• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Birbirine bağlı combobox1 ve combobox2

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Bluekaya

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar yeni bir soru ile karşınızdayım sorum şu 2 adet comboboxım var combobox1 firma seçiyor örnek: firmalar sayfasında b2 hücresinden başlıyor ama burada aynı firma isimlerinden defalarca var çünkü yanındaki c2 hücresinde firma isimlerinin hemen yanında ürünler var istediğim 2 olay 1. si b2 hücresindeki tekrarlayan firmaları tek e düşürmek 2. si hemen yanlarındaki ürünleri getirmek örnek liste alttadır.

FİRMA ADIÜRÜN ADI
deneme2çilek
deneme2kiraz
deneme2şepka
deneme2gazoz
deneme3fıstık
deneme3parfüm
deneme3bardak
deneme3saat
deneme 11resimlik
deneme 11klavye
deneme 11mouse
deneme 14koltuk
deneme 14minder
deneme 14falan
KAYAKABANTERLİK
MUSTAFAATACANSİGARA
KAYAKABANARABA
KAYAKABANGÖZLÜK
MUSTAFAATACANBARDAK
MUSTAFAATACANŞAKŞUKA
MUSTAFAATACANPARFÜM
KAYAKABANTELEFON
KAYAKABANSARJ ALETİ

Çözüm
Şunu bi denermisiniz , sizin gönderdiğiniz dosyada çalıştım fakat bazı kod hatalarıı düzenledim son hali çalışıyordu fakat şimdi açılmıyor DLL hatası veriyor belki sizde açılır...
Merhaba;
Comboboxlar userformda mı yoksa sayfada mı belirtmemişsiniz ama ben sayfada uygulamasını yaptım. (userformdaki de buna benzer)
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Not: Birbirine bağlı noktası açıkta... (anlamadım doğrusu)

Ekli dosyalar

• Bluekaya-sayfada tekrarsız combobox doldurma.zip
    11 KB · Gösterim: 11
Merhaba;
Comboboxlar userformda mı yoksa sayfada mı belirtmemişsiniz ama ben sayfada uygulamasını yaptım. (userformdaki de buna benzer)
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

combobox2 de göstericek hocam

Yani deneme 2 çilek kiraz şapka gazoz mu olacak?

Merhaba;
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Çalışma ektedir.. Fatura ekle kısmında ilk combobox firmaları çağırıyor ama bunu tekli olan yani firmalar A2 den çekiyor normalde b2 den çekip tek isim olarak gösterip yanındaki c hücresinden ürünleri getirmeli yani normalde düşeyara mantığı ama makroda halledemedim sanırım anladınız :/

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip VBA.xlsm
    856.2 KB · Gösterim: 10
Yani deneme 2 çilek kiraz şapka gazoz mu olacak?
mevcut combobox1 in içerisinde listeye çağırma kodlarıda var o yüzden siz güncelleyip gönderebilirmisiniz çalışmayı ayrıca yanına ' işaretiyle açıklamalarını ekleyebilirmisiniz işide kapmak istiyorum :) teşekkür ederim gece gece ilgilendiniz

Deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Bluekaya-sayfada tekrarsız combobox doldurma-1.zip
    12.2 KB · Gösterim: 14
Ekli dosyanızı görmediğim için kendi örneğimde modifikasyon yaptım.
(Bu tür sorularınızda ilk mesajınıza örnek uygulama ekleyin.)

Deneyin.
İyi çalışmalar
Evet hocam mantık bu ama sizin yaptığınızda ilk combobox a elle giriyorum yani seçemiyorum öncelikle onu belirteyim ama 2. combobox mantığı doğru rica etsem size attığım çalışmayı bu şekilde düzenleyip gönderebilirseniz minetta kalırım

Sorun dosyanızı görememek değil.
Versiyon farkı nedeniyle (Ofis 2003 kullanıyorum) Kompenentler ve dll dosya uyuşmazlığı oluyor.
Veri alınacak sayfanızı alarak userform oluşturdum.
Gereken Combobox1 ve 2 kodlamalarını yaptım.
Umarım orjinal dosyanıza uyarlarsınız.
Deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Bluekaya-sayfada tekrarsız combobox doldurma-2.zip
    28.5 KB · Gösterim: 11
tamam sabah bakıcam çok teşekkür ederim emeğiniz için

Bu da bi alternatif olsun ...

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsm
    25.4 KB · Gösterim: 16
Sorun dosyanızı görememek değil.
Versiyon farkı nedeniyle (Ofis 2003 kullanıyorum) Kompenentler ve dll dosya uyuşmazlığı oluyor.
Veri alınacak sayfanızı alarak userform oluşturdum.
Gereken Combobox1 ve 2 kodlamalarını yaptım.
Umarım orjinal dosyanıza uyarlarsınız.
Deneyin.
İyi çalışmalar.
Maalesef hocam kendime uyarlayamadım benim combobox1 ayrıca listeleme yapıyor listbox1 de ben beceremedim

FirmaÜrün isimli sayfayı ekledim
firmalara göre ürünleri oraya işlemelisiniz.
FİRMALAR sayfanızdan A ve B sütunlarını iptal etmenizi öneririm.

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip VBA.xlsm
    852 KB · Gösterim: 20
FirmaÜrün isimli sayfayı ekledim
firmalara göre ürünleri oraya işlemelisiniz.
FİRMALAR sayfanızdan A ve B sütunlarını iptal etmenizi öneririm.
Elinize sağlık lakin burada forumu kullanarak otomatik firma ve ürün eklemeyi nasıl yapabiliriz ?

@Bluekaya hocalarım örnek dosyalar ve çözümler yüklemiş zaten. Ben sadece işinize yarayacak bir kod yazayım. Açık olan sayfada olan ComboBox'ta listedekilerden çok sayıda olanın sadece tekini gösterir (başlık hariç)

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

@Bluekaya hocalarım örnek dosyalar ve çözümler yüklemiş zaten. Ben sadece işinize yarayacak bir kod yazayım. Açık olan sayfada olan ComboBox'ta listedekilerden çok sayıda olanın sadece tekini gösterir (başlık hariç)

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hocam bu kod sadece çoklu olanları teke düşüyor doğrumu ? yani içerisinde extra olarak combobox2 ye bağlamıyor

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri