Çözüldü Csv Dosyasından Otomatik Veri İşleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Aşağıdaki dosyada Rapor dosyası ve ActivitySummaryReport_.csv dosyası bulunmaktadır.
CSV dosyasında kullanıcılara ait uygulama kullanım süreleri bulunmaktadır.

CSV dosyasında

"I" sütununda kullanıcı adları bulunmaktadır.
"B" sütununda çeşitli uygulama isimleri.
"N" sütununda ise uygulamaların kullanım süreleri bulunmaktadır.

CSV dosyasından Rapor dosyasına "Diger Uygulamalar" sütununa aktarılacak uygulamaların isimleri aşağıdaki gibidir. Burada istediğimiz uygulama kullanım sürelerinin aktarılmasıdır.

OUTLOOK.EXE / 1 hour, 2 minutes, 56 seconds
EXCEL.EXE / 2 hours, 41 minutes, 59 seconds
WINWORD.EXE / 41 seconds
POWERPNT.EXE / 2 minutes, 7 seconds
Teams.exe / 1 hour, 58 minutes, 57 seconds
mstsc.exe

test.user1 kullanıcısı için Toplam süre: 05:46:40

CSV dosyasından Rapor dosyasında "wfica32.exe" sütununa aktarılacak uygulama ismi aşağıdaki gibidir.

wfica32.exe

Bu uygulama süreleri toplanarak her kullanıcıya ait satıra işlenmesi gerekmektedir.

Haftanın 7 günü için farklı csv dosyalarından veri çekilecektir, Rapor dosyasında bir buton ekleyerek csv dosyasında belirttiğim verilerin otomatik olarak işlenmesi konusunda yardımcı olabilir misiniz ?

CSV dosyalarının adı aynı olacak sadece tarih kısmı farklı olacaktır.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
dilerim işinize yarar
Not:
1 - Debug.Printli satırlar silinebilir
2 - çalışmanızda milisaniyeli süreler de vardı onlarla ilgili hata denetimi yapılmadı denersiniz, eğer hata çıkarsa düzeltmeye çalışırım
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Bir de dosya isminde
ActivitySummaryReport_14-03-2022_10-08-03 burada
ActivitySummaryReport_ bu kısım sabit
14-03-2022 bu kısım 1. satırdaki tarih
10-08-03 bu kısım ne?
Tarih kısmını 1. satırdan aldık ama 10-08-03 neye gore belirlenecek aynı tarihe ait 10-08-03 kısmi farklı dosyalar varsa hangisini alacağız?

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Sayın halily

10-08-03 raporun oluşturulma saati oluyor, bu bölümü almaya gerek yok sadece raporun tarih 14-03-2022 kısmını alması yeterli olacaktır.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
2 - EĞER CSV dosyanızda B sütununda olmayan kullanıcılar varsa ne yapılacak?
B sütununda olmayan ve işlenmeyen kullanıcıları Rapor sayfası içinde o tarihe ait Örneğin; 14.03.2022 tarihi için butona basıp csv dosyasını seçtiğimizde Pazartesi isimli bir sayfa oluşturup işlenenleri yeşil işlenmeyenleri kırmızı olarak boyatma şansımız olabilir mi ? Daha sonra işlenmeyen kırmızı ile boyalı kullanıcıları, tespit edip B sütununa elle kullanıcı bilgisini girebiliriz.
Bunun yerine; B sütununda kullanıcı adları olmasa, kod doğrudan CSV'de bulduğu tüm isimler sayfaya aktarsa, daha pratik olmaz mı?

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Sayın halily

Haklısınız bahsettiğiniz gibi daha pratik olur, buradaki tek fark aynı listede birden farklı domain ismi olabilir "DOMAIN1\isim.soyisim1" "DOMAIN2\isim.soyisim2" gibi.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
farklı domain ismi olabilir "DOMAIN1\isim.soyisim1" "DOMAIN2\isim.soyisim2" gibi.
Bu neden sorun olsun ki? Zaten B sütununda domain + isim var, CSV dosyasında da domain+isim var siz de olmayanları sonradan elle girileceğini belirtmişsiniz, yani yine domain+isim girilecek sorun ne?

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Bu neden sorun olsun ki? Zaten B sütununda domain + isim var, CSV dosyasında da domain+isim var siz de olmayanları sonradan elle girileceğini belirtmişsiniz, yani yine domain+isim girilecek sorun ne?
halily haklısınız, dediğiniz gibi sorun olacak bir durum yok.

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,134
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hocam bir dener misiniz.
halily hocamın kodlarına eklenti yaparak bugün tarihini baz alıp dosyayı bugün(19-03-2022) değerli csv dosyası arar o dosyadan veri aktarır.
1-".csv" uzantılı dosyanız ile çalıştırdığınız dosyanız aynı dizinde olmalı
2-ActivitySummaryReport_19-03-2022_10-08-03.csv dosyanız olmalı yani aynı gün çalıştıracağınız düşünülerek uyarlanmıştır.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
rapor sayfasına kayıtların yazdırılması ile ilgili mesajı görünce işlemleri per no sayfasına yazdırdım. İnceleyin umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• RaporW.xlsm
    49.7 KB · Gösterim: 4

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Kod:
Hocam bir dener misiniz.
halily hocamın kodlarına eklenti yaparak bugün tarihini baz alıp dosyayı bugün(19-03-2022) değerli csv dosyası arar o dosyadan veri aktarır.
1-".csv" uzantılı dosyanız ile çalıştırdığınız dosyanız aynı dizinde olmalı
2-ActivitySummaryReport_19-03-2022_10-08-03.csv dosyanız olmalı yani aynı gün çalıştıracağınız düşünülerek uyarlanmıştır.
askan üstad, kodları denedim ancak "kitapta bu tarihli hücre yok kontrol edip tekrar çalistiriniz" uyarısını alıyoruz.
Raporları sistemden haftalık olarak çekiyoruz yani 7 günün raporunu tek bir günde alıyoruz ve her gün için ayrı csv dosyası oluşturuyor. Raporu aynı gün alıp aynı çalıştırmıyorum.
Aşağıdaki dosyaya halily üstadın kodlarını ve 7 farklı tarihli csv dosyası ekledim, tüm csv dosyalarını rapor dosyasında ilgili tarihin altına işleyecek şekilde çalışması gerekiyor.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
bu dosya birden fazla dosyayı hesaplayabilir aynı anda control ile seçim yapın

Ekli dosyalar

• RaporW.xlsm
    50.1 KB · Gösterim: 4

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
bu dosya birden fazla dosyayı hesaplayabilir aynı anda control ile seçim yapın
Adnan üstad, elinize emeğinize sağlık, yüklediğim her csv dosyasını tarihe göre ayrı sütuna işleme imkanımız var mı acaba ?
Bir de Per No sayfasının adını Rapor olarak değiştirip, mevcut Rapor dosyasını da silebilir miyiz acaba?

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,134
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Kod:
askan üstad, kodları denedim ancak "kitapta bu tarihli hücre yok kontrol edip tekrar çalistiriniz" uyarısını alıyoruz.
Raporları sistemden haftalık olarak çekiyoruz yani 7 günün raporunu tek bir günde alıyoruz ve her gün için ayrı csv dosyası oluşturuyor. Raporu aynı gün alıp aynı çalıştırmıyorum.
Aşağıdaki dosyaya halily üstadın kodlarını ve 7 farklı tarihli csv dosyası ekledim, tüm csv dosyalarını rapor dosyasında ilgili tarihin altına işleyecek şekilde çalışması gerekiyor.

Dediğiniz gibi ise bu kodu deneyin

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Adnan üstad, elinize emeğinize sağlık, yüklediğim her csv dosyasını tarihe göre ayrı sütuna işleme imkanımız var mı acaba ?
Bir de Per No sayfasının adını Rapor olarak değiştirip, mevcut Rapor dosyasını da silebilir miyiz acaba?
Ne söylemek istediğinizi anlayamadım

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
excelin ön yüzünde görünen sayfa isimlerini değiştirebiilirsiniz. Rapor sayfasını silebilirsiniz.

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
excelin ön yüzünde görünen sayfa isimlerini değiştirebiilirsiniz. Rapor sayfasını silebilirsiniz.
Adnan hocam, ekteki dosyada bir örnekleme yaptım, bu şekilde yada buna benzer bir şekilde her güne ait tarihi ayrı sütunlarda gösterebilir miyiz ?

Ekli dosyalar

• RaporW.xlsm
    44 KB · Gösterim: 3

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,134
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam sizin verilerle denedim çalışıyor. Birde videosunu yükledim. Burada bulunsun. Kontrol edersiniz

Ekli dosyalar

• Rapor Dosyasının Kopyası.xlsm
    33.2 KB · Gösterim: 3
Son düzenleme:

noartist

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Hocam sizin verilerle denedim çalışıyor. Birde videosunu yükledim. Burada bulunsun. Kontrol edersiniz
askan hocam,

Elinize emeğinize sağlık hocam paylaştığınız dosyada denediğimde veriler işlendi, ancak aşağıda belirttiğim durumlar var.

1. wfica32.exe başlığının altına sürelerin işlenmesi gerekiyor(yeşil ile boyadığım gibi olması gerekiyor)
2. örneğin "ActivitySummaryReport_18-03-2022_10-08-03.csv" dosyasından;
test.user1
test.user3
test.user6
kullanıcılarını sildim ve raporu tekrar çalıştırdım, ancak raporda 18.03.2022 için bu kullanıcı satırlarına veri işledi 4,5,6 kullanıcılarını boş bıraktı.
Dosyalar aşağıdaki linktedir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar