• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Diğer Office Programlarında Makro Kaydetme

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
282
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba
Liber Office , Open Office gibi programlarda da Makro kayıtları nasıl yapılıyor bilgisi, elinde basit örnekler ile eğitim dokümanı olan var mı?
Bugün yeni danışmanlık hizmetleri için anlaştığımız bir firma Liber Office kullanıyor. Firma işleyişlerini kolaylaştıracak ve Excel VBA kullanılarak hazırlanmış dosyalarımız var ancak bu firmada kullanamayacağız. Bu sebeple bu ofis programlarında da makro oluşturmamız gerekiyor.
İnternette araştırdım ancak hep genel açıklamalar var.
Bu konu hakkında basit uygulamalar ile makro kaydetmeyi öğrenebileceğimiz eğitim dokümanı olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi?
Formda da bu ofis programlarını makro soruları ve çözümleri için bir bölüm açılabilir mi?
İlginiz için teşekkürler. Selamlar.

• Seçimler, sadece klavye kullanılarak yapılırlarsa kaydedilir (imleç hareketiyle), ancak fare kullanılırsa kaydedilmezler.
Burasi çok önemli sanki KarıncaZ . Kendi sitesinde yazan bir durum.

Bende Liber Office Basic kısmında kendim yazmayı düşünüyorum, ancak izlediğim videolarda çok bilgi edinemedim. Makro kaydediyor ancak Excelde olduğu gibi birçok kod oluşturuyor. Çoğunu da anlamıyorum.
Liber Office Basic de anladığım, mutlaka her değişken için tanımlama yapmak gerekiyor Excelde Option Explicit kullanımı gibi. Ama bu tanımlar nasıl yapılacak, hücre nasıl belirtiliyor. mesleki olarak yaptığımız kodlamalarda Verileri Kaydediyoruz, belli kriterlere göre raporlama yapıyoruz, ancak bunlarla ilgili eğitim videolarına rastlamadım. Elinde olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Gerçi eklentiyle bazı basit Excel VBA uygulamalarını çalıştırıyormuş ancak kendi basic ile yazsak daha sağlıklı olur.

Konuyu okuyanlar

Geri