• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Bir pivot tabloya iki farklı tablodan veri alma.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.

erdemsavas

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Örnek dosyada bir laboratuvarın bir Top.Hidrokarbon(aynı isimli sayfada) testinin maliyet hesaplaması için oluşturduğum dosyası var.
Sayfanın üstünde gri tabloda deney aşamaları, her aşamadan sorumlu kişi(baş harfleri yada bir cihazsa cihaz kodu olarak), o işin süresi belirleniyor.
Pembe renkli İkinci tabloda her bir personelin deneye harcadığı süre hesaplanıyor ve perseonel isimli sayfaki tablodan bu kişinin ücret/dk verisini çekiyor. Basit bir çarpma işlemi ile kişinin deney maliyeti üstündeki etkisi ortaya çıkıyor.
Tablonun çalışmasında sıkıntı yok tek problem gri tablodaki tüm kişi baş harflerini eksiksiz olarak bu tabloya yazmak lazım.
Gritabloya ekstra bir isim eklediğimde pembe tabloda bu ismi unutmamam gerekiyor. Hata riskini azaltmak için bempe tablonun yerine bir pivot tablo koymayı düşündüm. Geriye tek bir sorun kalıyor. ücret/dakika verisini bu tabloya getirebilir miyim?

Ekli dosyalar

• Maliyet Analizi Kimya.xlsx
    114.2 KB · Gösterim: 11
Çözüm
Merhaba, Ekli dosyayı inceleyin.
Veri tablolarındaki ortak alanlar; kodu, Kod, Sorumlu vb karışık olunca Özet tabloda alanların birleştirilmesi oldu ama değerler yanış geldi. Başka bir yol denemek zorunda kaldım.
Merhaba,
Verileri Pivotta göstere bilmek için bir kaynak olması lazım.
Pembe tabloya, gri tablodan tüm isimler alınmıyor sanırım, sizin belirlediğiniz isimler mi alınıyor?
Şu da yapılabilir, gri tablonun yanında süre hesapları yaptırılabilir.

Merhaba,
Verileri Pivotta göstere bilmek için bir kaynak olması lazım.
Pembe tabloya, gri tablodan tüm isimler alınmıyor sanırım, sizin belirlediğiniz isimler mi alınıyor?
Şu da yapılabilir, gri tablonun yanında süre hesapları yaptırılabilir.
Merhaba,
Pembe tabloya, gri tablodaki tüm isimlerin alınması gerekiyor. Ama manuel olarak alıyorum. İsim atlama riskini ortadan kaldırmak için pivot kullanmak istedim. Ama pembe tablonun içinede başka bir tabloda düşeyara ile veri çekiyorum, bunu pivotta nasıl yapabileceğime baktım ama sanırım olmuyor.
Teşekkürler.

Pembe tablo girdiye göre mi uzuyor?
Eğer satır sayısı fazla olma durumu varsa, gri tablodan benzersiz isimler oraya aldırılır.

Veri tablolarındaki ortak alanlar; kodu, Kod, Sorumlu vb karışık olunca Özet tabloda alanların birleştirilmesi oldu ama değerler yanış geldi. Başka bir yol denemek zorunda kaldım.

Ekli dosyalar

• Maliyet Analizi Kimya (1).xlsx
    500.3 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Teşekkürler, tablonun yanına sutün eklemek çok yaratıcı bir fikir oldu benim için.

Konuyu okuyanlar

Geri