• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Dosya birleştirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDAL

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
43
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşalar,
Yapmak istediğim; Gerçekte 250-500 aralığındaki birleştirilmiş hücre bulunan dosyaları birleştirmek.
Dosyalar birleştirme sonrası 30-40 bin satarı bulmakta ve işlem çok üzun sürmekte. Bu işlemi ADO ile yapmak istedim fakat bazı noktalarda içinden çıkamadım.

Yapılacaklar;
Okul adı ve ilçe adı başlıktan alınacak ve boş olan "E" ve "F" sütunlarına yazdırılacak.
Örnek; "YKS (ÖSYS) YERLEŞTİRME SONUÇLARI DANİŞMENT FEN LİSESİ (TÜRKİYE - DANİŞMENT) 2010 YILI SON SINIF ÖĞRENCİLERİ YERLEŞTİRME LİSTESİ"
Örnek başlıktaki "DANİŞMENT FEN LİSESİ" okul adı, "DANİŞMENT" ise ilçe adı

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• DANİŞMENT FEN LİS..xlsx
    10.9 KB · Gösterim: 9
  • FATİH AND. LİS..xlsx
    10.9 KB · Gösterim: 4
  • MES. VE TEK. AND. LİS..xlsx
    10.7 KB · Gösterim: 4
  • YAVUZ SULTAN SELİM ANADOLU LİS..xlsx
    10.7 KB · Gösterim: 3
  • 2021 SONUÇLARI.xlsm
    71.7 KB · Gösterim: 7
Hocam Teşekkürler. Elinize emeğinize sağlık.
Birleştirilen dosya sayısı 250-500 aralığında, birleştirme sonucu oluşan dosya 35-40 bin satır aralığında.
Bu yüzden ADO ile denemeye başladım. Hocam kodunuzu denedim. Çok yavaş . İlginiz için çok teşekkür ederim.

Tekrar dener misiniz? Birleştirme işlemi kaç sn sürmekte acaba?

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Denediğimde kayıt işlemi 10sn falan sürdü acaba pc performansı etkiliyor mu?

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-2021 SONUÇLARI.xlsm
    378.4 KB · Gösterim: 4
  • birleştir.gif
    birleştir.gif
    900 KB · Gösterim: 5
#2 nolu mesajımda ki örneğin çalışmamasının nedeni örnek dosyalarınızla, gerçek dosyalarınızın farklı olması.
Neye göre yavaş bulduğunuzu anlamadım,
Birleştirilen dosya sayısı 250-500 aralığında

Test ettim, içinde 570 kayıt bulunan 768 dosyayı 2 dakika 52 saniyede aktarıyor.

#16 nolu mesajdaki kodları biraz daha esnek olması için değiştirdim

Bu değişiklikten sonra sanki yavaşlar gibi olduğu için öyle demiştim. Şu anda hızda bir düşüklük yok.
Hocam başlık gelmiyor, birde aralara boş sütün eklemek gerektiğinde nasıl yaparız.
Mesela, Puan Türü başlığından sonra 2 boş sütun ekleyebilir miyiz

Tekrar dener misiniz? Birleştirme işlemi kaç sn sürmekte acaba?

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Denediğimde kayıt işlemi 10sn falan sürdü acaba pc performansı etkiliyor mu?
Hocam teşekkürler.
ADO ile en fazla 15 saniye sürüyor

Sonuç sayfasındaki 1. Satırdaki başlıkları manuel olarak siz girin.
Sonuç sayfasında aralara niçin boş sütün ekleyeceksiniz, kodlarda değişiklik o duruma göre değişir.
Hocam, Puan Türü başlığından sonra boş sütun eklemem lazım.
Puan Türü başlığına göre 2 ve 4 yıllık ayrımını yapmak için.

Sonuç sayfasında Puan_Türü başlığından sonra manuel olarak iki sütun ekleyin ve bu sütunların 1. Satırına istediğiniz başlığı yazın.
Kod:

Son düzenleme:
Bir karışıklık vardı, #29 daki kodları güncelledim.

Hocam, Sql içerisinde eklenecek sütunları gösterip, sorguyu bu şekilde yazarak başlıklarıda getiremezmiyiz.

1. Birleştirilmiş sütunların var.
2. Başlıktan ilçe ve kurum isimleri nasıl alınacak.

Hocam, sizin kodunuzda sorguyu değiştirip denedim. Veriler geliyor fakat gelen verilerin yerlerini ayarlayamadım

Kod:

AKTAR Düğmesine tıklayarak, deneyin

Ekli dosyalar

• a.zip
    53.2 KB · Gösterim: 3
Hocam, çok teşekkür ederim, tam istediğim gibi olmuş. Elinize emeğinize sağlık.
Hocam son bir şey daha istesem.
Boş olan birinci sütuna (Ön Lisans); Puan Türü başlığında "TYT" var ise buraya 1 yazsın değilse, diğer boş sütuna (Lisans) "1" yazsın.

Hocam, [Puan Türü] başlığında ; TYT ibaresinin farklı şekilde olması nedeniyle, hem Ön_lisans hemde Lisansa yazmakta. Ben Like kullanarak denedim fakat ikisine birden uygulayamadım.
Puan Türü
EA
SÖZ
SAY
DİL
TYT
TYT ve genel yetenek sınavı
IIf([Puan Türü] like '%TYT%', 1, Null) As [Ön Lisans], IIf([Puan Türü] <> 'TYT', 1, Null) As [Lisans],Null As [TopamYerleşen]

Hocam, düzelttim,
IIf([Puan Türü] like '%TYT%', 1, Null) As [Ön Lisans], IIf([Puan Türü] not like'%TYT%', 1, Null)

Sorun çözülmüştür. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

#36 mesajdaki kodlara bir ekleme yaptım. (Her dosya için 1. Satırdaki başlıkları tekrar yazıyordu)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri