Soru Dosyayı kapatıp açma makrosu

Dirican

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
9
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Açık olan bu BENZİNPRO DiricanV4.xlsm dosyasını kaydetmeden kapatıp sonra G:\Drive'ım\BENZİNPRO DiricanV4.xlsm dosyasını açma makrosu rica edebilirmiyim

mucit77

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
24
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
19. mesajınızda hata verdiğini belirttiğiniz satırı silip deneyiniz. O satırı dosyayı salt okunur yapmak için eklemiştim, fakat sonraki denemelerimde çok da gerek olmadığını fark ettim. (En azından benim kullandığım versiyonda) Yukarıdaki mesajımda da belirtmiştim.
Problemin, versiyon farkından veya paylaşılan dosya olmasından dolayı olabilir.

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
Bir excel dosyasını kendi içinden makro ile kapatıp açamazsınız. Makro Excel kapandığı anda durur. Bunun yerine şöyle bir yaklaşım izlenebilir
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Bu kod ile FileLastMod dosyanın son kayıt zamanını bir değişken olarak açılışta kayıt eder ve zamanlayıcı alt yordamını çalıştırır, zamanlayıcı 10 dakikada bir dosyanın kayıt zamanında değişiklik olup olmadığını FileMod değişkeni ile kontrol eder. Son kayıt zamanı olarak FileLastMod'a atanan değer ve zamanlayıcı tarafından kontrol edilen FileMod zamanı aynı olduğu sürece kontrol etmeye devam eder, yeni bir kayıt zamanı yani dosyada güncelleme var ise kullanıcıya güncelleme yapıldığına dair uyarı uyarı mesajı verir ve Oklendiğinde dosya kapatılır, kulllanıcı dosyayı yeniden açtığında güncellenmiş hali ile kullanmaya başlar ve prosedür aynı şekilde işler.
Bunun dışında kendi içindeki makro kapanması ile birlikte son bulacağından sadece Windows görev zamanlayıcısı veya harici bir excel dosyası kullanılarak dosyanız kapatıldıktan sonra yeniden açılabilir.

mucit77

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
24
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Tekrar merhaba,
Son olarak kullandığım sürümde çalışan başka bir örnek daha paylaşıyorum. Deneyip sonucu bildirirseniz sevinirim.
Aşağıdaki kodu boş bir modüle kopyalayıp deneyiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Konuyu okuyanlar