• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Birbirine bağlı combobox1 ve combobox2

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Bluekaya

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar yeni bir soru ile karşınızdayım sorum şu 2 adet comboboxım var combobox1 firma seçiyor örnek: firmalar sayfasında b2 hücresinden başlıyor ama burada aynı firma isimlerinden defalarca var çünkü yanındaki c2 hücresinde firma isimlerinin hemen yanında ürünler var istediğim 2 olay 1. si b2 hücresindeki tekrarlayan firmaları tek e düşürmek 2. si hemen yanlarındaki ürünleri getirmek örnek liste alttadır.

FİRMA ADIÜRÜN ADI
deneme2çilek
deneme2kiraz
deneme2şepka
deneme2gazoz
deneme3fıstık
deneme3parfüm
deneme3bardak
deneme3saat
deneme 11resimlik
deneme 11klavye
deneme 11mouse
deneme 14koltuk
deneme 14minder
deneme 14falan
KAYAKABANTERLİK
MUSTAFAATACANSİGARA
KAYAKABANARABA
KAYAKABANGÖZLÜK
MUSTAFAATACANBARDAK
MUSTAFAATACANŞAKŞUKA
MUSTAFAATACANPARFÜM
KAYAKABANTELEFON
KAYAKABANSARJ ALETİ

Çözüm
Şunu bi denermisiniz , sizin gönderdiğiniz dosyada çalıştım fakat bazı kod hatalarıı düzenledim son hali çalışıyordu fakat şimdi açılmıyor DLL hatası veriyor belki sizde açılır...
Şunu bi denermisiniz , sizin gönderdiğiniz dosyada çalıştım fakat bazı kod hatalarıı düzenledim son hali çalışıyordu fakat şimdi açılmıyor DLL hatası veriyor belki sizde açılır...

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip VBA.xlsm
    918.7 KB · Gösterim: 5
Çözüm

Tamamdır hocam ama benim istediğim buna ek olarak yanındaki ürünleri combobox2 de göstermesi

Bir kaç düzeltme yaptım,
userformun ınitialize olayını, firmaya ait ürünlerin listelenmesini düzelttim. Vakit bulursam diğerlerine de bakacağım.

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip VBA2.xlsm
    828.6 KB · Gösterim: 6
combobox 1 deki isimlere göre combobox 2 de ürünleri gösteriyor olması lazım mesela deneme 2 nin yandaki karşılıklarını combobox 2 de gösteriyor olması lazım ben öyle hazırladım yapıyordu kaydedip kapattım bir daha açılmadı benim ofis sürümü DLL hatası verdi ..

Hocam mükemmel olmuş lakin tek sıkıntı firmalar seçilince değil de ürünler seçilince fatura listesi geliyor :/

combobox 1 deki isimlere göre combobox 2 de ürünleri gösteriyor olması lazım mesela deneme 2 nin yandaki karşılıklarını combobox 2 de gösteriyor olması lazım ben öyle hazırladım yapıyordu kaydedip kapattım bir daha açılmadı benim ofis sürümü DLL hatası verdi ..
hocam istediğim gibi olmuş süpersin gerekli yerleri ben düzenledim tamamdır şimdi

Bir kaç düzeltme yaptım,
userformun ınitialize olayını, firmaya ait ürünlerin listelenmesini düzelttim. Vakit bulursam diğerlerine de bakacağım.
Hocam emeğine yüreğine sağlık arkadaşlarla hallettik emeğine zahmetine ayrıca çok teşekkür ederim yeni sorularımla buradayım :D

Bir kaç düzeltme yaptım,
Ümit Hocam bu listele komutunu artemis hocamın yolladığına uyarlamaya çalıştım lakin hata alıp durdum son halini size yollasam değişiklikler yapmadan o listele yi tekrar yerleştirebilmeniz mümkün mü ?

Ümit Hocam bu listele komutunu artemis hocamın yolladığına uyarlamaya çalıştım lakin hata alıp durdum son halini size yollasam değişiklikler yapmadan o listele yi tekrar yerleştirebilmeniz mümkün mü ?
Paylaşın bakalim hocam.

Hocam dosyanız ektedir.
1. Fatura eklendiğinde
2. Fatura silindiğinde
3. Tahsilat girildiğinde

listbox güncellenir.

hangi olaydan sonra değişiklik yapılacaksa kodların altına "listele" demeniz yeterli, arkadaşlar zaten kodları yazmışlar.

Ama hâla çok eksiğiniz var.

1-Sayısal olması gereken tarih, miktar gibi alanlara çok rahat metin giriliyor, bence bu sıkıntılı bir durum.
2-Comboboxlara klavyeden metin girilebiliyor,
3- Birim Fiyatına ondalık ayrımına . koyulabiliyor. (örnek 15.50)
4-IBAN alanına her türlü veri yazılıyor :)

Nacizene fikrim bu iş için veritabanı kullanın.. Access bu iş için ideal.

Hayırlı akşamlar.

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip VBA (1).xlsm
    899.7 KB · Gösterim: 7
Hocam dosyanız ektedir.
1. Fatura eklendiğinde
2. Fatura silindiğinde
3. Tahsilat girildiğinde

listbox güncellenir.

hangi olaydan sonra değişiklik yapılacaksa kodların altına "listele" demeniz yeterli, arkadaşlar zaten kodları yazmışlar.

1-Sayısal olması gereken tarih, miktar gibi alanlara çok rahat metin giriliyor, bence bu sıkıntılı bir durum.

Hayırlı akşamlar.
Hayırlı akşamlar evet çok eksiğim var sizlerin bunu bana söylemesi benim için de çok iyi oluyor sayenizde öğrenmeye devam ediyorum Bu arada harika olmuş teşekkür ederim access in ne olduğu bilmiyorum excel e bağlı birşey mi ?

Hocam dosyanız ektedir.
1. Fatura eklendiğinde
2. Fatura silindiğinde
3. Tahsilat girildiğinde

listbox güncellenir.

Hayırlı akşamlar.
Hocam mükemmel çalışıyor teşekkür ederim gerçekten çok eksiğim var inanın kimseyi yormak istemiyorum burada konuyu açmadan önce yabancı forumlar dahil bir çok forumdaki kodları deniyorum ediyorum çalışırsa ne güzel çalışmayınca utana sıkıla gelip sizlerin başını ağrıtıyorum.

saydığınız hataları düzeltebilirmisiniz vaktiniz olunca ?
birde bir hata daha farkettim hepsini chechbox aracılığı ile hepsini seçip silmeye çalıştığımda #Değer hatası alıyorum ve silmiyor neden olabilir ?

Hocam mükemmel çalışıyor teşekkür ederim gerçekten çok eksiğim var inanın kimseyi yormak istemiyorum burada konuyu açmadan önce yabancı forumlar dahil bir çok forumdaki kodları deniyorum ediyorum çalışırsa ne güzel çalışmayınca utana sıkıla gelip sizlerin başını ağrıtıyorum.

saydığınız hataları düzeltebilirmisiniz vaktiniz olunca ?
birde bir hata daha farkettim hepsini chechbox aracılığı ile hepsini seçip silmeye çalıştığımda #Değer hatası alıyorum ve silmiyor neden olabilir ?

Merhaba, Gün içinde müsait olunca bakarım.

Hocam biraz toparladım , silme işlemine bakacağım.

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip VBA (1).xlsm
    900.9 KB · Gösterim: 13
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri