• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Bir tabloda aynı satırda bulunan minimum fiyattan 1 adetten fazla varsa koşullu biçimlendirme de formül kullanarak nasıl yapabilirim?

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar,

Resim ile adım adım anlatmak istiyorum. Örnek Excell'i de ekliyorum. İlettiğim Excell üzerinden yapıp tekrar gönderebilirsiniz yada mesaj olarak ta anlatabilirsiniz.

1.jpg
⤴⤴⤴ 1) Yukarıdaki resimde, işaretlediğim satırlarda "Birim Fiyatı" sütunları altındaki minimum tutardan bir tane varsa o zaman hiç bir şey yapmasın. Eğer birden fazla aynı minimum sayıdan yoksa hiç bir şey yapmasın. Bu belirttiklerimi diğer satırlarda da yapsın.

2.jpg
⤴⤴⤴ 2) Yukarıdaki resimde, işaretlediğim satırda "Birim Fiyatı" sütunları altında hücrelerin içinde boş ise belirtmesine gerek yok. Eğer boşsa hiç bir şey yapmasın.

3.jpg
⤴⤴⤴ 3) Yukarıdaki resimde, işaretlediğim satırlarda "Birim Fiyatı" sütunları altındaki minimum tutardan bir taneden fazla varsa o zaman uyarı versin. Eğer birden fazla aynı minimum sayıdan varsa bana uyarı versin. Bu belirttiklerimi diğer satırlarda da yapsın.

Yukarıdaki resimlerler anlattığım ve olmasını istediğim bütün işlemleri aynı satır üzerinde, sadece "Birim Fiyatı" sütunu altındaki hücrelerde yapsın. Ayrıca koşullu biçimlendirme kullanarak, bu istediklerimi Office 2009, Office 2016 ve Office 2021 Professional Plus'ta nasıl yapılacağını belirtir misiniz?

Ekli dosyalar

• Toptancı.xls
    41 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Sorunuzu koşullu biçimlendirme olarak yorumluyorum.
Buna göre, istenilen, belki resimdeki gibidir.
R352.png
Yapılacak işlem
1 - Biçimlendirilecek alanı seçin... Yani E3 : P25
2 - Koşullu Biçimlendirme >>> Yeni Kural >>> Formül Kullan
3 - Formül kutucuğuna aşağıdaki formül yazılır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Formül Excel2010 ve üzeri versiyonlarda çalışır.
Anlamı
E3<>"" : Hücre BOŞ olmamalı
E3=ÇOKEĞERMİN($E3:$P3;$E$2:$P$2;"Bir*") : Hücre, $E$2:$P$2 aralığında ("Bir*") Bir ile başlayan ibare olan kolonlarda yani birim fiyat yazan kolonlardaki, Hücrenin bulunduğu satırdaki (formüle göre hücre E3, bulunduğu satır 3...
Sorunuzu koşullu biçimlendirme olarak yorumluyorum.
Buna göre, istenilen, belki resimdeki gibidir.
R352.png
Yapılacak işlem
1 - Biçimlendirilecek alanı seçin... Yani E3 : P25
2 - Koşullu Biçimlendirme >>> Yeni Kural >>> Formül Kullan
3 - Formül kutucuğuna aşağıdaki formül yazılır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Formül Excel2010 ve üzeri versiyonlarda çalışır.
Anlamı
E3<>"" : Hücre BOŞ olmamalı
E3=ÇOKEĞERMİN($E3:$P3;$E$2:$P$2;"Bir*") : Hücre, $E$2:$P$2 aralığında ("Bir*") Bir ile başlayan ibare olan kolonlarda yani birim fiyat yazan kolonlardaki, Hücrenin bulunduğu satırdaki (formüle göre hücre E3, bulunduğu satır 3. satır) $E3:$P3 aralığındaki Minimuma Eşit olmalı
ÇOKEĞERSAY($E3:$P3;E3;$E$2:$P$2;"Bir*")>1 : Aynı mantıkla, Hücre değeri, hücrenin bulunduğu satırda, Birim Fiyat yazan kolonlara karşılık gelen değerlerden 1 adetten fazla olmalı.
4 - İstenilen Biçimlendirme yapılır.
5 - Tamam

Ekli dosyalar

• Toptancı.xls
    41.5 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri