• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Dış veri alırken tabloları birleştirerek tek bir sayfada listelemek

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlar,

Göndermiş olduğum ekran görüntüsünde adresinden borsa verilerini çekmek istiyorum ama 3 tabloda karşıma çıkıyor. table1, table2 ve table 3 leri birleştirerek tek sayfada verileri getirmesini istiyorum.

Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1702914765193.png

Ekli dosyalar

• Borsa Takip.xlsx
    114.9 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Merhabalar,

Araştırmalarım sonucunda Power Query İle Tablolar kolayca birleşebildiğini öğrendim aslında çok basitmiş ama neyi nereden yapacağımızı bilmediğimiz zaman haliyle zor oluyor.

Webden verileri excele yükledikten sonra sorgular ve bağlantılar bölümüne çekiyoruz.

1702986592372.png

Sonra ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere Veri Al>Sorguları birleştir>Sonuna ekle işlemlerini yaptıktan sonra;

1702986701277.png

Ekran görüntüsünde çıkan bölüm geliyor ve kaç tablo varsa ona göre seçim yapılıyor.
1702986781736.png

Sonra hangi tabloları birleştirmek istiyorsanız o tabloları diğer tarafa aktarım yapıyorsunuz.

1702986846988.png

Tamam dedikten sonra da power query düzenleyicisine yönlendiriyor ve burada yapmamız gereken kapat ve hedefe yükle seçimi...
Eklentileriniz olan tabloları ekleyin
nereye alınacak
tek sayfada yan yana mı alınacak / alt alta mı alınacak belirtiniz
tablo isimleri her zaman sabit mi
önce hangisi alınacak sonra, sonra

Eklentileriniz olan tabloları ekleyin
nereye alınacak
Belirtmiş olduğum adresten ek'te göndermiş olduğum dosyada yeni bir sayfaya alacağız.
tek sayfada yan yana mı alınacak / alt alta mı alınacak belirtiniz
tek sayfada alt alta olacak.
tablo isimleri her zaman sabit mi
tablo isimleri her zaman sabit, sadece veri güncellemesi yaptığım zaman verilerin güncellenmesi gerekiyor. Şu anki göndermiş olduğum dosyada mynet'ten alıyorum ama 15 dk gecikmeli ve en son verisini 17:15 bitiriyor.
önce hangisi alınacak sonra, sonra
sıralama aynı 1 - 2 - 3 olarak gidecek, tabloların içeriğine girdiğimiz zaman da zaten bu şekilde ...

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel_001.xlsx
    125.5 KB · Gösterim: 5
gönderdiğin resimdeki ekranda sol üstte "birden çok öğe seç" seçilip, ilgili tablolar PQ ya aktarılır. PQ içinde tablolar birleştirilir.

"Modül oluşturun kodları ekleyin"
"Table1,2,3 ayrı sayfalara indirin"
"herhangi bir sayfaya düğme ekleyip kodları ataya bilirsiniz"

C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Konu çözüme kavuştu ise, konuyu kapatalım.
İyi niyetini bildirsen yeterli idi.

Son düzenleme:
gönderdiğin resimdeki ekranda sol üstte "birden çok öğe seç" seçilip, ilgili tablolar PQ ya aktarılır. PQ içinde tablolar birleştirilir.
Merhaba sayın Galapagos ,

Ben bunları denedim ama alt alta birleştiremediğim için zaten forumdan yardım talebinde bulundum.

Merhabalar,

Araştırmalarım sonucunda Power Query İle Tablolar kolayca birleşebildiğini öğrendim aslında çok basitmiş ama neyi nereden yapacağımızı bilmediğimiz zaman haliyle zor oluyor.

Webden verileri excele yükledikten sonra sorgular ve bağlantılar bölümüne çekiyoruz.

1702986592372.png

Sonra ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere Veri Al>Sorguları birleştir>Sonuna ekle işlemlerini yaptıktan sonra;

1702986701277.png

Ekran görüntüsünde çıkan bölüm geliyor ve kaç tablo varsa ona göre seçim yapılıyor.
1702986781736.png

Sonra hangi tabloları birleştirmek istiyorsanız o tabloları diğer tarafa aktarım yapıyorsunuz.

1702986846988.png

Tamam dedikten sonra da power query düzenleyicisine yönlendiriyor ve burada yapmamız gereken kapat ve hedefe yükle seçimi

1702986956431.png

ve veriyi içeriyi aktarman için varolan sayfaya yada yeni bir sayfaya seçim yaptıktan sonra excel sayfasına tabloları birleştiriyor.

1702987120659.png

Bu şekilde kolay bir şekilde birleştirdim ve veri güncellemesi de yapıyor herhangi bir sıkıntı yok şu anda...

Çözüm
1702998728791.png
1702999041931.png
1702999097835.png

Konuyu okuyanlar

Geri