Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar,

Belirli bir tablo içinde yer alan (E6 ile P18 arasında) toptancılar arasında ürünü deneyip, malzeme kalitesi iyi olmayan toptancıların TUTARI isimli hücrenin sonuna yıldız sembolü eklediğimde (
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
şeklinde) bu toptancıları elemiş olacağım ama verdikleri fiyatları aşağıdaki tablo da (C23 ile J32 arasında) en düşük fiyatları alamasını istediğim formülde bu toptancıların fiyatlarını dahil etmeyecek. Diğer toptancılar arasında en düşük teklif verenleri baz alacak ve gösterecek. Bu nasıl yapabilirim?

Yani A TOPTANCI ve B TOPTANCI el ile tek tek elemek yerine yada verilen fiyatları silmek yerine TUTARI kısmının sonun * sembolü koyduğumda. C TOPTANCI ile F TOPTANCI arasında yer alan diğer toptancıların içinde en düşük teklif verenleri C23 ile J32 arasında yer alan tabloya otomatik atmasını formül yada makro ile nasıl yapabilirim?

Excell 2021 kullanmaktayım. Tablo içinde kendi oluşturduğum formüller de bulunmakta.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xls
    45.5 KB · Gösterim: 9

muygun

Uzman
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
517
Excel Versiyonu
Office 2003 TR
Merhaba;
Doğru anladıysam Alternatif makro çözüm. (z sütununa kadar olan firmaların tamamını analiz edebilirsiniz)
Deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• hayaldeolan-Kitap1.zip
    19.8 KB · Gösterim: 4

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba;
Doğru anladıysam Alternatif makro çözüm. (z sütununa kadar olan firmaların tamamını analiz edebilirsiniz)
Deneyin.
İyi çalışmalar.
Merhaba, Makro'yu tam olarak anlamadım. Zaman ayırıp ilgilenmişsiniz teşekkür ederim. Nasıl kullanılır?

Formülle çözüm....
Eki inceleyiniz...
Merhaba, formül tam anlatmaya çalıştığım gibi olmuş. Yarın ofiste, kendime göre uyarlama yapıp çalıştırıp çalıştıramadığıma bakacağım. Sorunun çözülüp çözülmediğine dair bilgiyi tekrar buradan yazacağım. Teşekkürler.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bir soru benden size...
Evet verilerinizde sayılar benzersiz. Yani her satırda TEK bir minimum değer var.
Bu minimum değer, aynı zamanda hem C Firması ve hem de E firmasında varsa bu durumda ne olacak?

Yazdığım çözüm, ilk minimum değere sahip olan firmayı yazar. Yukarıdaki örneğe göre ilk önce C Firması bulunur ve C Firması yazılır. E Firması hiç değerlendirilmez. Değerlendirilmeli mi? EĞER değerlendirilecekse, bu firma isimleri nasıl değerlendirilecek...

(Bir de Not : Olur da, Birim Fiyat ile Tutarı kolonlarının arasına bir kolon eklemeyi düşünürseniz formül BOŞ değerini hesaplayacaktır. Çünkü formüldeki -1 değeri bulunan kolon numarasından 1 çıkardığınızda
Hücre Birleştirerek yazdığınız Firma isimlerinin Dolu olan hücresine gidip, oradaki değeri almak içindir.... Bir de Tavsiye : Formüllerle başvuruda bulunacağınız hücreleri birleştirme işlemi uygulamaktan kaçınmalısınız. Burada Firma isimlerini arıyoruz ve bunlar hücre birleştirerek yazılmışlar)

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bir başka soru da şu olabilir.
EĞER Tutarı* şeklinde yaparsanız, O firma Tüm ürünler için devre dışı kalacaktır. Bana göre ise, bazı firmalar Tüm ürünleriniz için fiyat vermeyebilir. sadece bazı ürünlerinize fiyat verebilir.

Şahsen ben olsam,
  • Birim Fiyat kolonlarını devre dışı bırakırdım. Çünkü şu etapta bunlara gerek olmayacak.
  • Firmalar için de, fiyat verdikleri ürünlere fiyat yazar vermediklerini BOŞ bırakırdım.

Hem, bir üst mesajımdaki soru ve hem de bu mesajda bahsettiğim konuya yönelik olarak, bir örnek hazırladım.
İncelersiniz.... Belki bir fikir verebilir...
1689711432930.png

Ekli dosyalar

• Ornek_41.xlsx
    11.5 KB · Gösterim: 4

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Bir soru benden size...
Evet verilerinizde sayılar benzersiz. Yani her satırda TEK bir minimum değer var.
Bu minimum değer, aynı zamanda hem C Firması ve hem de E firmasında varsa bu durumda ne olacak?
Aslında bu konunun kendi için de bunu da sormak istiyordum, fakat bir konu da birden fazla soru sorulmuyordur diye, bir sonraki açacağım konu için bu soruyu soracaktım. Çünkü başka forum sitelerinde aynı konu içinde birden fazla sorulmasına izin verilmiyor.

Excell'i çok iyi bilen biri değilim. Araştırarak yapmaya çalışıyorum. Aynı satırda olan sayıları aşağıdaki tabloya bir uyarı yazısı ile yada hücreyi belirlediğimiz bir dolgu rengi ile bize belirtmesi nasıl sağlarım diye araştırdım fakat internette aradığımı bulamadım.

Yazdığım çözüm, ilk minimum değere sahip olan firmayı yazar. Yukarıdaki örneğe göre ilk önce C Firması bulunur ve C Firması yazılır. E Firması hiç değerlendirilmez. Değerlendirilmeli mi? EĞER değerlendirilecekse, bu firma isimleri nasıl değerlendirilecek...
Firmalar içinde aynı teklifi veren iki firma var diye bir hata göstermesi vs. hiç istemedim. Çünkü böyle bir durumda ilgili toptancıyı arayıp bir başka firma ile aynı teklifi vermişsiniz. Ya bu fiyatın altında yada üstünde bir sayı yazarak tek gönderin diyorum.

(Bir de Not : Olur da, Birim Fiyat ile Tutarı kolonlarının arasına bir kolon eklemeyi düşünürseniz formül BOŞ değerini hesaplayacaktır. Çünkü formüldeki -1 değeri bulunan kolon numarasından 1 çıkardığınızda
Hücre Birleştirerek yazdığınız Firma isimlerinin Dolu olan hücresine gidip, oradaki değeri almak içindir.... Bir de Tavsiye : Formüllerle başvuruda bulunacağınız hücreleri birleştirme işlemi uygulamaktan kaçınmalısınız. Burada Firma isimlerini arıyoruz ve bunlar hücre birleştirerek yazılmışlar)
Birleştirmemin sebebi şu ben yaptığım dosyaları fiziki olarak A4 yada A3 kağıtlara çıktı alıyorum. Düzenli sabit bir şablon kalsın diye böyle yapıyorum.

Sizler gibi formül konusunda çok bilgim yok ama bir formülü anlayıp kendime göre belirlediğim sütunu yada satırı seçmesini sağlıyorum. SATIR yada sütun eklediğimde şabloları vs. tekrar el ile ayarlıyorum. Formülü hata olmadan kullanabiliyorum.

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Bir başka soru da şu olabilir.
EĞER Tutarı* şeklinde yaparsanız, O firma Tüm ürünler için devre dışı kalacaktır. Bana göre ise, bazı firmalar Tüm ürünleriniz için fiyat vermeyebilir. sadece bazı ürünlerinize fiyat verebilir.

Şahsen ben olsam,
  • Birim Fiyat kolonlarını devre dışı bırakırdım. Çünkü şu etapta bunlara gerek olmayacak.
  • Firmalar için de, fiyat verdikleri ürünlere fiyat yazar vermediklerini BOŞ bırakırdım.

Hem, bir üst mesajımdaki soru ve hem de bu mesajda bahsettiğim konuya yönelik olarak, bir örnek hazırladım.
İncelersiniz.... Belki bir fikir verebilir...
Ekli dosyayı görüntüle 18581
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Bu konuda böyle bir şey yapılabilir. Zaten tutarı kısmını bu şekilde yapmamın sebebi; bir ürünü dahi uygun görülmeyen firmayı komple elemek. Fakat patron birim fiyatları da aynı toptancı altında görmek istiyor. Dediğim gibi fiziki olarak kağıtlara çıktı alıyorum.

Size şunu sorsam, Minimum Tutara Sahip Firmalar sütunu altındaki uyarıları bu şekilde kullanmasak. Mesela; Sıra sütunu altında yer alan 2 nolu satırdaki silgi için B Toptancı , E Toptancı ve F Toptancı verdiği toplam fiyat hücreleri içinde sadece renk ile uyarı verse mesela hücre dolgusunu kırmızı yapsa. Böyle bir şey yapabilir misiniz?

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Aslında bu konunun kendi için de bunu da sormak istiyordum, fakat bir konu da birden fazla soru sorulmuyordur diye, bir sonraki açacağım konu için bu soruyu soracaktım. Çünkü başka forum sitelerinde aynı konu içinde birden fazla sorulmasına izin verilmiyor.

Excell'i çok iyi bilen biri değilim. Araştırarak yapmaya çalışıyorum. Aynı satırda olan sayıları aşağıdaki tabloya bir uyarı yazısı ile yada hücreyi belirlediğimiz bir dolgu rengi ile bize belirtmesi nasıl sağlarım diye araştırdım fakat internette aradığımı bulamadım.
Aynı konuyla ilgili ise ve de konu çözümlenmemiş ise, sorabilirsiniz elbette.
İkinci kısımdakini ise koşullu biçimlendirme olarak anlıyorum.
Yani, dokumanınıza göre, Tutarı* olmayıp Tutarı yazan ve satırlardaki minimum tutarların dolgulandırılması şeklinde yorumluyorum.
O halde şöyle yapılabilir.
1689714455280.png

1 - E8 : P17 aralığını seçin
2 - Koşullu Biçimlendirme
3 - Yeni Kural
4 - Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için Formül Kullan
5 - Açılan menüde formül kutucuğuna
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülünü yazın
6 - Biçimlendirmenizi (Dolgu, Sayı, Kenarlık..) yapın ve Tamam.

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Aynı konuyla ilgili ise ve de konu çözümlenmemiş ise, sorabilirsiniz elbette.
İkinci kısımdakini ise koşullu biçimlendirme olarak anlıyorum.
Yani, dokumanınıza göre, Tutarı* olmayıp Tutarı yazan ve satırlardaki minimum tutarların dolgulandırılması şeklinde yorumluyorum.
O halde şöyle yapılabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 18583

1 - E8 : P17 aralığını seçin
2 - Koşullu Biçimlendirme
3 - Yeni Kural
4 - Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için Formül Kullan
5 - Açılan menüde formül kutucuğuna
=VE(E8<>"";E$7="Tutarı";E8=ÇOKEĞERMİN($E8:$P8;$E$7:$P$7;"Tutarı"))
formülünü yazın
6 - Biçimlendirmenizi (Dolgu, Sayı, Kenarlık..) yapın ve Tamam.
Bunu kullandım fakat tam olarak istediğim gibi olmadı. Sadece aynı satırda yer alan ve birim fiyatları aynı olan hücreleri biçimlendirmeyi dolgu rengi ile göstermesini, nasıl sağlarım?

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sorunuz NET değil.
Sadece aynı satırda yer alan ve birim fiyatları aynı olan hücreleri biçimlendirmeyi dolgu rengi ile göstermesini, nasıl sağlarım?
1689798004985.png
Resme göre, 4 farklı Birim Fiyat var ve bunların 3 ü tekrarlı.
Böyle mi isteniyor. Yoksa konu başından beridir Minimum olan mı (yani sadece 3 olanlar) mı isteniyor?

Bence, siz, istediğinizi net olarak gösteren ve açıklayan bir dokuman ekleyin ki boş yere zaman kaybedilmesin...

Ayrıca
Bunu kullandım fakat tam olarak istediğim gibi olmadı.
Olmayan nedir?
Ekleyeceğiniz dokuman, Olmayanı da gösteren dokuman olsun.. Neden olmadığına bakalım...
Tam olarak ne istiyorsunuz...

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Ekli dosyayı görüntüle 18615
Yoksa konu başından beridir Minimum olan mı (yani sadece 3 olanlar) mı isteniyor?
Sadece 3 için istiyorum. Yani konu başından beridir minimum olan.

Ayrıca

Olmayan nedir?
Ekleyeceğiniz dokuman, Olmayanı da gösteren dokuman olsun.. Neden olmadığına bakalım...
Tam olarak ne istiyorsunuz...
1689715005385.png
Sizin için olmuş olabilir.

Lakin benim istediğim mavi alandaki tabloda olan ve her bir satırdaki minimum olan fiyattan, 2 tane varsa belirtmesini istememdi. Tek bir tane varsa belirtmesine gerek yok.

Bende olmamasının sebebi de şu ok ile işaretlediğim alandaki (kalem malzemesi için) en düşük 45,00 TL değil mi? ve bu 45,00 TL den bir tane olmasına rağmen neden onu da işaretliyor? Sonuçta 45,00 TL fiyattan 2 tane yok. Tek ise belirtmesini istemiyorum. Demek istediğim buydu.

hayaldeolan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Formülle çözüm....
Eki inceleyiniz...
Ekteki dosya sizin formülü yazıp gönderdiğiniz dosyanız. Bu formülünüz çok iyi.

Excell Office Professional Plus 2010 için de bu formülü kullanmak istedim ama olmadı. Bu formülü Excell Office Professional Plus 2010 için nasıl kullanırım?

Boş gösteriyor..JPG
Hücrelerde formül yazıyor fakat içleri boş. Hata vs. hiç bir şey yazmıyor. Sadece boş gösteriyor.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xls
    44 KB · Gösterim: 3

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,
Eklediğiniz dosyayı açtığımdaki durum resimdeki gibi...

R322.png
Evet ... Çözümü Excel2021 kullandığınız için herhangi bir şey belirtmeden vermiştim. Excel2021 de tıpkı Excel 365 gibi dizi işlevlerine hassas versiyonlardır. yani formülleri dizi formül olarak yazmasanız da dizi olarak dökülmeli şekilde işlem yapar.
Excell Office Professional Plus 2010 için de bu formülü kullanmak istedim ama olmadı. Bu formülü Excell Office Professional Plus 2010 için nasıl kullanırım?
EĞER ki eski versiyonlar için (yani Excel2019 ve öncesi) kullanacaksanız, bu formülü, hücreye, DİZİ formül olarak girmelisiniz.
Yani formül, resimdeki gibi görünmelidir.
C++:

1 - Dizi formüllerin hücreye girişleri, sadece ENTER ile değil, CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3üne aynı anda basılarak yapılmalıdır.

Dikkat : Birleştirilmiş hücreye DİZİ Formül girişi yapamazsınız. O nedenle C2 : H2 hücrelerinin birleştirilmesini çözün ilk önce. Sonra C2 hücresine formülü yazın. Kursör, Formül çubuğunda iken CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basın ve formül girişini yapın. Sonra C2 : H2 hücrelerini birleştir işlemini yapın.

2 - CTRL + SHIFT + ENTER ile, Formülü doğru olarak girdiyseniz EĞER, formül otomatik olarak { } parantezleri içerisine alınır. Resimde görebilirsiniz.
3 - EĞER formülü düzgün giremezseniz, yani formül { } parantezleri içerisine alınmazsa, ya da { } parantezlerini MANUEL yazarsanız, formül çalışmayacak veya da çalışırsa da hatalı sonuçlar döndürecektir.
4 - Formül girişi yapıldıktan sonra, formüllü hücreyi kopyalayın ve aşağıya doğru yapıştırın. Yani diğer hücrelere formülü kopyalarak çoğaltmış olacaksınız.

Bu arada, belirtmeliyim ki, I2 hücresindeki formül NORMAL formüldür. Onun için bu formülü sadece ENTER ile girebilirsiniz. Ya da şöyle dersek, Siz, C2 deki formülü DİZİ Formül olarak girerseniz, I2 de formül otomatik olarak C2 deki değere göre hesaplama yapacaktır.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sizin için olmuş olabilir.

Lakin benim istediğim mavi alandaki tabloda olan ve her bir satırdaki minimum olan fiyattan, 2 tane varsa belirtmesini istememdi. Tek bir tane varsa belirtmesine gerek yok.
R323.png

Örnekten hareketle yazarsam
1 - Koşullu biçimlendirme yapılacak alanı seçin. Örnekte F4 : L13...
2 - Koşullu Biçimlendirme >>> Yeni Kural >>> Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek için Formül Kullan
3 - Formül kutucuğuna
C#:
formülünü yazın.
4 - Biçimlendir tıklayın
5 - İstediğiniz biçimlendirmeyi yapın ve Tamam tıklayın.

Formülü açıklarsam
** Biçimlendirmeyi istediğimiz Seçim alanımız F4 : L13
** ilk hücre F4... O nedenle de F4 için yazıyoruz. Herhangi bir sabitleme kullanmadan F4 yazdığımız için, biçimlendirmede F4 için F4, F5 için F5, H8 için H8 şeklinde olacaktır.
*** F4 için ele alırsak, aradığımız Minimum değer F4 hücresinin bulunduğu SATIR olacaktır. Bu SATIR ise, seçimimize göre $F4 : $L4 olacaktır. Sabitlemeleri (yani $ işaretlrini) sadece sütun harflerinin önünde yaptık. Yani F4 için, G4 için, K4 için yani 4. SATIR için değerlendirme aralığımız hep aynı olup 4.satırdaki $F4 : $L4 aralığıdır.
*** 3 koşulumuz var ve 3ünün de karşılanması gerekir. O nedenle de bu 3 koşulu VE işlevi içerisine aldık.
1.koşul : F4 hücresinin BOŞ olmaması O nedenle F4<>"" (Bunu niye kullandık. EĞER ki seçtiğimiz satırda, hiç bir değer yoksa TÜM hücreleri biçimlendirecektir. BOŞ hücreleri işaretlemesin istiyoruz. Satırda en az 1 değer varsa zaten minimuma bakılacaktır)
2. koşul : F4 hücresinin, $F4 :$L4 aralığındaki Minimum değere eşit olmalıdır. O nedenle de F4=MİN($F4:$L4)
3. koşul
(Sizin Yeni koşulunuz) : Net olarak belirtip belirtmediğinizi TAM anlayamadım. 2 adet varsa denilince, EĞER 3 adet, veya 4 adet varsa biçimlendirilmeyecek mi, bbiçimlendirilecek mi emin olamadım. O nedenle de en az 2 adet olanların biçimlendirilmesi şeklinde yazdım formülü.. Satırda Minimum değerden kaç adet olduğunu saydırır ve sonucu belirleriz.
EĞERSAY($F4:$L4;F4)>1
Bu formüldeki >1 dediğimizde 2 adet, 3 adet gibi 2 veya daha fazla adet varsa onların biçimlendirilmesini yapıyoruz. 1 adet varsa biçimlendirmeyecektir.
YOK. sizin için illa ki 2 adet ise bu koşul, o zaman >1 yerine =2 yazarsınız. o zaman sadece 2 adetler biçimlendirilir. 1 veya 3, 4, 5 .. adet varsa biçimlendirme olmaz.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Teveccühünüz...
Çok teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime çok sevindim...
İyi çalışmalar sizlere...

Saygılar benden...