• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü çoketopla formülünde tarih sayıya dönüyor

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tugbina

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;

HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu iki formülde de yeşil ve kalın işaretlenen hücreler (ölçütler) tarih formatında
Bu iki formülde de mavi ve kalın işaretlenen hücreler (ölçüt aralığı) tarih formatında
Ancak ÇOKETOPLA formülüne girdiğimde ölçütler 44579 şeklinde görünüyor. Hâlbuki tür olarak tarih.
Özellikle ilk formülde tarih aralıklarım değişken. Tek tek tarih şeklinde girmek istemiyorum .Otomatik olarak alamaz mı?

1642487029706.png

Çözüm
Merhabalar;
dediklerinizi yaptığımda bu seferde sarı ile işaretli alanlara gelen liste gelmiyor:
Ekli dosyayı görüntüle 4950
Benim gönderdiğim dosya üzerinde yaptıysanız comboboxlarınızın veri çekmemesi normal. Çünkü ad yöneticisinden hücreleri adlandırarak almışsınız.

Örnek olarak problemin kaynağı olarak adlandırdığınız hücrelerinizin başvurusu;
Kod:
Merhabalar;

=ÇOKETOPLA('KALITE VERI ISLEME'!$M:$M;'KALITE VERI ISLEME'!$A:$A;">="&$T$6;'KALITE VERI ISLEME'!$A:$A;"<="&$U$6)
=ÇOKETOPLA('KALITE VERI ISLEME'!$M:$M; 'KALITE VERI ISLEME'!$A:$A; ">="&KPI!$B$2; 'KALITE VERI ISLEME'!$A:$A; "<="&KPI!$B$3)

Bu iki formülde de yeşil ve kalın işaretlenen hücreler (ölçütler) tarih formatında
Bu iki formülde de mavi ve kalın işaretlenen hücreler (ölçüt aralığı) tarih formatında
Ancak ÇOKETOPLA formülüne girdiğimde ölçütler 44579 şeklinde görünüyor. Hâlbuki tür olarak tarih.
Özellikle ilk formülde tarih aralıklarım değişken. Tek tek tarih şeklinde girmek istemiyorum .Otomatik olarak alamaz mı?

Ekli dosyayı görüntüle 4940
Zaten otomatik almıyor mu? Orada rakam olarak göründüğüne aldırış etmeyin. Excel'de her tarih bir tamsayıya denk gelir.

Zaten otomatik almıyor mu? Orada rakam olarak göründüğüne aldırış etmeyin. Excel'de her tarih bir tamsayıya denk gelir.
sonuç gelmiyor maalesef. Anlamadığım daha önce geliyordu. Örneği görebilirsiniz. kalite veri işlemeden ölçüt aralığını (A sütunu) ve toplamak istediğim hatalı ürün adedini (M Sütunu) alıyorum ve bakmak istediğim tarih aralığı ise KPI sekmesinde başlangıç ve bitiş tarihi. Formülasyonu ise KPI sekmesinde C3 olarak görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• çoketopla.xlsm
    1.1 MB · Gösterim: 6
A sütununuzdaki veriyi tarih olarak görmediği için toplamıyor. Muhtemelen bir yerden kopyala yapıştır yapıyorsunuz ve veriyi tarih olarak değil metin olarak görüyor. Hücrenin içine F2 ile girip ENTER ile çıktığınızda veriyi otomatik tarihe çeviriyor ve formülünüz çalışıyor.
VisualBasic.gif

A sütununuzdaki veriyi tarih olarak görmediği için toplamıyor. Muhtemelen bir yerden kopyala yapıştır yapıyorsunuz ve veriyi tarih olarak değil metin olarak görüyor. Hücrenin içine F2 ile girip ENTER ile çıktığınızda veriyi otomatik tarihe çeviriyor ve formülünüz çalışıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 4944
Teşekkürler, bunu userform aracılığı ile giriyorum. Orada nasıl bir düzeltme yapabilirim acaba?

Kod:
Yukarıda kaydet butonundaki kodlarınız mevcut. Orada bulunan

Kod:

Satırınıdaki
Kod:
kısmını
Kod:
olarak değiştirmeyi dener misiniz?

Düzeltme:
Ya da eklediğim dosyayı inceleyiniz. TextBox1'in tarih olup olmadığını if ile kontrol ediyor. Tarih ise kayıt giriyor, değil ise tarih girmeyip hata mesajı veriyor.

Ekli dosyalar

• çoketopla.xlsm
    1 MB · Gösterim: 6
Son düzenleme:
Kod:
Yukarıda kaydet butonundaki kodlarınız mevcut. Orada bulunan

Kod:

Satırınıdaki
Kod:
kısmını
Kod:
olarak değiştirmeyi dener misiniz?

Düzeltme:
Ya da eklediğim dosyayı inceleyiniz. TextBox1'in tarih olup olmadığını if ile kontrol ediyor. Tarih ise kayıt giriyor, değil ise tarih girmeyip hata mesajı veriyor.
Merhabalar;
dediklerinizi yaptığımda bu seferde sarı ile işaretli alanlara gelen liste gelmiyor:
1642492928366.png

Merhabalar;
Ekli dosyayı görüntüle 4950
Benim gönderdiğim dosya üzerinde yaptıysanız comboboxlarınızın veri çekmemesi normal. Çünkü ad yöneticisinden hücreleri adlandırarak almışsınız.

Kod:
şeklinde.
Ya bu dosyalarınızın ismi değişti, ya da dosyaları bahse konu dizinde bulamıyor.

İşin özeti:
Değiştirmenizi önerdiğim kod, comboboxlarınızın rowsource özelliklerine herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Farklı bir ya da bir kaç problemden kaynaklı verileri alamıyorsunuz. Yaşıyor olabileceğinizi problemlere örnek olarak yukarıda bir kaç ihtimal sundum.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhabaler

Kod:
şeklinde.
Ya bu dosyalarınızın ismi değişti, ya da dosyaları bahse konu dizinde bulamıyor.

İşin özeti:
Değiştirmenizi önerdiğim kod, comboboxlarınızın rowsource özelliklerine herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Farklı bir ya da bir kaç problemden kaynaklı verileri alamıyorsunuz. Yaşıyor olabileceğinizi problemlere örnek olarak yukarıda bir kaç ihtimal sundu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şöyle yapalım mı;
Siz asıl dizininizde bulunan asıl dosyanızı herhangi bir değişiklik yapmadan çalıştırın, eğer comboboxlarınız çalışıyorsa, kaydet butonunuzun kodlarını benim paylaştıklarım ile değiştirin.
Eğer yine de çalışmıyorsa comboboxlarınızın rowsourece özelliklerinizdeki adları ad yöneticisinden tek tek kontrol ederek gidin. Ad yöneticisindeki formülünüz başvurması gereken yere doğru bir şekilde başvuruyor mu yoksa hata mı üretiyor.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri