• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Çekiliş ile isim belirleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Master

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
22
Konuyu Başlatan
Merhaba hocalarım

Forumda arama yaptım bulamadım şöyle bir şeye ihtiyacım var örnek veriyorum 25 tane isim var ve bir BUTON olacak butona basildigi o zaman o isim içinde seçme yapip 1 ismi her hangi bir sütuna yazacak ?

Örnek ekleyemedim çünkü örnek yok elimde böyle bir çalışması olan var ise yardımcı olabilir mi ?

teşekkürler

Çözüm
Deneyiniz.
Liste sütununda ilk sırada yani h2 hücresindeki isimle başlar bu isim ı2 sütununa yazılır h sütunu karışır rastgele isim j2 sütununa yazılır, h sütunu karışır h2 de ki ilk isim ı3 sütununa yazılır h sütunu karışır rastgele isim j3 sütununa yazılır ve böyle devam eder.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Merhaba hocalarım

Forumda arama yaptım bulamadım şöyle bir şeye ihtiyacım var örnek veriyorum 25 tane isim var ve bir BUTON olacak butona basildigi o zaman o isim içinde seçme yapip 1 ismi her hangi bir sütuna yazacak ?

Örnek ekleyemedim çünkü örnek yok elimde böyle bir çalışması olan var ise yardımcı olabilir mi ?

teşekkürler

Deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-RASTGELEİSİMSEÇ.xlsm
    15.5 KB · Gösterim: 9
SNNAY hocam elinize zihninize sağlık ama istediğimiz böyle bir şey değil,

İstediğimiz olur mu bilmiyorum tekrardan söylüyorum, hakkınızı helal edin
Butona bastığımızda karistirip sonra 1 ismi oraya getirsin yani karıştırıldığı görülsün mümkün mü

SNNAY hocam elinize zihninize sağlık ama istediğimiz böyle bir şey değil,

İstediğimiz olur mu bilmiyorum tekrardan söylüyorum, hakkınızı helal edin
Butona bastığımızda karistirip sonra 1 ismi oraya getirsin yani karıştırıldığı görülsün mümkün mü
Deneyiniz. A sütununda bulunan isimler 10 defa karıştırılarak rastgele isim seçilir. Siz karıştırma süresini değiştirmek isterseniz For i = 1 To 10 kısmını değiştirebilirsiniz For i = 1 To 5 yaparsanız 5 defa karışır For i = 1 To 20 yaparsanız 20 defa karışır
Kod:

Ekli dosyalar

16.9 KB · Gösterim: 7
Hocam çok güzel B1 sütunu karıştırarak seçme özelliği olabilir mi ?

Biliyorsunuz kuralarda oluyor. Onun gibi.

Hocam çok güzel B1 sütunu karıştırarak seçme özelliği olabilir mi ?

Biliyorsunuz kuralarda oluyor. Onun gibi.
Deneyiniz. A sütununda isimler karışırken aynı zamanda b hücresine yazılan isim değişir 10. defa karıştığında seçilen isim sabitlenir

Kod:

Ekli dosyalar

16.9 KB · Gösterim: 5
Hocam ellerinize sağlık

Ama biraz ağır çalışıyor gibi, hızlandırma şansımız var mı ?

Application.Wait Now + TimeValue("00:00:00") ' 1 saniye bekle

bu kısmı 00:00:00 yaptım çok fazla hızlandı :)

Anladığım kadarı ile ya 1 olarak kullanacağız yada 0 olarak galiba.

Hocam ellerinize sağlık

Ama biraz ağır çalışıyor gibi, hızlandırma şansımız var mı ?

Application.Wait Now + TimeValue("00:00:00") ' 1 saniye bekle

bu kısmı 00:00:00 yaptım çok fazla hızlandı :)

Anladığım kadarı ile ya 1 olarak kullanacağız yada 0 olarak galiba.
For i = 1 To 200 yaparsanız Application.Wait Now + TimeValue("00:00:00") deneyin.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-RASTGELEİSİMSEÇ2.xlsm
    17.4 KB · Gösterim: 7
Hocam hakkınızı helal edin size de zahmet veriyorum.

Dosyayı ekliyorum. H2 sütuna isim ekledim 1.ci butona basınca çıkan isim onun karşısına gelsin ikinci basınca alta gelsin bu şekilde ayarlanabilir mi ?

+ ayarlandıktan sonra sıfırlama nasıl yapılır onu da belirtirseniz sizi bir daha rahatsız etmem.

Hocam hakkınızı helal edin size de zahmet veriyorum.

Dosyayı ekliyorum. H2 sütuna isim ekledim 1.ci butona basınca çıkan isim onun karşısına gelsin ikinci basınca alta gelsin bu şekilde ayarlanabilir mi ?

+ ayarlandıktan sonra sıfırlama nasıl yapılır onu da belirtirseniz sizi bir daha rahatsız etmem.

Tek butonla olmadı ama isterseniz çoklu butonla deneyiniz.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-RASTGELEİSİMSEÇ2.xlsm
    19.9 KB · Gösterim: 5
Tek butonla olmadı ama isterseniz çoklu butonla deneyiniz.
günaydın hocam hayırlı cumalar

Yanlış mı aktardım bilmiyorum. ŞUAN h2 ye isimleri aldım

Örnek veriyorum. H2 de ki isim butona bastığı zaman seçip onun karşısına 1 isim getirecek sıra diğerine geldiğinde butona basacak karşısına getirecek şekilde olma ihtimali var mı

teşekkürler

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-RASTGELEİSİMSEÇ2 (1).xlsm
    20.8 KB · Gösterim: 3
Deneyiniz

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-RASTGELEİSİMSEÇ2 (1) (1).xlsm
    21.4 KB · Gösterim: 4
Son düzenleme:
SNNAY hocam elinize emeğinize sağlık

Şöyle bir durum ile karşılaştım. 2. seç basınca altta 6-7 tane içinde karıştırarak seçiyor listenin tamamını karıştırmıyor.

Birde şunu demiştim hocam Listede örnek veriyorum 15 tane isim ver örnek veriyorum. Ali butona bastığı zaman isimleri karıştırıp 1 ismi karşısına getirsin.
Diğer kişi örnek veriyorum Mehmet butona bastığında mehmet isimli şahsın karşısına kim seçilmişse o gelsin.

Biliyorum bunlar belki zor şeyler ama hakkınızı gerçekten helal edin, böyle bir platform içinde herkese sonsuz teşekkürler.

"Şöyle bir durum ile karşılaştım. 2. seç basınca altta 6-7 tane içinde karıştırarak seçiyor listenin tamamını karıştırmıyor."
Hücre aralıkları düzeltildi, diğer konuları tam olarak anlamadım. Butonlara basıldığı zaman rastgele isimler seçilmekte Ali ya da Mehmet basmış ne fark edecek. "Diğer kişi örnek veriyorum Mehmet butona bastığında Mehmet isimli şahsın karşısına kim seçilmişse o gelsin." Bu olayı hiç anlamadım, 1.şeçilen isim Mehmet çıktığında 2.seçilen isim Mehmet in yanında ki hücreye mi yazılsın? eşleştirme mi yapmak istiyorsunuz? eklediğim dosyaya nasıl bir şey istediğinizi elle girerek düzenlerseniz ona göre bir yol izleriz.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-RASTGELEİSİMSEÇ2 (1) (1).xlsm
    21.5 KB · Gösterim: 7
"Şöyle bir durum ile karşılaştım. 2. seç basınca altta 6-7 tane içinde karıştırarak seçiyor listenin tamamını karıştırmıyor."
Hücre aralıkları düzeltildi, diğer konuları tam olarak anlamadım. Butonlara basıldığı zaman rastgele isimler seçilmekte Ali ya da Mehmet basmış ne fark edecek. "Diğer kişi örnek veriyorum Mehmet butona bastığında Mehmet isimli şahsın karşısına kim seçilmişse o gelsin." Bu olayı hiç anlamadım, 1.şeçilen isim Mehmet çıktığında 2.seçilen isim Mehmet in yanında ki hücreye mi yazılsın? eşleştirme mi yapmak istiyorsunuz? eklediğim dosyaya nasıl bir şey istediğinizi elle girerek düzenlerseniz ona göre bir yol izleriz.
Dosya tamam hocam ancak şunu belirtmek istiyorum 3 kişi tek seçebiliyor. Diğerleri tek tek seçebilmesi için buton mu atanması gerekiyor. Dosya da 25 isim ver 25 buton mu olması gerekiyor.
Yada tek buton olacak örnek veriyorum listenin başında ahmet var basacak kim geldi ise karşısına ondan sonra alttaki basacak kim gelirse karşısına nasıl yapabiliriz.

Eşleştirme kurası istiyorsunuz

Özür dilerim hocam belki şimdiye kadar bunu anlatamadım size sizi de çok yordum evet eşleştirme kurası.

Özür dilerim hocam belki şimdiye kadar bunu anlatamadım size sizi de çok yordum evet eşleştirme kurası.
Deneyiniz. Sayfa3 sizin işinizi görecektir.
Kod:

H2:H250 Aralığında bulunan isimleri karıştırarak rastgele isimleri I2:I250 ve J2:j250 aralığında alt alta yazar. I ve J sütununa yazılan isimleri H sütunundan silerek çoklu eşleşmeyi engeller. Temizle butonu I ve J sütununu temizler. H sütununa yazdığınız isimlerin yedeğini bir başka sütuna alınız.

Ekli dosyalar

• EŞLEŞTİRMEKURASI.xlsm
    34.1 KB · Gösterim: 4
Hocam kontrol ettim.

Elinize emeğinize sağlık
İsimleri yazdım örnek veriyorum En başta kemal var kemal butona basacak karıştırıp listeden karşısına birini getirecek gibi olması gerekiyor.

teşekkürler

Ekli dosyalar

• EŞLEŞTİRMEKURASI.xlsm
    30.3 KB · Gösterim: 3
Şimdi anladım hocam galiba, Siz diyiyorsun ki butona basın basınca hangi isim geldi o butona tekrar bazsın karşısına eşleşecek kişi gelsin ?
Peki ilk butona bağımsız birinin basması mı gerekiyorç.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri