Soru Cümle içindeki kelimelerin yerini değiştirme ve sonuna kelime ekleme

dantess

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Biraz karışık oldu anlatayım kısaca. Örneğin
X-Şirketİsmi Alfa Romeo 156 Krom Cam Çıtası 4 Prç 1997-2007 yazısını X-Şirketİsmi Krom cam Çıtası 4 Prç Alfa Romeo 156 1997-2007 ile uyumludur.
Yukarıdaki cümlenin araba ismini tarih kısmının önüne ve cümlenin sonuna "ile uyumludur" yazısını yazdırmak istiyorum. Biraz karışık olduğunun farkındayım. Bunun gibi yaklaşık 4 bin SATIR var. Yardım ederseniz çok sevinirim iyi çalışmalar herkese.

Caylak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
681
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Biraz karışık oldu anlatayım kısaca. Örneğin
X-Şirketİsmi Alfa Romeo 156 Krom Cam Çıtası 4 Prç 1997-2007 yazısını X-Şirketİsmi Krom cam Çıtası 4 Prç Alfa Romeo 156 1997-2007 ile uyumludur.
Yukarıdaki cümlenin araba ismini tarih kısmının önüne ve cümlenin sonuna "ile uyumludur" yazısını yazdırmak istiyorum. Biraz karışık olduğunun farkındayım. Bunun gibi yaklaşık 4 bin SATIR var. Yardım ederseniz çok sevinirim iyi çalışmalar herkese.
Öncelikle hoş geldiniz,
Paylaşımdan önce forum kuralları ve soru sorma kurallarını okuyup, orada bahsedilen örnek dosyanızı buraya ekleseydiniz keşke.
Şimdi örnek dosya olmadığına göre buradan şunu sorayım,
1 şirket ismi ve 1 araç markası(adı) var
biz excel'e hangisinin araç markası hangisinin firma ismi olduğunu nasıl anlatacağız?

dantess

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Foruma yeni katıldım henüz kuralları okumadım en kısa zamanda bilgi sahibi olacağım bu konuda haklısınız.
Cümle her zaman şirket ismi ile başlıyor yani ilk kelime sabit. 2. ve 3. kelimelerin yerini tarihin önüne almak istiyorum. Böyle birşey yapmak mümkün mü?
Öncelikle hoş geldiniz,
Paylaşımdan önce forum kuralları ve soru sorma kurallarını okuyup, orada bahsedilen örnek dosyanızı buraya ekleseydiniz keşke.
Şimdi örnek dosya olmadığına göre buradan şunu sorayım,
1 şirket ismi ve 1 araç markası(adı) var
biz excel'e hangisinin araç markası hangisinin firma ismi olduğunu nasıl anlatacağız?

Caylak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
681
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Foruma yeni katıldım henüz kuralları okumadım en kısa zamanda bilgi sahibi olacağım bu konuda haklısınız.
Cümle her zaman şirket ismi ile başlıyor yani ilk kelime sabit. 2. ve 3. kelimelerin yerini tarihin önüne almak istiyorum. Böyle birşey yapmak mümkün mü?
Örnek dosyanızı eklerseniz, bakabiliriz

Galapagos

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
341
Excel Versiyonu
Office 365 TR
"2. ve 3. Kelime" demişsiniz.
"Alfa Romeo 156" 3 kelime..
Tüm araç isimleri 3 kelime mi ? 1-2-4 olanlar da var mı ?

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,783
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Arkadaşların da belirttiği üzere araç tam adı ve parça tam adını ayıracak bir kriter veya bunların tanımlandığı bir liste olmalı.
X-Şirketİsmi Alfa Romeo 156 Krom Cam Çıtası 4 Prç 1997-2007
cümlesinde Şirket-Araç-Parça-Model bilgileri arasında gizli bir karekter var ise işler kolaylaşabilir.

Galapagos

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
341
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bir önceki soruma yanıt vermediniz.
Araba isimleri LİSTE halinde var ise , 365 ile çözüm alternatifi var.

1691587241836.png

dantess

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan

Galapagos

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
341
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Gönderdiğim görüntüdeki çözümün anlamlı olması için araba isimlerinin listesi gerekli. Aksi durumda anlamsız bir formül olacaktır. Belki TAM veri listesini görsek araba isimleri oradan çekilebilir.

Konuyu okuyanlar