• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü çoklu koşula göre benzersiz sayma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tugbina

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;

Ekteki excel dosyasında da görüldüğü üzere benzersiz rapor sayısını bulmak istiyorum. Ancak birden fazla koşulum var:
Belli tarihler arasında (Koşul 3 ve Koşul 4 aralığı Şikayetin geliş tarihini (A sütunu) referans alacak) problemin kaynağına göre (Koşul 1) Durum (Koşul 2) ye ait benzersiz rapor sayısı (C sütunu) gerekiyor. Oluşturmak istediğim tablo da excel dosyasında mevcut. topla.çarpım ile yaptığımda sayıyor ancak benzersiz işlevi uygulanamıyor. Sayıları koyduğum yere bir formül lazım. Çok teşekkür ederim şimdiden

Ekli dosyalar

• koşula göre benzersiz say.xlsx
    133.1 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Ofis 365 kullanıyorsunuz, bildiğim kadarıyla benzersiz formülü var onu kullanmaznız daha optimal dosya yapmanıza fayda sağlar.

Birleştirilmiş hücreler her zaman sorundur. Karmaşık işlemleri beraberinde getirir. Fazla kullanmayın.
Merhaba,

Buradaki işlem Tarihler bazlı mı yapılacak? Yani aynı tarihler tek mi sayılacak?

Müşteri Geribildirimi - AÇIK! - Ocak.22 - 1 sonucunu nasıl buldunuz?
Uygun Olmayan Ürün- AÇIK! - Ocak.22 - 2 sonucunu nasıl buldunuz?

Bunlara ulaşılacak kriterleri netleştirin.

Evet belli tarihler arasında. Excelden örnek verecek olursam A sutununda 01.01.2022 (Koşul 3) ila 31.01.2022 (Koşul 4) arasında tarihleri arayacak önce ve buna göre c sütununda Rapor adları çıkacak. 21-001, 21-002 vb. Bunlardan benzersiz olanlar listeleyecek. Bu benzersizleri Koşul 1 yani problemin kaynağına göre ayırdıktan sonra Koşul 2 (Durum) a söre sayacak.
Örneğin :
Ocak 2022 ayında (A sutünunda Koşul 3 ve Koşul 4 uygulanacak) Müşteri geri bildirimine istinaden AÇIK! olan 1 rapor zamanında TAMAMLANDI 3 Rapor ve GEÇ TAMAMLANDI 0 benzersiz rapor var.
Eminim basittir ama ben anlatıca karmaşıklaşmış olabilir. topla.çarpım ve çokeğersay ile yapmaya çalıştım, olmadı.
Teşekkür ederim.

Müşteri geri bildirimi açık Ocak 22 1: Şikayetin geliş tarihini koşul 3 ve koşul 4 e göre listeleyince durum olarak
MÜŞTERİ GERİBİLDİRİMİ : Süzünce 2 durum çıkıyor, ZAMANINDA TAMAMLANDI (22-001,22-002,22-005 ve yine 22-005) VE AÇIK!(22-003 ve yine 22-003) Benzersiz değerleri saymak istiyorum bu yüzden ZAMANINDA TAMAMLANDI (3) VE AÇIK!(1)

UYGUN OLMAYAN ÜRÜN: Süzünce 3 durum çıkıyor, ZAMANINDA TAMAMLANDI (22-009 ve yine 22-009) VE AÇIK!(22-008, 22-006 ve yine 22-006), GEÇ TAMAMLANDI (22-007 ve yine 22-007). Benzersiz değerleri saymak istiyorum bu yüzden ZAMANINDA TAMAMLANDI (1), AÇIK!(2), GEÇ TAMAMLANDI (1)

Merhaba,

Buradaki işlem Tarihler bazlı mı yapılacak? Yani aynı tarihler tek mi sayılacak?
Buna net evap alamadım. Açıklamanıza göre RAPOR numaralarına göremi benzersiz istiyorsunuz?

Deneyiniz.
DİZİ Formülüdür.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

I17 ile B sütununu eşleştirin "Müşteri Geribildirimi" yazım farklılığı var.
J sütunu ile G sütununu eşleştirin.

İsterseniz benim önereceğim dosyayı yükleyebilirim.

Ofis 365 kullanıyorsunuz, bildiğim kadarıyla benzersiz formülü var onu kullanmaznız daha optimal dosya yapmanıza fayda sağlar.

Birleştirilmiş hücreler her zaman sorundur. Karmaşık işlemleri beraberinde getirir. Fazla kullanmayın.

Ekli dosyalar

• tugbina.xlsx
    132 KB · Gösterim: 22
Çözüm
Tamam oldu, ellerinize emeğinize sağlık. Bu sitede her soruma çok hızlı cevap alıyorum, teşekkür ederim.

Tamam oldu, ellerinize emeğinize sağlık. Bu sitede her soruma çok hızlı cevap alıyorum, teşekkür ederim.
Aslında yoğunluktan stres atmak için şöyle bakarken sorunuz denk geldi...
İyi çalışmalar.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri