Çözüldü En alt Satırdan koşula göre veri getirmek

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kokorecci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
ustalarım iyi akşamlar örnek sayfada belirttim içeriğinde yazdım açıklama olarak da , ofice 2021 kullanıyorum filtre ile veri getiriyorum ana data sayfamdan
bazen hiç veri olmaz bazen 5 SATIR bulur bazen de 300 SATIR bulur fakat bana gerekli olan en alttaki satırdan yukarıya doğru koşula göre veri getire bilir miyim
şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    21.2 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Dosyanızda
AD kolonundan itibaren FİLTRE işleviyle elde ettiğiniz veriler gerekli olmayabilir... Silersiniz isterseniz... ( Ayrıca, Sonuçlar sadece Ev Sahibi Ekibinin Hannover olması kriterini sağlıyor. Oysa ki, beklenilen sonuçlarda, hem Ev Sahibi ve hem de Misafir Takımın Hannover olması isteniyor)
Çünkü, elde etmek istediğinizi, direkt olarak Ana Verilerinizden hesaplamak çok daha UYGUN olacaktır.

• D2 : Y24 alanında Manuel yazdığınız verilerinizi komple silin. Çünkü formülle, sonuçlar bu alana dökülecektir.
  • D2 hücresine şu formülü yazın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Burada,
O1 hücresinde yazdığınız TARİH bir kriter olarak değerlendirilmedi...

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
614
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
merhabalar
alternatif olur belki

Ekli dosyalar

• örnek (11).xlsx
    22.7 KB · Gösterim: 3

Kokorecci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
1706333667851.png
KENDİ sayfamda olmayan veriyi getirdi yanlız arattırdığım formül deki yerler filtre ile gelen veri o yüzden sanırım esas geldiği sutun daki verileri getiriyor sanırım ben size verinin tam oldugu dosyayı atayım ona göre tarih ve isim olarak buldurabilirsek sevinirim şimdiden teşekürler

Ekli dosyalar

• veridata.xlsb
    2 MB · Gösterim: 3
Moderatör tarafında düzenlendi:

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,493
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Dosyanızda
AD kolonundan itibaren FİLTRE işleviyle elde ettiğiniz veriler gerekli olmayabilir... Silersiniz isterseniz... ( Ayrıca, Sonuçlar sadece Ev Sahibi Ekibinin Hannover olması kriterini sağlıyor. Oysa ki, beklenilen sonuçlarda, hem Ev Sahibi ve hem de Misafir Takımın Hannover olması isteniyor)
Çünkü, elde etmek istediğinizi, direkt olarak Ana Verilerinizden hesaplamak çok daha UYGUN olacaktır.

• D2 : Y24 alanında Manuel yazdığınız verilerinizi komple silin. Çünkü formülle, sonuçlar bu alana dökülecektir.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Burada,
O1 hücresinde yazdığınız TARİH bir kriter olarak değerlendirilmedi. Çünkü, O1 hücresinde yazılan tarih Bugün tarihi ve tüm maçlar da bugün tarihinden önce olduğundan kriter değerlendirilmedi.
Küçük bir tarih yazılıp, kriter olarak değerlendirilecekse,
Tarihten Büyük olma için
=LET(a;FİLTRE(A:K;(B:B>O1)*((D : D=Q1)+(E:E=Q1)));k;SATIRSAY(a);EĞERHATA(SIRALA(FİLTRE(a;k-SIRALI(k)<20);2;-1);""))
Tarihten Küçük olma için
=LET(a;FİLTRE(A:K;(B:B<O1)*((D : D=Q1)+(E:E=Q1)));k;SATIRSAY(a);EĞERHATA(SIRALA(FİLTRE(a;k-SIRALI(k)<20);2;-1);""))
şeklinde yazılabilir.

Çözüm

Kokorecci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Dosyanızda

Kod:

Burada,
O1 hücresinde yazdığınız TARİH bir kriter olarak değerlendirilmedi. Çünkü, O1 hücresinde yazılan tarih Bugün tarihi ve tüm maçlar da bugün tarihinden önce olduğundan kriter değerlendirilmedi.
Tarihten Büyük olma için
=LET(a;FİLTRE(A:K;(B:B>O1)*((D : D=Q1)+(E:E=Q1)));k;SATIRSAY(a);EĞERHATA(SIRALA(FİLTRE(a;k-SIRALI(k)<20);2;-1);""))
Tarihten Küçük olma için
=LET(a;FİLTRE(A:K;(B:B<O1)*((D : D=Q1)+(E:E=Q1)));k;SATIRSAY(a);EĞERHATA(SIRALA(FİLTRE(a;k-SIRALI(k)<20);2;-1);""))
şeklinde yazılabilir.
içerisinde acıkladım bakarsanız sevinirim hocam şimdiden teşekürler

Ekli dosyalar

• veridata.xlsb
    2 MB · Gösterim: 3

Kokorecci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Dosyanızda

Kod:

Burada,
Tarihten Büyük olma için
Tarihten Küçük olma için
şeklinde yazılabilir.
çok teşekür ederim çalıştı tam istediğim gibi oldu allah razı olsun hocam

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,493
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Tamam...
Ben de şimdi yeni eklenen dosyayı indirdim. Baktım ve eskisinden bir farkı yok.
Açıklama isteyecektim şimdi...

Yeni mesajınız geldi... İstenileni karşılayacak şekilde, Çalışıyor olduğuna sevindim...
Teşekkürlerimle...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar