• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü En çok tekrarlananları listeleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDALOZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
25
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Soldaki "Liste" tablosunda karma isimler var, bazıları aynı isim. Bu tablonun sağında ise aşağıdaki işlemlerin yapılmasını istediğim iki tablo var;
1.listeleme tablosunda en çok tekrar edenden en aza doğru sıralama olmasını istiyorum.
2.listeleme tablosunda ise en çok tekrar eden hangisi ise sadece o listede görünsün ancak en çok tekrar eden aynı sayıda başka isimlerde varsa onlarda listede görünsün.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Book1.xlsx
    10.4 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Selamlar,
Formüller Dizi formüldür.
(DİZİ Formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılmalıdır)

1. Listeleme için
D3 hücresine yazılıp aşağıya doğru kopyalanır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

2. Listeleme için
F3 hücresine yazılır ve aşağıya doğru kopyalanır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Not :
1 -
Verileriniz için, "sadece METİN dir. Aralarda BOŞ hücre...
Selamlar,
Formüller Dizi formüldür.
(DİZİ Formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılmalıdır)

1. Listeleme için
D3 hücresine yazılıp aşağıya doğru kopyalanır.
Kod:

2. Listeleme için
F3 hücresine yazılır ve aşağıya doğru kopyalanır.
Kod:

Not :
1 -
Verileriniz için, "sadece METİN dir. Aralarda BOŞ hücre yoktur." gibi bir tanımlamanız olmadığından, verilerinizin hem SAYI, hem METİN ve hem de aralarda BOŞ hücre olması durumuna göre (yani en genel durum için) formüle edildi.
2 - Verileriniz B3 : B17 aralığındadır ve formül de bu aralık çerçevesinde oluşturuldu.
a - Formüllere bakıldığında, bir çok yerde $B$3:$B$17 aralığı kullanılmaktadır. Bu durumda alan için Ad tanımlaması yapıp formülde kullanmak yerinde olacaktır.
b - Eğer verilerinize ekleme çıkarma (çıkarma derken komple satır silme demiyorum. çünkü listelemeleriniz de aynı satırlarda yapılmakta) yapılacaksa yani dinamik bir liste olacaksa,
** $B$3:$B$17 yerine makul bir aralık seçilebilir. örneğin $B$3:$B$1000 gibi. Bu arada, dizi formül olduğundan ve her bir hücreyi defalarca değerlendireceğinden dolayı çok fazla hücre seçmek (1000 yerine 10.000 gibi mesela) yavaşlama ve hatta kasılma problemleri olasıdır.
** ya da, dosyanızda Liste Ad Tanımlaması yapıldı. ve böylece Dinamik alan tanımlandı. ancak bu Liste ad tanımlaması formüllerde kullanılmadı. Kullanmak için,
**** Herhangi bir hücreyi seçin Giriş >>> Bul - değiştir ile $B$3:$B$17 yi Liste ile tüm hücrelerde değiştirin.

Ekli dosyalar

• Book1_aa.xlsx
    11.8 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Mesajımda söylemeyi unuttum..
1. Listeleme için verilen formülle (en genel durum için verildiğinden dolayı)
** Veri Listesinde 1 adet olanlar (yani tekrarlanmayanlar) da listelemede bulunmaktadır.
Bunlar listede olmasın denilirse, yani tekrarlı olup da en çok olanlar listelensin istenilirse

1. formül biraz kısalacaktır.

Dizi formül olarak

Kod:

Merhaba ,

PowerQuery ile çözüm için bir video hazırladım. Ek bilgi olsun.

1686608285722.png

Son düzenleme:
Rica ederim.Eğer benim kodu kullanacakanız alttakini kullanın öncekinde dictionary fazla oldu en başta adosuz dictionary ile yapacaktım vazgeçmişttim.

C#:

Ekli dosyalar

• Book1_aa.xlsm
    27.6 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri