• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Düşeyara ile verileri belirli bir sıraya göre almak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

DaunTLess

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Elimde 2 adet excel dosyam var. Görünümleri aşağıdaki gibi. Ekran Alıntısı_1.JPG
Ekran Alıntısı_2.JPG

1. dosyam oluşturmak istediğim dosyam, SKU kodum ve TARIH verisi var (her ayın sonunu işaret ediyor)
2. dosyamda SKU kodlarım ve her ay sonundaki değeri var.

1. dosyama 2.dosyadan eşleşen SKU kodlarının verilerini 1.dosyadaki tarih ve sonrasındaki verileri sıra ile 0,1,2,3 sütunlarına kopyalamak istiyorum.

1000 kodlu ürün için 31.12.2018den başlayıp gelecek
1042 kodlu ürün için 28.02.2018den başlayıp gelecek şeklinde.

Düşey ara ile falan denedim ama başarılı olamadım.

Yardımcı olabilecek bir excel üstadı var mıdır? Excel dosyasını ekran görüntüsü alabilmek için sadeleştirdim ve 1 dosyada birleştirdim.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    10.4 KB · Gösterim: 10
Merhaba.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

SKU ve Tarih in bulunduğu sayfada C2 hücresine yukarıdaki formülü yazınca SKU ve Tarihin eşleştiği veriyi getirir.

İstediğiniz bu veri ve bu tarihten sonraki sırayla gelen verilerin de mi gelmesi ? Açıklarsanız benzersiz rakamlar ile bir örnek paylaşırsanız daha iyi çözümler bulunabilir. Eklemiş olduğunuz dosyada Sayfa1 de SKU 1042 ve Tarih 28.02.2015 yazmışsınız ancak diğer sayfada bu tarih yok mesela 31.12.2018 den başlıyor.

Açıklamalı örnek dosya iyi olur. Tarih yoksa ne olacak mesela, ilk hücre boş olup sonraki tarihler sırayla mı gelecek yoksa başka veriler mi olacak.

İyi çalışmalar.

merhabalar
kontrol edebilirmisiniz

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    13.2 KB · Gösterim: 5
Merhaba.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

SKU ve Tarih in bulunduğu sayfada C2 hücresine yukarıdaki formülü yazınca SKU ve Tarihin eşleştiği veriyi getirir.

İstediğiniz bu veri ve bu tarihten sonraki sırayla gelen verilerin de mi gelmesi ? Açıklarsanız benzersiz rakamlar ile bir örnek paylaşırsanız daha iyi çözümler bulunabilir. Eklemiş olduğunuz dosyada Sayfa1 de SKU 1042 ve Tarih 28.02.2015 yazmışsınız ancak diğer sayfada bu tarih yok mesela 31.12.2018 den başlıyor.

Açıklamalı örnek dosya iyi olur. Tarih yoksa ne olacak mesela, ilk hücre boş olup sonraki tarihler sırayla mı gelecek yoksa başka veriler mi olacak.

İyi çalışmalar.
Hocam haklısınız daha fazla detay verebilirdim,

İstediğim bu veri ve bu tarihten sonraki verilerin de sırayla gelmesi. Örnek dosyadaki tarihi yanlış yazmışım evet, daha güncel bir örnek yüklüyorum.

Ekli dosyalar

• Kitap1_yeni_ornek.xlsx
    12.4 KB · Gösterim: 1
sayfa1 deki tarihi sizmi yazacaksınız yoksa onuda sayfa2 deki veriden mi çekecek
KarıncaZ adlı kullanıcaya verdiğim yanıtta excelin yeni hali var. Sayfa1 ve Sayfa2'deki tarihler Excel içinde yer alacak.

Sayfa2'den verileri alıp, Sayfa1'e yerleştirmem gerekli.

Örneğin: 1002 SKU kodlu ürün için verilen tarih 30.04.2019

Sayfa2'de 1002 SKU için 30.04.2019 kesişimindeki veri bulunup, 0. AY a yazacak, ardındaki veriler de kopyalanıp aynı satırda hücre hücre devam etmeli, olmayan tarih için "0" yazabilir,

Sonuçta böyle bir sonuç çıkmalı.
Ekran Alıntısı.JPG

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri