• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Çokeğer ile birden fazla koşul çalıştırmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tugbina

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;
Çokeğer formülünü birden fazla koşul için kullanmak istiyorum. Koşullar şöyle;
1. koşul:
Eğer Alan(m2)=A sütunu 0,10 değerinden küçük ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=F sütunü 0,15 değerine eşit ve küçükse, Sonuç=G sütununda "UYGUNDUR" yazacak.
Eğer Alan(m2)=A sütünu 0,10 değerinden küçük ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=F sütünü 0,15 değerinden büyükse, Sonuç=G sütünunda "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.

Eğer Alan(m2)=A sütünu 0,10 değerine eşit ve büyük ancak 0,15 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=F sütünü 0,20 değerine eşit ve küçükse Sonuç=H sütununda "UYGUNDUR" yazacak.
Eğer Alan(m2)=A sütünu 0,10 değerine eşit ve büyük ancak 0,15 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=F sütünü 0,20 değerinden büyükse Sonuç=H sütununda "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.
2. koşul:

Eğer Alan(m2)=A sütünu 0,15 değerine eşit ve büyük ancak 0,20 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=F sütünü 0,25 değerine eşit ve küçükse Sonuç=H sütununda "UYGUNDUR" yazacak.
Eğer Alan(m2)=A sütünu 0,15 değerine eşit ve büyük ancak 0,20 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=F sütünü 0,25 değerinden büyükse Sonuç=H sütununda "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.

3. koşul:
Eğer Alan(m2)=A sütünu 0,20 değerine eşit ve büyük ise, Çözünen (mg/m2)=D sütunu 0-40 arası ise, Çözünmeyen (mg/m2)=E sütunu 0-60 arası ise, ve Çözünen+Çözünmeyen (mg/m2)=G sütunu 100 den küçükse Sonuç=H sütununda "UYGUNDUR" yazacak. Diğer türlü "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.

Eke dosyayı koyuyorum. Hali hazırda 3. koşul için formülüm vardı ve kullanıyordum. Ancak 1. ve 2. koşulları da eklemem lazım ve formül çığrından çıktı. Yardımcı olabilir misiniz?

3. KOŞUL İÇİN KULLANDIĞIM FORMÜL
=EĞER(VE(E<60; D<40; G<100); "UYGUNDUR"; "UYGUN DEĞİLDİR!")

Ekli dosyalar

• Deneme.xlsx
    9.6 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Selamlar,
Tablonuz BOŞ olduğundan yanlış yorumluyor da olabilirim...
Not :
1 - A, D, E, F ve G kolonlarının tümünde değerlerin VAR olduğunu varsayıyorum. (Aksi halde, <>"" kriterlerinin eklenmesi gerekir)
2 - İlk koşulda G sütununa UYGUN ya da UYGUN DEĞİL yazılması istenmiş. Son Koşulda ise G kolonu için < 100 gibi bir kriter olup, H kolonuna Sonuç yazılması istenmiş. İlk koşul için de sonucun G kolonu değil de H kolonuna yazılacağını varsayıyorum.
(Aksi durumda tablonuzda istenilen / beklenilen sonuçların manuel yazılması yerinde olacaktır)

Yazdığım notlara göre çözüm önerim, H3 hücresine,

=EĞERHATA(ELEMAN(KAÇINCI(A3;{0;0,1;0,15;0,2});EĞER(F3<=0,15;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(F3<=0,2;"UYGUNDUR";"UYGUN...
Selamlar,
Tablonuz BOŞ olduğundan yanlış yorumluyor da olabilirim...
Not :
1 - A, D, E, F ve G kolonlarının tümünde değerlerin VAR olduğunu varsayıyorum. (Aksi halde, <>"" kriterlerinin eklenmesi gerekir)
2 - İlk koşulda G sütununa UYGUN ya da UYGUN DEĞİL yazılması istenmiş. Son Koşulda ise G kolonu için < 100 gibi bir kriter olup, H kolonuna Sonuç yazılması istenmiş. İlk koşul için de sonucun G kolonu değil de H kolonuna yazılacağını varsayıyorum.
(Aksi durumda tablonuzda istenilen / beklenilen sonuçların manuel yazılması yerinde olacaktır)

Yazdığım notlara göre çözüm önerim, H3 hücresine,

=EĞERHATA(ELEMAN(KAÇINCI(A3;{0;0,1;0,15;0,2});EĞER(F3<=0,15;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(F3<=0,2;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(F3<=0,25;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(VE(E3<60; D3<40; G3<100); "UYGUNDUR"; "UYGUN DEĞİLDİR!"));"")

yazıp, aşağıya doğru kopyalanabilir.

Ya da Excel 365 kullanıcısı olduğunuzdan dökülmeli olarak, (Aralıkların tamamı değerlendirilecek şekilde yazılabilir)

=EĞERHATA(ELEMAN(KAÇINCI(A3:A17;{0;0,1;0,15;0,2});EĞER(F3:F17<=0,15;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(F3:F17<=0,2;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(F3:F17<=0,25;"UYGUNDUR";"UYGUN DEĞİLDİR!");EĞER(VE(E3:E17<60; D3 : D17<40; G3:G17<100); "UYGUNDUR"; "UYGUN DEĞİLDİR!"));"")

Çözüm
Merhabalar, bilgisayar başına dönünce hemen deneyip yorum yapacağım, teşekkür ederim.

Merhabalar;
Formülasyon çalışıyor, öncelikle çok teşekkür ederim. Bir sorum olacak konu ile ilgili. Excel dosyası çok büyük ve kalabalık olduğundan sadece formülasyona ait verilerin olduğu kolonlardan yeni bir Excel dosyasını oluşturup yollamıştım size. Kolonları değiştirerek adapte edebileceğimi düşünmüştüm ama olmadı. Sanırım bu bu kısım ile alakalı: EĞERHATA(ELEMAN(KAÇINCI(A3:A17;{0;0,1;0,15;0,2})
Sarı ile işaretlediğim kısmın açıklaması nedir? Bunu anlarsam sanırım bu tarz eğerli formülleri buraya yazmadan halledebilirim.
Eklediğim yeni EXCEL sayfası ham olan EXCEL, yani veri kaynağından gelen verilere sabitlemek dışında hiç bir şeyi değiştirmedim. Kusura bakmayın adapte edebileceğimi düşündüm ama olmadı. Emeğiniz ve tekrar yorduğum için teşekkür ederim.

1. koşul:
EĞER Alan(m2)=J sütunu 0,10 değerinden küçük ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=M sütunü 0,15 değerine eşit ve küçükse, Sonuç=Q sütununda "UYGUNDUR" yazacak.
EĞER Alan(m2)=J sütünu 0,10 değerinden küçük ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=M sütünü 0,15 değerinden büyükse, Sonuç=Q sütünunda "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.

EĞER Alan(m2)=J sütünu 0,10 değerine eşit ve büyük ancak 0,15 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=M sütünü 0,20 değerine eşit ve küçükse Sonuç=Q sütununda "UYGUNDUR" yazacak.
EĞER Alan(m2)=J sütünu 0,10 değerine eşit ve büyük ancak 0,15 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=M sütünü 0,20 değerinden büyükse Sonuç=Q sütununda "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.
2. koşul:

EĞER Alan(m2)=J sütünu 0,15 değerine eşit ve büyük ancak 0,20 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=M sütünü 0,25 değerine eşit ve küçükse Sonuç=Q sütununda "UYGUNDUR" yazacak.
EĞER Alan(m2)=J sütünu 0,15 değerine eşit ve büyük ancak 0,20 değerinden küçükse ve Çözünen+Çözünmeyen (mg)=M sütünü 0,25 değerinden büyükse Sonuç=Q sütununda "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.

3. koşul:
EĞER Alan(m2)=J sütünu 0,20 değerine eşit ve büyük ise, Çözünen (mg/m2)=O sütunu 0-40 arası ise, Çözünmeyen (mg/m2)=N sütunu 0-60 arası ise, ve Çözünen+Çözünmeyen (mg/m2)=P sütunu 100 den küçükse Sonuç=Q sütununda "UYGUNDUR" yazacak. Diğer türlü "UYGUN DEĞİLDİR" yazacak.

Ekli dosyalar

• Deneme 2.xlsx
    132.7 KB · Gösterim: 5
Çözümlediğinize sevindim...
Ben teşekkür ediyorum...
İyi çalışmalar sizlere...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri