Çözüldü Bir dosyadan başka bir dosyaya isim ve resim alma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşla merhaba.

Ekli dosyalarımdan RESİMLİ LİSTE isimli dosya e okuldan alınan resimli öğrenci listesidir. Öğrenciler okul numarasına göre sıralıdırlar. Dosyada sınıf bilgileri bulunmamaktadır. sınıflar birbirinden amcak okul numaraları tekrar küçülünce ayrılmaktadır. Aynı zamanda her satırda 7 öğrenci var.
diyelimki bir satırda 3 öğrenci, altındaki satırda 7 öğrenci varsa 3 öğrenci olan satırda sınıf bitmiş, alttaki satırda yeni bir sınıf başlamış olur.

Benim yapmak istediğim RESİMLİ LİSTE dosyasından 4. SINIFLAR ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU isimli dosyaya bu verileri sınıf sınıf almak, Örnek olarak 4A isimli sayfaya elle giriş yaptım. Saygılar.

Ekli dosyalar

• 4. SINIFLAR ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU.XLS
    81.5 KB · Gösterim: 7
  • RESİMLİ LİSTE.XLS
    74 KB · Gösterim: 9

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar tekrar merhaba. Zannımca istediğim resim getirme olayında yeterli kriterler bulunmadığından olsa gerek olumlu veya olumsuz bir yanıt alamadım. dosta şeklimi biraz değiştirerek işinizi kolaylaştıracağım kanısıyla yeni bir dosya yüklüyorom.

2023-24 OSMANGAZİ DİN DERSİ PROGRAMI (ÖRNEK) isimli dosyamda 4A isimli sayfamda o sınıfa ait öğrenci isim ve numaralarını getiriyorum. Sizlerden istediğim ismi ve numarası yazılı olan öğrencinin resmini RESİMLİ LİSTE isimli dosyadan bularak getirecek bir kod veya formül. Saygılar.

Ekli dosyalar

• RESİMLİ LİSTE.XLS
    86.5 KB · Gösterim: 3
  • 2023-24 OSMANGAZİ DİN DERSİ PROGRAMI (ÖRNEK).xlsm
    309.9 KB · Gösterim: 3

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar tekrar merhaba. 146 görüntüleyen arkadaştan hiçbiri olumlu yada olumsuz bir görüş belirtmemiş. Saygılar.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
resimlerle öğrenci adları belirli bir şablonu içermiyor
Resim 322, $A$6'da ama verisi A8 de ; 2 alt SATIR
oysa
Resim 323, $C$7'de ama verisi C8 de ; 1 alt SATIR
yine
Resim 367, $L$34'de ama verisi M35 ; 1 alt SATIR 1 yan sütun
Resim 369 $A$38'de ama verisi A39 ; 1 alt SATIR
yani resmin adresi ve verisi uyumsuz kimisinde 2 alt satırda kimisinde 1 alt satırda
kimisinde ise hem SATIR hem de sütun kayması var bu durumda resmin adresini bulsak bile verisi bambaşka bir yerde çıkıyor bu sadece kısa bir araştırmada benim bulduklarım kim bilir nerede ne oynamalar var
o nedenle isteğini çok uygulanabilir değil tabi ki resmin etrafındaki tüm hücreler kontrol edilip veri olanın alınası sağlanabilir ama göremediğim bambaşka kaydırmalar için bir yorumda bulunmam zor.

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Sayın halily. Belki ben orjinal dosyayı örnek haline getirirken bu kaymalara sebep olmuş olabilirim. Resmin hangi hücreye bağlı olduğunu nasıl bulacağımı söylerseniz orjinal dosyada resim adreslerinin belli bir düzende olup olmadığını kontrol edip size bildirebilirim. Saygılar.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
bence resmin adresi yerine resmin adını; öğrenci isim ve numarası olarak belirlemeniz daha uygun olur
ayrıca resimlerin altında yazan isim ve numara ile A4 sayfasındaki ad ve numaralar da uyumsuz, kodu denemeye çalıştığımda A4deki veri ile resim dosyasındaki veriler uyumsuz çıktığından aranan bulunamıyor, örneğinizi eklerken lütfen baştan savma eklemeyin. 2 kitapta da aynı veriler olsun ki aradığımızı bulalım

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Sayın halily dediğinize uygun olarak daha dikkatli bir şekilde başka resimli dosyayı sadece resim değiştir komutuyla resimleri değiştirip okul numarası hariç diğer verileri silerek düzenledim. inşallah bu sefer olur kanaatindeyim. Resimler excel sayfasının içinde indiğinden resim adlarını dediğiniz gibi yapmam mümkün değil. Saygılar.

Ekli dosyalar

• RESİMLİ LİSTE.xlsx
    22.4 KB · Gösterim: 4
  • 2023-24 OSMANGAZİ DİN DERSİ PROGRAMI (ÖRNEK).xlsm
    310 KB · Gösterim: 4

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
aşağıdaki kodu dener misiniz?
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
yada aşağıdaki hemen hemen aynı kod tek fark bir yerde .value2 almış diğerinde .text
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Son düzenleme:

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Not: hata kontrolleri yapılmamıştır.

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Üstadım merhaba; Bu kod son 7 nolu mesajdaki RESİMLİ LİSTE dosyası için değil mi? Her iki dosyam da aynı klasörün içinde ama

Set xHdfWorkbook = Workbooks("RESİMLİ LİSTE.xlsx") '("RESİMLİ LİSTE.XLS") ' Hedef kitabın yolunu değiştirin

satırında sarı renkli hata verdi. Saygılar.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
2 kitap da açık mıydı?

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Üstadım her iki kitabı açarak şimdi denedim aynı satırda hata verdi.

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Üstadım tekrar merhaba. Yukarıdaki örnek dosyamda deneyince çalıştı. Gerçek dosyama uyarlamaya çalışıyorum saygılar.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
7. mesajınızdaki osmangazi adındaki dosyayı indirip 8. mesajdaki 2. kodu denedim sorunsuz çalıştı.
Not: resimlerin nereye yapıştırılacağından ya boyutun değişip değişmeyeceğinden emin olmadığım için onlara dokunmadım
ama istenirse resimlerin yeri ve boyutu kopyalanacağı hücreye uydurulabilir ismi de öğrenci numarası olarak değiştirilebilir

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
kodun son hali aşağıdaki gibidir
1 - kitap kapalıysa açar
2 - resmi C:E ve H:J sütunlarının içine sığdırır
3 - ismini değiştirir
Kod:

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Üstadım maalesef gerçek dosyamda son verdiğiniz kod ;

Set xHdfWorkbook = Workbooks.Open(KitapYolu) ' Kitap kapalıysa aç satırında hata verdi. oysa her iki kitapta açıktı.

Orjinal dosyada Sayfa adı Sheet1 şeklinde ondan mıdır diye sayfa adını Sayfa1 yaptım yine olmadı.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Kitapyolu, liste kitabının yol & adı bilgisini içerir EĞER kitap açık değilse kitabın açılması için gerekli bilgiyi içerir
EĞER her 2 kitap da açıksa yani "RESİMLİ LİSTE.xlsx" kitabı açıksa kod zaten oraya gelmemeli,
KitapAdi = "RESİMLİ LİSTE.xlsx"
KitapYolu = ThisWorkbook.Path & "\" & KitapAdi

bu bilgiler doğruysa hata vermemesi gerek

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Aşağıdaki resimde liste kitabı kapalıydı
s.gif

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Üstadım Orjinal RESİMLİ LİSTE isimli dosya xls uzantılı. Sizin dediğiniz gibi uzantısını xlsx olarak değiştirdim ama sonuç aynı. Şayet orjinal dosyalarımı size ulaştırabilsem daha kolay olurdu sanki.
Resim boyutlandırmalarınız güzel ancak resimler B ve G sütunundaki hücrelerde olacak. Yandaki birleşik hücreye öğrenci hakkında görüşler yazılacak. Saygılar.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Üstadım Orjinal RESİMLİ LİSTE isimli dosya xls uzantılı. Sizin dediğiniz gibi uzantısını xlsx olarak değiştirdim ama sonuç aynı. Şayet orjinal dosyalarımı size ulaştırabilsem daha kolay olurdu sanki.
Resim boyutlandırmalarınız güzel ancak resimler B ve G sütunundaki hücrelerde olacak. Yandaki birleşik hücreye öğrenci hakkında görüşler yazılacak. Saygılar.
o zaman son koda gerek yok 8. mesajdaki kod zaten işinizi görür
dosyanızı dosya paylaşım sitesine ekleyip özel mesajdan adresini yollayabilirsiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar