• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Dosyalar Arası Veri Çekme Msgbox Ekleme

Mtudes

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
92
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba
Aşağıda 4 farklı excel kitabından sorgulama yapıp veri çekiyorum.Veri çekilecek exceller açıkken hataya düşüyor. Hataya düşmeden veri çekilecek exceller açıksa " Veri Çekilecek Dosyalar Açık.Kapatıp Yeniden Deneyin" Msgbox uyarısı vermesini istiyorum.Bu uyarıyı nereye ekleyeceğimi bilemedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba

Kodun şu kısmında, Numune Kayıt Programı açıksa cikisyap makrosunu çalıştırıyor gözüküyor. Bu makro diğer excel dosyalarının içine koyarsanız sorun kalmıyor sanırım.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Mesaj vermesini isterseniz ise öncesinde bu kodu ekleyebilirsiniz sanırım.

Kod:

Örnek dosyalar olsa güzel olurdu.

Merhaba

Kodun şu kısmında, Numune Kayıt Programı açıksa cikisyap makrosunu çalıştırıyor gözüküyor. Bu makro diğer excel dosyalarının içine koyarsanız sorun kalmıyor sanırım.

Kod:

Mesaj vermesini isterseniz ise öncesinde bu kodu ekleyebilirsiniz sanırım.

Kod:

Yardımınız için teşekkür ediyorum Sayın Ahmet .Mesaj veriyor ama mesajdan sonra Resimdeki gibi çıkışyap makrosu çalıştırılamıyor şeklinde bir uyarı veriyor.Bunu nasıl düzeltebilirim?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (37).png
    Ekran Görüntüsü (37).png
    14.6 KB · Gösterim: 6
Ahmet hocamın belirttiği gibi
Ama anlamadığım şey şu dosyalar kapalıysa neden uyarı versin ki! Sizin yazdığınız dosya açık mı kodunuz hatalı olabilir. O kontrolü kaldırarak dener misiniz?
Not: yine olmazsa lütfen örnek çalışmanızı ekleyin. Dosyalarda bir kaç sahte bilgi olması yeterli

Ahmet hocamın belirttiği gibi

Ama anlamadığım şey şu dosyalar kapalıysa neden uyarı versin ki! Sizin yazdığınız dosya açık mı kodunuz hatalı olabilir. O kontrolü kaldırarak dener misiniz?
Not: yine olmazsa lütfen örnek çalışmanızı ekleyin. Dosyalarda bir kaç sahte bilgi olması yeterli
Sayın halily veri çekilecek dosya kapalıyken zaten kod problemsiz çalışıyor.Ama veri çekilecek dosya açıkken veriler getirilemediği için kod hata veriyor.Onun için uyarı mesajı konuldu zaten.Dosya açıkken dosyanın açık olduğuna dair uyarı mesajı veriyor.Burda exit sub benzeri birşey konulabilir mi bilemiyorum.çıkış yap makrosu çalıştırılamıyor deniyor sadece .ona çözüm bulmak istiyorum.

Denediğimde Nesne açık olduğunda işleme izin verilmez uyrarısı veriyor Sayın @halily .Dosyalar kapalı olmasına rağmen .
benim "Ama anlamadığım şey şu dosyalar kapalıysa neden uyarı versin ki!" derken kastettiğim yukardaki mesajınızdı. o mesajınızda siz dosyalar kapalı da olsa uyarı veriyor demişsiniz ben de ona binaen anlamadığım şeyi sormuşum.
neyse, benim önerdiğim kodda dosya açıkmı kontrolüne gerek yok. dosya açık da olsa kapalı da olsa verileri alıyor.
kullandığım kod aşağıdadır kendi çalışmanıza uyarlarsınız. gifte de görüleceği üzere örnek olsun diye xls, xlsm ve xlsx türünden 3 dosya için denedim 3 dosya da açıktı ve verileri sorunsuz aldı
Kod:
a.gif

Son düzenleme:
Kod:
kitap açıkmı kontrolü için yukardaki yöntemi dener misiniz?
eğer kitap açıksa ismi x değişkenine atanıyor eger x 0 dan büyükse kitap açık uyarısı verilebilir yada doğrudan
Application.Run "'Numune Kayıt Programı.xlsm'!cikisyap" kodu ile kitap kapatılabilir ama kitabın kesin olarak kapatılamama ihtimali var o nedenle önerim işlemden çıkma kodu olur

Son düzenleme:

Konuyu okuyanlar

Geri