsiniz. OffCat 2018'den beri download listesinden çıkartıldığından bulamayabileceğiniz ihtimaline karşı siteye yükleyemeyeceğim kadar büyük olduğundan download edilebilir link olarak ben ekliyorum. Yardımcı olması temennisiyle.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,951
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Ayrıca hücre içerisine manuel olarak yazmaya başladığımda, otomatik öneride sunmuyor
Googlesheet için yazmıştım ayrıca galiba birde sadece 365 paket için var.Bende 2021 var ama çıkmıyordu yazıldığı gibi.
Kısaca 2019 versiyonda istediklerinizin olacağını sanmıyorum ancak ya kod ile başa bir yardımcı sayfa kullanıp orda formüllerle veri alıp ordan veri doğrulama çekebilirsiniz youtubede örnekleride var mesela excel google tarzı arama gibi aratabilirsiniz EĞER formül kullanacaksanız.

Konuyu okuyanlar