• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Dolu Olan Son Satıra Kadar Yazdırma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

lion2577

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba; aşağıdaki 2 kod için yardım talep ediyoruz. Yardımcı olabilir misiniz lütfen. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

1- Aşağıdaki kod ile yandaki sütundan veri alıyoruz. Bu alınan veriyi yine ayını sütunda fakat a sütunundaki dolu olan son satıra kadar yazmasını istiyoruz.

Kod:

If Sheets("Rapor").Cells(x, y) = "Ürün" Then
If Sheets("Rapor").Cells(x, y + 2) <> "" Then
Sheets("Liste").Range("j" & Sheets("Liste").Range("j" & Rows.Count).End(xlUp).Row + 1) = Sheets("Rapor").Cells(x, y + 2)
Else
Sheets("Liste").Range("j" & Sheets("Liste").Range("j" & Rows.Count).End(xlUp).Row + 1) = "-"
End If
End If

2- Aşağıdaki kod ile yandaki sütundan veri alıyoruz. Bu veri a/b şeklinde. / çizgisinden önceki veya sonraki veriyi yine ayını sütunda fakat a sütunundaki dolu olan son satıra kadar yazmasını istiyoruz.
Kod:

If Sheets("Rapor").Cells(x, y) = "Miktar/Adet" Then
If Sheets("Rapor").Cells(x, y + 2) <> "" Then
Sheets("Liste").Range("k & Sheets("Liste").Range("k" & Rows.Count).End(xlUp).Row + 1) = Sheets("Rapor").Cells(x, y + 2)
Else
Sheets("Liste").Range("k" & Sheets("Liste").Range("k" & Rows.Count).End(xlUp).Row + 1) = "-"
End If
End If

Sanıyorum sizin de müşterilerinizin adı vardır. Eğer bu kurgu olmasın diyorsanız 2 satırı silmek yeterli olur. Sıkıntı yok.
Zahmet veriyoruz hakkınızı helal edin lütfen.
1. Kurgu olmasın. İllaki bşr veriye bağlı kalınmasın. Tek veri girilincede listeye aktarım yapılabilsin. Olmayanlara - işaretini koysun lütfen.
2. Veriler sadece alt satırda olmayabilir yandaki sütunda olabilir. Bu yüzden verilerin alt satırdamı yandaki sütundamı olması farketmesin.Her iki yönde de verileri aktarabilsin lütfen.
3. İlk satıra tej sayısal verili olan bilgi girilince listeye aktarım yapmıyor. Bunuda yapsın lütfen.
Tekrar çok teşekkür ederiz.

Sayın lion2577 ;
Zahmet veriyoruz hakkınızı helal edin lütfen.
1. Kurgu olmasın. İllaki bşr veriye bağlı kalınmasın. Tek veri girilincede listeye aktarım yapılabilsin. Olmayanlara - işaretini koysun lütfen.
2. Veriler sadece alt satırda olmayabilir yandaki sütunda olabilir. Bu yüzden verilerin alt satırdamı yandaki sütundamı olması farketmesin.Her iki yönde de verileri aktarabilsin lütfen.
3. İlk satıra tej sayısal verili olan bilgi girilince listeye aktarım yapmıyor. Bunuda yapsın lütfen.
Tekrar çok teşekkür ederiz.

1. madde tamam. Bilgiler sayfasında;
"Sıra No Müşteri No Müşteri Adı Müşteri Soyadı Vergi No Aldığı Ürün Miktarı Hisse Oranı Pay Hisse Oranı Payda"
başlıklarından HERHANGİ BİRİNİ bulursak satırı işleme alıyoruz. Bulduğumuzda bilgisini bulamadığımızda ise "-" yazdırıyoruz.

Kontrol ediniz. Sonrasında 2 ve 3 numaralı sorularınıza bakacağız.

Ekli dosyalar

• Örnek Dosya.xlsm
    29.8 KB · Gösterim: 4
Sayın lion2577 ;

1. madde tamam. Bilgiler sayfasında;
"Sıra No Müşteri No Müşteri Adı Müşteri Soyadı Vergi No Aldığı Ürün Miktarı Hisse Oranı Pay Hisse Oranı Payda"
başlıklarından HERHANGİ BİRİNİ bulursak satırı işleme alıyoruz. Bulduğumuzda bilgisini bulamadığımızda ise "-" yazdırıyoruz.

Kontrol ediniz. Sonrasında 2 ve 3 numaralı sorularınıza bakacağız.
Emeğinize sağlık. Allah razı olsun inşallah. 1. madde tamam.

Teşekkürler 3. madde de tamam inşallah. Bu sefer metin girince olmuyor.

O zaman 2. maddede ne dediğinizi de açıklarsanız halledelim. Öncelikle "Veriler sadece alt satırda olmayabilir yandaki sütunda olabilir." ne demektir?
Bunun bir yapısının olması gerekli. Bir işin bir standardı olmalıdır. Mesela "Müşteri No" A2 hücresinde bulduğum zaman 100 sayını A3 hücresinde bulmalıyım. Her zaman böyle olmalıdır. "Müşteri Adı Soyadı" B2 hücresinde bulduğum zaman "Veli Erdek" her zaman B3 hücresinde olmalıdır. Bugün satırda yarın sütunda OLMAZ.

Müşteri adı soyadı ve hisse oranı tek veya her ikisi birlikte yazılırsa listeye aktarım olmuyor. Sanırım split ten kaynaklı bir durum.

O zaman 2. maddede ne dediğinizi de açıklarsanız halledelim. Öncelikle "Veriler sadece alt satırda olmayabilir yandaki sütunda olabilir." ne demektir?
Bunun bir yapısının olması gerekli. Bir işin bir standardı olmalıdır. Mesela "Müşteri No" A2 hücresinde bulduğum zaman 100 sayını A3 hücresinde bulmalıyım. Her zaman böyle olmalıdır. "Müşteri Adı Soyadı" B2 hücresinde bulduğum zaman "Veli Erdek" her zaman B3 hücresinde olmalıdır. Bugün satırda yarın sütunda OLMAZ.
Diyelimki "aldığı ürün" bilgiler kısmında hem böyle var
Aldığı Ürün
Elma

hem de böyle var her iki veriyide alabilsin.
Aldığı ÜrünElma

Tamam da ben Elma'yı "Aldığı Ürün" ibaresinin altında mı, üstünde mi, yoksa sağında mı arayacağımı nasıl bileceğim?
Bunun bir mantığının olması lazım ki ben o mantığı koda dönüştüreyim.

Tamam da ben Elma'yı "Aldığı Ürün" ibaresinin altında mı, üstünde mi, yoksa sağında mı arayacağımı nasıl bileceğim?
Bunun bir mantığının olması lazım ki ben o mantığı koda dönüştüreyim.
Her ikiside :):)
Diğer bir hususda Müşteri adı soyadı ve hisse oranı diğer veriler olmayacak şekilde tek veya her ikisi birlikte yazılırsa listeye aktarım olmuyor. Sanırım split ten kaynaklı bir durum.

Diğer husus konusu başka mesele sebebi split değil.
Onu ben hallederim.
Ama siz benim soruma cevap vermediniz.

Mantıklı ve sorumu cevaplayan bir seçenek değil.
Ben "Elma" kelimesini nerede arayacağım. Ne zaman sağda , ne zaman solda aramam gerektiğini açıklamanız lazım.

Diğer husus konusu başka mesele sebebi split değil.
Onu ben hallederim.
Ama siz benim soruma cevap vermediniz.

Mantıklı ve sorumu cevaplayan bir seçenek değil.
Ben "Elma" kelimesini nerede arayacağım. Ne zaman sağda , ne zaman solda aramam gerektiğini açıklamanız laz
Verileri hem sütunda hem satırda arasın ve bulduğu verileri listeye aktarsın Çiftli kurgu yani. İlginiz için çok teşekkür ederiz.

Bunu dener misiniz?

Ekli dosyalar

• Örnek Dosya.xlsm
    29.7 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Bunu dener misiniz?
Tamam olan kısım:

Diğer bir hususda Müşteri adı soyadı ve hisse oranı diğer veriler olmayacak şekilde tek veya her ikisi birlikte yazılırsa listeye aktarım olmuyor. Sanırım split ten kaynaklı bir durum.

Tamam olmayan kısım:

Verileri hem sütunda hem satırda arasın ve bulduğu verileri listeye aktarsın Çiftli kurgu yani. İlginiz için çok teşekkür ederiz.

Zurnanın ZIRT dediği noktaya geldik. Sayın lion2577 ;
Ben hem satırda hem sütunda arama yapamayız dedikçe siz ısrarla her yerde arasın diyorsunuz.
Aradığımız veri sayfada sadece 1 kere geçen veri olsa, tekrar etmese her yerde ararsınız.
Ancak sizin dosyanızda aynı başlıklar belki de onlarca satırda tekrar tekrar gelecek.
Birinde sağdakini diğerinde alttakini alamam. Bu mümkün değil.
Mümkün olmamasının sebebi MANTIKLI BİR İZAHININ OLMAMASI. BUNU KODA ÇEVİREMEMEM.
Birden fazla seçenek olacaksa (Hem satır hem de sütun gibi...) HANGİ ZAMANDA HANGİSİNİ TERCİH ETMEMİZ GEREĞTİĞİNİ AÇIKLAMANIZ GEREKİYOR. RASTGELELİĞİN Programı olmaz. Yani yapılan iş bir mantık çerçevesinde yürümeli. Maalesef bu konu açıklığa kavuşmadan size daha fazla destek veremem.

Yeterince emek verdiniz zaten Allah razı olsun inşallah hakkınızı helal edin. Çok teşekkür ederiz.

Rica ederim. Hayırlı günler...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri