• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Birden fazla kritere göre veri aldırma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
91
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Arkdaşlar herkese merhabalar, ekteki dosyada birden fazla kritere göre nasıl arama yaptırabilirim? Şöyleki kural sayfasında verilenlere göre sayfa1 e F sütununa yıllık izin gününü yazsın istiyorum. A B C ve E sütunlarını krıter olarak kural sayfasından karşılığını alacak ve F sütununa değeri getirecek. Şimdiden çok teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    10.3 KB · Gösterim: 5
kural sayfasında birbirinden farklı bir sürü veri grubunu okuyup anlayabilsem bir çözüm bulabilirdim. kural sayfasında gereksiz olan her şeyi silip dosyayı yeniden yüklerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam düzenledim, çok teşekkürler..

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    9.9 KB · Gösterim: 5
Kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    12.5 KB · Gösterim: 6
Hocam oldu elinize sağlık, sadece yaş sınırını unutmusum onu ekleyebilir miyiz? Yaş sınırı kısmına değerleri getirse yeterli olur hocam. Çok teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    12.2 KB · Gösterim: 4
Anlayamadım??? Yaş 18 den küçük mü büyük mü ... Küçükse ne olacak, büyükse ne olacak...

Hocam 50 den büyükse veya 18 den küçükse 25 gün alacak değeri, diğer kriterler önemli değil.

Diyelim ki kişinin izin hakkı 30 gün. Yaşı 55 ise bunu 25'e düşürecek miyiz?
Anladığım kadarıyla bu izin konusu işçilerin izin haklarının düzenlendiği kanuna göre yapılan bir uygulama.
Eklediğim resmi inceleyiniz.
O kanunda bildiğim kadarıyla öncelikle kişinin izni çalışma süresine göre hesaplanır.
İzin süresi 20 günden az ise ve yaşı da 18 altı yada 50 üstü ise izin 20'ye tamamlanır.
Bu durumda kişinin izni zaten çalışma süresinin çokluğu sebebiyle 20 gün üstüne çıkmışsa yaş sebebiyle 20'ye düşürülmez.

Diyelim ki kişinin izin hakkı 30 gün.
YeraltıBeyaz YakaSendikasız15 +30
YeraltıMavi YakaSendikalı15 +30

Sizin talebinize göre kişi 30 gün izin hak etmişse ve yaşı da 18 altı yada 50 üstü ise izin 25 güne çekiliyor.
Bu durum çalışanın izin hakkını keser...

Dosyada bütün senaryolar için formül ekledim. İhtiyacınıza uygun olanı kullanırsınız.
İzin hesabı yapılan formüller (J, K ve N sütunları) DİZİ FORMÜLÜDÜR. Başka yere yazacak olursanız sadece ENTER ile kapatmayınız.
CTRL + SHIFT + ENTER ile kapatmanız gereklidir.

Ekli dosyalar

• izin.jpg
    izin.jpg
    76 KB · Gösterim: 5
  • deneme.xlsx
    14.3 KB · Gösterim: 5
Hocam çok teşekkür ederim çok uğraştırdım sizi ancak şimdi siz atınca baktım bir şeyi daha eksik yapmışım, aşağıdaki koşulu ekleyebilir miyiz hocam, çok teşekkür ederim.

<18 ve >50 için
SendikaStatüGün
SendikalıMavi Yaka
25​
SendikasızBeyaz yaka
20​
SendikasızMavi Yaka
20​

Ekli dosyalar

• deneme (2).xlsx
    14.6 KB · Gösterim: 3
Dosyaya eklediğiniz küçük bölümde bilgiler eksik. Bir hücrede sendikaya göre diğerinde çalışma yılına göre kıyaslama yapamayız.
Eklediğiniz bölüme Yeraltı/Yerüstü, Yıl bilgilerinin de eklenmesi lazım.

Yeraltı yerüstü fark etmiyor hocam. Şöyle eklemeye çalıştım listeye hocam. Tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• deneme (2) (1).xlsx
    15.1 KB · Gösterim: 2
"kural" sayfasında E sütunundaki ifadeyi açıklar mısınız?
Şöyle yapın.
Yaşı 18 altında yada 50 üstünde olanlara 55 yazın.
Yaşı 18 ile 50 arasında olanlara 40 yazın.

Düzenledim hocam

Ekli dosyalar

• deneme (2) (1) (1).xlsx
    15.2 KB · Gösterim: 1
Buyurun.

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    13.9 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Hocam çok çok teşekkür ederim çok uğraştırdım sizi emeğinize sağlık..

Rica ederim. Hayırlı Ramazanlar...

Hocam tekrar merhabalar; çok kısa bir sorum olacak ; formülde sorun yok çalışıyor ancak örneğin doğum tarihine göre sıralama yapınca formül bozuluyor bunun sebebi dizi olmasından kaynaklı olabilir mi? Dizilerde sıralama sabit olmak mı zorunda? Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IZINLER-TASLAK.xlsx
    14.6 KB · Gösterim: 2
Hayır doğum tarihlerini kullanmadık. G sütunundaki yaş sayılarını kullandık.
G sütununa ben rastgele sayılar yazdım. Yaşları siz hesaplayacaksınız...

Anladığım kadarıyla bu izin konusu işçilerin izin haklarının düzenlendiği kanuna göre yapılan bir uygulama.
Eklediğim resmi inceleyiniz.
O kanunda bildiğim kadarıyla öncelikle kişinin izni çalışma süresine göre hesaplanır.
İzin süresi 20 günden az ise ve yaşı da 18 altı yada 50 üstü ise izin 20'ye tamamlanır.
Bu durumda kişinin izni zaten çalışma süresinin çokluğu sebebiyle 20 gün üstüne çıkmışsa yaş sebebiyle 20'ye düşürülmez.

Diyelim ki kişinin izin hakkı 30 gün.
YeraltıBeyaz YakaSendikasız15 +30
YeraltıMavi YakaSendikalı15 +30

Sizin talebinize göre kişi 30 gün izin hak etmişse ve yaşı da 18 altı yada 50 üstü ise izin 25 güne çekiliyor.
Bu durum çalışanın izin hakkını keser...

Dosyada bütün senaryolar için formül ekledim. İhtiyacınıza uygun olanı kullanırsınız.
İzin hesabı yapılan formüller (J, K ve N sütunları) DİZİ FORMÜLÜDÜR. Başka yere yazacak olursanız sadece ENTER ile kapatmayınız.
CTRL + SHIFT + ENTER ile kapatmanız gereklidir.
Hocam birde burdaki kriteri sağlıyor muyuz şuan, yani aslında normalde daha fazla hakediyor ama 55 üstü olunca 20 gün oldu diyelim bunu ilk büyük değer mi alıyoruz şu anda?

Evet hocam ekteki dosyada hesaplattırdım ancak herhangi bir filtreden sıralayınca formül değişiyor tuhaf bir şekilde diziyle ilgisi olabilir mi diye sormuştum, yani formül çalışıyor ancak sıralama yapınca otomatik değiştirmiyor gelen veriye göre..

Ekli dosyalar

• IZINLER-TASLAK.xlsx
    14.6 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri