• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Birden Çok Kritere Göre Filtreleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Osman Gazi

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
15
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Değerli arkadaşlar
2 gün önce aynı başlık altında bir sorum olmuştu ve Galapagos hocamın yardımıyla çözmüştük.
Kullandığımız formülü farklı bir tabloya uyarlamaya çalıştım ama ya tablo biraz farklı olduğu için ya da ben formülü yanlış yazdığım için olmuyor.
Sorumu kısaca özetleyeyim.
Özet ve Hisseler adında iki sayfam var. Hisseler sayfasında webden çektiğim hisse verileri ve Özet isimli sayfamda kullandığım açılır listelerin verileri var.
Özet isimli sayfada ise sol tarafta Hisseler sayfasından aldığım veriler var. Sağ tarafta ise açılır listelere göre filtreleme yapmak istediğim veriler var.
Şu an tablonun her şeyi hazır yani verilerin alınacağı tablo ve açılır listeye gelecek veriler hazır, sadece J10 hücresine gerekli formül yazılacak arkadaşlar.
Filtreleme ilgili de bir açıklama yapayım.
Filtreleme kriterlerini iki farklı tablo gibi yaptım. Soldaki tabloda Sektör, Piyasa Değeri, Sermaye, PD/DD Oranı ve F/K Oranı var.
Buradaki kriterler tek başına veya birbirine bağlı olarak çalışması lazım, örneğin Teknoloji sektörü seçildiğinde teknoloji hisseleri gelecek, Piyasa Değeri 1-10 Milyar Arası seçildiğinde teknoloji hisseleri arasından 1-10 Milyar arası piyasa değeri olan hisseler gelecek. Diğer kriterler seçildikçe filtrelenen hisseler üzerinden bu şekilde filtreleme devam edecek. Bu veriler filtrelenirken de her seçilen kriter küçükten büyüğe doğru otomatik sıralanacak. Aslında filtrelemenin genel mantığı olacak ama söylediğim gibi bir yerde yanlış yapıyorum galiba.
Sağdaki tabloda ise BIST Durumu ve Günlük Değişim kriterleri var. Onlar birbirinden bağımsız olacak. Çünkü birlikte kullanımı gereksiz oluyor.
BIST Durumu Yükselenler olarak seçildiğinde günlük değişimi +10 dan 0'a kadar olan hisseler büyükten küçüğe sıralanacak
BIST Durumu Düşenler olarak seçildiğinde ise günlük değişimi -10 dan 0'a kadar olan hisseler küçükten büyüğe sıralanacak
Günlük Değişim Azalan olarak seçildiğinde hisseler günlük değişim oranına göre büyükten küçüğe doğru sıralanacak
Günlük Değişim Artan olarak seçildiğinde ise hisseler günlük değişim oranına göre küçükten büyüğe doğru sıralanacak
Soldaki tablodaki kriterler ile sağdaki tablodaki kriterler birlikte kullanılmayacak arkadaşlar, öyle bir durumda karışıklık olur zaten.
Özetlemek gerekirse Özet tablosundaki kriterlere göre J10 hücresine formül yazılacak arkadaşlar. 2 gün önce yazdığımız formüle göre bir formül yazmıştım ama karışıklık olmasın diye onu sildim.
Biraz uzun oldu ama inşallah sorumu açıklayabilmişimdir.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Hayırlı günler dilerim.

Ekli dosyalar

• FİLTRELEME.xlsx
    103.8 KB · Gösterim: 3
Soruya diger arkadaşlar yanıt vermişler zaten. Son kriteri de ekleyeceklerdir.
Zaten küçük bir "detay" gibi bahsettiğiniz F/K A/D konusu başlıbaşına bir özel durum.

Soruya diger arkadaşlar yanıt vermişler zaten. Son kriteri de ekleyeceklerdir.
Zaten küçük bir "detay" gibi bahsettiğiniz F/K A/D konusu başlıbaşına bir özel durum.
Evet hocam
Sağolsun @SSNAY hocamın yazdığı formül tam istediğim gibi olmuş.
F/K A/D kısmı için de küçük bir detay dediğimi hatırlamıyorum hocam sektör dışındaki diğer kriterler sayısal değerlerden oluşuyor ama F/K kriterinde diğerlerinden farklı olarak son aralıktaki değer, sayısal değer olmadığı için "istisnai" bir durum olduğunu söyledim. İstisnai olması küçük bir detay olduğunu belirtmediği gibi farklı bir durum olduğu için daha da zor olabileceğini belirtmek için öyle demiştim.
Yanlış anlaşılma oldu herhalde ama önemli değil.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
İyi günler.

Merhaba @SSNAY hocam
Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Hafta sonu işlerim olduğu için geri dönüş yapamadım kusura bakmayın.
Gönderdiğiniz dosyaya da şimdi baktım, sol taraftaki tablodaki kriterlere göre tam istediğim gibi olmuş ellerinize sağlık, çok teşekkür ederim.
Sadece F/K oranı ile ilgili istisnai bir durum var, belki test ederken de dikkatinizi çekmiştir, bazı hisselerin F/K Oranlarına A/D yazıyor. Bu değer F/K Oranının 40'tan fazla olduğunu gösteriyor. Kısacası F/K Oranı 40 üzeri seçildiğinde A/D yazan hisselerin gelmesini sağlayabilir miyiz hocam yoksa formül sadece sayısal değerler için mi geçerlidir.
Diğer konu ise sağ taraftaki tablo ile ilgili hocam sol taraftaki tablo kadar önemli değil ama sol taraftaki tablodan bir seçim yapılmadığında yani bütün hisseler görünürken sağ taraftaki tablodan seçim yaparak filtreleme yapmak mümkün olur mu acaba, aslında filtreleme değil de sıralama da diyebiliriz. Giriş sekmesinde A'dan Z'ye sıralama yapılabilir diyebilirsiniz ama tablonun bulunduğu sayfada sadece o tablo olmadığında yani başlık vs olduğunda genelde çalışmıyor. Yapılamazsa çok sorun değil ama eğer mümkünse ve yapılabilirse çok sevinirim. Sağ taraftaki tablonun kriterleri ise şu şekilde:
Günlük Değişim Azalan olarak seçildiğinde hisseler günlük değişim oranına göre büyükten küçüğe doğru sıralanacak
Günlük Değişim Artan olarak seçildiğinde ise hisseler günlük değişim oranına göre küçükten büyüğe doğru sıralanacak
BIST Durumu Yükselenler olarak seçildiğinde günlük değişimi +10 dan 0'a kadar olan hisseler büyükten küçüğe sıralanacak
BIST Durumu Düşenler olarak seçildiğinde ise günlük değişimi -10 dan 0'a kadar olan hisseler küçükten büyüğe sıralanacak
Tekrar çok teşekkür ederim, kolay gelsin arkadaşlar.
Deneyiniz

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-ÇOKLUFİLTRELE.xlsx
    104.8 KB · Gösterim: 6
A/D konusu da olmuş hocam çok teşekkür ederim ellerinize sağlık
Size zahmet veriyorum ama kriterleri seçince hisseler harf sırasına göre geliyordu, son halinde karışık geliyor galiba
Bir de sağdaki tablo ile ilgili kriterlerle göre bir şey yapılabilir mi acaba yoksa onları sileyim mi hocam

A/D konusu da olmuş hocam çok teşekkür ederim ellerinize sağlık
Size zahmet veriyorum ama kriterleri seçince hisseler harf sırasına göre geliyordu, son halinde karışık geliyor galiba
Bir de sağdaki tablo ile ilgili kriterlerle göre bir şey yapılabilir mi acaba yoksa onları sileyim mi hocam
Tüm Kriterler boş ise birebir aynı tabloyu alıyor K2:K6 aralığında ki hücrelerden seçim yapıldığında Değişim (&) sütununa göre sıralama yapıyor Artan veya Azalan şeklinde

Ekli dosyalar

• sıralama.gif
    sıralama.gif
    756.6 KB · Gösterim: 6
Tüm Kriterler boş ise birebir aynı tabloyu alıyor K2:K6 aralığında ki hücrelerden seçim yapıldığında Değişim (&) sütununa göre sıralama yapıyor Artan veya Azalan şeklinde
Şimdi anladım hocam
K2:K6 dan bağımsız olarak düşündüğüm için fark etmemişim.
Bu şekilde de olur hocam ama sağ taraftaki kriterleri günlük kontrol amaçlı eklemiştim, sol taraftaki kriterler ise günlük yerine daha uzun vade işlemler içerdiği için birbirinden ayırmıştım. Soldaki kriterler seçilmediğinde sağdaki kriterlere göre genel bir sıralama yaparım diye düşünmüştüm ama anladığım kadarıyla sağdaki kriterler soldaki kriterlere bağlı olarak çalışıyor.
Sağdaki kriterlerin soldaki kriterlerden bağımsız olarak çalışması mümkün değilse böyle kalsın hocam ama eğer öyle bir şey yapılması mümkünse ve yapabilirsek çok memnun olurum.

İnternet sıkıntım var hocam onun için 15-20 dakika geç cevap yazıyorum kusura bakmayın

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-ÇOKLUFİLTRELE.xlsx
    138.3 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri