• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Birden fazla kritere göre değer toplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar örnek dosyada veri tabanı oluşturduğum bir tablo var. Bu bu tabloda B sütununda tarihler yazılı.
O26 hücresine plaka yazıyorum
O27 hücresine de dönem yazıyorum
Sonuç olarak 027 hücresine yazılan döneme göre O26 hücresine yazılan plakayı tüm sayfada arayıp (birinci ve ikinci satır hariç) bulunan hücrelere karşılık gelen sağdan 6. satırı (birinci ve ikinci satır hariç) toplatmak istiyorum. Daha iyi anlatabilmek için dosyanın içinde de örnekler ekledim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• m.xlsx
    89.9 KB · Gösterim: 3
Çözüm
O19 hücresini BOŞ bıraktığınızda
KAÇINCI(O19;34:34;0) formülünde 34. satırdaki ilk 0 değerini arar. Ve 26. sütun olan sütununda bulur. +6 ile bu değer 32. sütun olur. Yani AF kolonu... Ve de O20 de Şubat yazdığından AF34 : AF56 aralığındaki değerleri toplar. Sonuçta da 11,2 değerini bulur.

Yanlış yazılım olmasın, Mutlaka doğrusu seçilsin ve de boş bırakılmasın diye açılır liste yapmıştım.

Madem ki, Yanlışlar/Hatalar/Boşlar olabilecek, Tüm bu hataları formülde tek tek değerlendirmek gerekecektir.

O19 : Listede olmayan bir değer ya da BOŞ
O20 : Şubat yerine Şubbbat gibi yanlış bir yazılım
Ve de toplamları 0 olanları göstermesin ""(Boş) yazsın.

Formülleri şöyle yazın.
O22 hücresine...
Arkadaşlar örnek dosyada veri tabanı oluşturduğum bir tablo var. Bu bu tabloda B sütununda tarihler yazılı.
O26 hücresine plaka yazıyorum
O27 hücresine de dönem yazıyorum
Sonuç olarak 027 hücresine yazılan döneme göre O26 hücresine yazılan plakayı tüm sayfada arayıp (birinci ve ikinci satır hariç) bulunan hücrelere karşılık gelen sağdan 6. satırı (birinci ve ikinci satır hariç) toplatmak istiyorum. Daha iyi anlatabilmek için dosyanın içinde de örnekler ekledim. Yardımcı olursanız çok sevinir
iki farklı formül uygulandı.
1-2024 yılı kendi içerisinde
2-diğeri yıl hücresi açıldı. yılı ve ayı ve plaka noyu manuel girerek sonuç alınabilir.
açıklamalarda yazıyor.
3- hangi satır veya hücreleri hesaplamada dikkate alınmayacak, o kısmı anlayamadım. bu sebeple eklemedim.
4-hesabı yapılmayacak hücreleri formül içerisine manuel eklenip çıkartılabilir
deneyin...

Ekli dosyalar

• m.xlsx
    92.4 KB · Gösterim: 1
1 - Sadece MART gibi Ay adı kullanmak demek, Veri Tablosunun sadece ve sadece AYNI Yıla ait olması demektir. Örneğin Aralık 2023'e ve Aralık 2024'e ait tarihler olması durumu ele alındığında, Aralık ayına ait toplam istendiğinde hem 2023 ve hem de 2024 Aralık ların toplamını hesaplar.
O nedenle YIL kriterinin de eklenmesi UYGUN olacaktır. Ben ekledim. İstenirse bu kriter formülden silinebilir.

2 - TOPLA.ÇARPIM işlevi kullanıldı. Bu işlev, dizi formül mantığında çalışır. Çok satır için işlem gördürüldüğünde performans kayıpları oluşacak olup kasılmalar/yavaşlamalar oluşabilir. Örneğin, O22 ve O29 hücrelerindeki toplamlarda 34. satırdan 1000. satıra kadar olan aralık alındı. Ve formül bu aralıktaki her bir hücrenin koşulları sağlayıp sağlamadığına bakar. (Şu haliyle verileriniz 65. satıra kadar. Ve 66. satırdan 1000. satıra kadarki hücrelerde formül BOŞ YERE çalışır)
Örnek -1 için formül
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Örnek - 2 için formül
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

3 - Bu gibi durumlarda, Formülle çözüm olarak, en uygun aralık için DİNAMİK Alan tanımlamaarı yapılıp, bu tanımlamaları formülde kullanmak en UYGUN çözümdür.
Ad Tanımlamaları yapıldı. Bak Formüller >>> Ad Yöneticisi
a - Öncelikle Son Dolu Satır No hesaplanır. k adıyla bu, B kolonundaki Tarihler için hesaplandı. (k = 65)
b - k ad tanımlamasından hareketle, Trh adıyla B kolonu, A_1 adıyla C kolonu, A_2 adıyla I kolonu, B_1 adıyla M kolonu ve B_2 adıyla da S kolonu Dinamik Alanları tanımlandı.
c - Bu ad tanımlamaları formülde kullanıldı. Bak. P22 ve P29 hücrelerindeki hesaplamalar.

Ad Tanımlamaları :
k : =KAÇINCI(9^99;MİSİS!$B:$B)
A_1 : =MİSİS!$C$34:İNDİS(MİSİS!$C:$C;k)
A_2 : =MİSİS!$I$34:İNDİS(MİSİS!$I:$I;k)
B_1 : =MİSİS!$M$34:İNDİS(MİSİS!$M:$M;k)
B_2 : =MİSİS!$S$34:İNDİS(MİSİS!$S:$S;k)
Trh : =MİSİS!$B$34:İNDİS(MİSİS!$B:$B;k)

Örnek -1 için formül
Kod:
Örnek - 2 için formül
Kod:

Ekli dosyalar

• m.xlsx
    87.1 KB · Gösterim: 3
Hocam öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim örnek olarak 2 plaka yazmıştım her iki ustamın da yazdığı formüller bu 2 plaka için çalışıyor ama veri tablosunda 2 den fazla plaka var. O yüzden "bulunan hücrelere karşılık gelen sağdan 6. satırı toplamak" ifadesini kullanmıştım. Yeni eklediğim dosyada boyamalı açıklama yaptım tekrar bakarsanız sevinirim.

yeni dosya

Ekli dosyalar

• uu.xlsx
    99.8 KB · Gösterim: 1
Bir soru :
Gokumanınızda, Plaka yazan C - M - W - AG .... kolonlarında HEP AYNI Plakalar var. Yani C kolonunda sadece 34HK6397, M kolonunda ise sadece 01ANR745 ... plakaları mevcut.
Bu daima böyle midir? Diğer bir deyişle, bir kolona sadece bir plaka mı yazılabilir, başka plaka bulunmaz mı?

Bir soru :
Gokumanınızda, Plaka yazan C - M - W - AG .... kolonlarında HEP AYNI Plakalar var. Yani C kolonunda sadece 34HK6397, M kolonunda ise sadece 01ANR745 ... plakaları mevcut.
Bu daima böyle midir? Diğer bir deyişle, bir kolona sadece bir plaka mı yazılabilir, başka plaka bulunmaz mı?
Aynen hocam bir kolonda hep aynı plakalar olur. Bu değişmez. Makro kodu ile veri tabanına kayıt bu şekilde yapılıyor çünkü.

Bir soru :
Hocam son gönderdiğim örnek dosyada açıklama kısmını yanlış yazmışım onu düzelttim.

Ekli dosyalar

• uu.xlsx
    99.8 KB · Gösterim: 1
Bakalım doğru yorumlayabilmiş miyim?

O22 hücresine
Kod:

Ya da Dinamik Alan olarak
Ad Tanımlamaları
p : =KAÇINCI(9^99;MİSİS!$B:$B)
q : =MAK(KAÇINCI("zzzz";MİSİS!$34:$34);KAÇINCI(9^99;MİSİS!$34:$34))
a : =MİSİS!$A$34:İNDİS(MİSİS!$A:$A;p):İNDİS(MİSİS!$34:$34;q)
Trh : =MİSİS!$B$34:İNDİS(MİSİS!$B:$B;p)

olmak üzere
Kod:

Dosya ektedir... İncelersiniz...

Ekli dosyalar

• uu.xlsx
    86.8 KB · Gösterim: 3
Bakalım doğru yorumlayabilmiş miyim?

O22 hücresine
Kod:

Ya da Dinamik Alan olarak
Ad Tanımlamaları
p : =KAÇINCI(9^99;MİSİS!$B:$B)
q : =MAK(KAÇINCI("zzzz";MİSİS!$34:$34);KAÇINCI(9^99;MİSİS!$34:$34))
a : =MİSİS!$A$34:İNDİS(MİSİS!$A:$A;p):İNDİS(MİSİS!$34:$34;q)
Trh : =MİSİS!$B$34:İNDİS(MİSİS!$B:$B;p)

olmak üzere
Kod:

Dosya ektedir... İncelersiniz...
Kusursuz çalışıyor. Elinize sağlık hocam. Sizden cevap beklerken bir yandan bende yapmaya çalışıyordum sadece KAÇINCI(O19;$34:$34;0)+6) ifadesini yazabildim :) Formülü bilgisinden ziyade yazılacak formülü kurgulamak da çok önemli elinize emeğinize sağlık.

Teşekkür ediyorum....
Yardımcı olabildiğime çok sevindim....
Kolay gelsin sizlere...

Hocam O19 hücresine plaka yazılmadığında sonucu 11,2 döndürüyor neden? Sadece merak ettiğim için soruyorum.

O19 hücresini BOŞ bıraktığınızda
KAÇINCI(O19;34:34;0) formülünde 34. satırdaki ilk 0 değerini arar. Ve 26. sütun olan sütununda bulur. +6 ile bu değer 32. sütun olur. Yani AF kolonu... Ve de O20 de Şubat yazdığından AF34 : AF56 aralığındaki değerleri toplar. Sonuçta da 11,2 değerini bulur.

Yanlış yazılım olmasın, Mutlaka doğrusu seçilsin ve de boş bırakılmasın diye açılır liste yapmıştım.

Madem ki, Yanlışlar/Hatalar/Boşlar olabilecek, Tüm bu hataları formülde tek tek değerlendirmek gerekecektir.

O19 : Listede olmayan bir değer ya da BOŞ
O20 : Şubat yerine Şubbbat gibi yanlış bir yazılım
Ve de toplamları 0 olanları göstermesin ""(Boş) yazsın.

Formülleri şöyle yazın.
O22 hücresine
Kod:
Dinamik Alanlı için ise
Kod:

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri