Çözüldü Double Click Event

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Diphda

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba üstatlar,
Aklıma bir durum takıldı mümkün olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Listbox'ta double click ile verileri textboxlara yükleyebiiyorum. Diyelim bir arama modülü için başka bir userform'dan diğerine geçtiğimizde listboxta seçilmiş olan veriye otomatik double click yaptırabilir miyiz? Veya textbox1 değerine bağlı olan ve listboxtaki veriye, makro ile double click yaptırılması mümkün müdür?Mümkün mü böyle bir durum? ( Textbox1 değerine bağlı olarak listbox'ta ilgili veriyi seçiyor fakat düzenleme butonunun çalışabilmesi için çift tıklandıktan sonra düzenleme yapılıp kaydedilmesi gerekiyor)

Çözüm
Sadece öneri olarak yazıyorum.
Userform1 deki listboxa tek tıklama yada listbox1 deyken aşağı ve yukarı ok tuşuna basıncada textboxlara veriler otomatik gelir.

excelcan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
717
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Kodları çalıştırmak için tetikleyici bir eyleme ihtiyaç duyarız.
Double Click de bunlardan biri.
Hangi forma geçerseniz geçin yaptığınız atama önemli.
Form1 den form2 ye geçtiniz. Form1 listbox ındaki double click olayına yazdığınız
kodları çalıştırmak istiyorsunuz.
Kodları modüle yazın. Form2 de bir nesneye atayın.
Örneğin Call Makro1 gibi.
Aslında sorunuzu basit bir dosya ile destekleseydiniz
daha net çözümler üretilebilirdi.
Kolay gelsin.

Diphda

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Haklısınız excelcan , daha önce paylaşmış olduğum dosya üzerinden yapabiliriz diye düşünüyorum. Senaryoyu şöyle antayım, Userform3 üzerinde listview'de arama yaparak seçtiğim veriye ait verileri, userform1 üzerinde textboxlara yüklüyoruz ve tetxbox1 değerine bağlı olarak alttaki listbox'da da ilgili veriyi seçiyor. Bu kısıma kadar sıkıntı yok. Benim yukarıda sorduğum soruya istinaden userform1 açıldıktan sonra listbox1'e dobule click yaptırabilir miyiz? Ben diyelim ki bir bilgiyi güncelleyebilmek için tekrar çift tıklayarak veriyi seçmem gerekiyor listbox üzerinde ancak o zaman güncelle butonu çalışıyor.

Ekli dosyalar

• deneme0.xlsm
    279.7 KB · Gösterim: 4

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,949
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Resimdeki gibi çit tıklamayı bir sub içine alıp ve formactivate ve doublclick içinede eklerseniz olur.Yada çift tıklamadan olması bence daha iyi yaparsam eklerim dosyayı.

zz.jpg

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,949
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sadece öneri olarak yazıyorum.
Userform1 deki listboxa tek tıklama yada listbox1 deyken aşağı ve yukarı ok tuşuna basıncada textboxlara veriler otomatik gelir.

Ekli dosyalar

• deneme1.xlsm
    286.5 KB · Gösterim: 5
Çözüm

Diphda

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Refaz,
Tek tıklama ile ben de düşündüm ama kodları uyarlayamayacağımı düşündüğüm için pek işin o yönüne doğru gitmedim. Belki daha basit bir yolu vardır diye basite kaçmayı düşündüm. Dosyayı şimdi inceledim, aslında yapamayacağım bir şey de değilmiş, sadece benim düşünemediğim/göremediğim bir kısımmış. Bu da sizin bilgi ve tecrübeniz elbette. Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum, Emeğinize sağlık.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,949
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.Zamanla öğrenirdiniz bendede öyle oldu hatta dahada oluyor :)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar