• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü belirli bir değere karşılık gelen farklı değerleri toplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Herkese merhaba,

Linkteki konuya istinaden bir konuda daha yardımınıza ihtiyacım var.

52779 hocam 34GM6870 plakalı aracın kaç farklı şantiyeye gittiğini bulmuştu. Şimdi bulunan şantiyelere denk gelen M sütundaki değerleri toplamam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Tamam.
Şu halde 4. mesajdaki verilen formüller iş görecektir.

Son eklediğiniz dosyadan hareketle,

Dosyanızda, daha önceki formülleri de bir araya toparladım.
** Benzersiz adetlerin hesaplanmasına yönelik formüller. (İstediğiniz herhangi birini kullanabilirsiniz)
** Benzersiz şantiyeler ait toplam km. hesaplanmasına yönelik formüller. (İstediğiniz herhangi birini kullanabilirsiniz)
** Belki ihtiyaç olursa, Benzersiz Şantiyelerin listesi... (Kullanmayacaksanız silebilirsiniz)

Dosya ektedir. İncelersiniz....
Beklenen (istenilen) sonuçlar nedir?... Örnekle belirtilmediğinden, anladığımı yazarsam,

M Sütununda değerler yok. Sanıyorum L kolonundaki m³ değerleri kastediliyor...
İstenilen ise,
önce Benzersiz şantiye isimleri liste olarak yazılacak ve sonra da, bu şantiye isimlerine karşılık gelen toplam m³ değerleri hesaplanacak.

İstenilen, anladığım şekilde ise,
R128.png

N9 hücresine DİZİ Formül olarak, (CTRL + SHIFT + ENTER)
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

O9 hücresine
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• 18.01.2024_1.xlsx
    14.4 KB · Gösterim: 1
Beklenen (istenilen) sonuçlar nedir?... Örnekle belirtilmediğinden, anladığımı yazarsam,

M Sütununda değerler yok. Sanıyorum L kolonundaki m³ değerleri kastediliyor...
İstenilen ise,
önce Benzersiz şantiye isimleri liste olarak yazılacak ve sonra da, bu şantiye isimlerine karşılık gelen toplam m³ değerleri hesaplanacak.

İstenilen, anladığım şekilde ise,
Ekli dosyayı görüntüle 24146

N9 hücresine DİZİ Formül olarak, (CTRL + SHIFT + ENTER)
Kod:

O9 hücresine
Kod:

Hocam özür dilerim örnek dosya ekliyorum
Örnek dosyada M sütununda Km ölçüm değerleri var.
Yine 34GM6870 plakalı araç üzerinden örnek verecek olursak;
Bu araç 2 farklı şantiyeye gitmiş. Bu kısım tamam. Daha önce sizin verdiğiniz formülle bu sonuca ulaşabiliyorum.
Şimdi ise gidilen bu şantiyelerin M sütunundaki km değerleri toplamını bulmaya çalışıyorum.
Örnek dosyaya göre bu araç 2 farklı şantiyeye gittiği için 12 sonucunu vermesi lazım.

Ekli dosyalar

• yenii.xlsx
    13.2 KB · Gösterim: 4
Burada, KRİTİK Soru şudur...

Aynı (Benzersiz) Şantiyeler için km değerleri AYNI mıdır?
  • Sizin tabloda bu değerler AYNI. Örneğin, ilk ANADOLU YILDIZI-KÖPRÜLÜ için 8., 9., 10. ve 11. satırlardaki km değerleri hep 5 km. Ve diğer şantiye için de hep 7 km....
Böyle olması durumda,
1 - Benzersiz sayımı için verilen ilk formüllerdeki kısımları M9 : M31 ile çapmak (ya da M9 : M31 olarak değerlendirmek) sizi sonuca götürecektir.
Kod:
ya da
Kod:
ya da
Kod:

2 - Ya da formüllerde düzenleme yapılır. Şantiye adları yerine km kolonu değerlendirilir ve sonuçta toplam alınır. (Nasıl olsa her şantiye için her bir km değeri AYNI)

• Benzersiz şantiye adlarına karşılık gelen km değerleri FARKLI olabiliyorsa. Örneğin, ilk ANADOLU YILDIZI-KÖPRÜLÜ için 8., 9., 10. ve 11. satırlardaki km değerleri hep 5 km. değil de 5 km, 6 km, 5 km ve 5 km ise....
Bu durumda 5km. ler Benzersiz, 6 km olan AYRI bir Benzersiz olacaktır. Ve böyle ise sonuç ne olmalı???, 5,33 mü, 11 mi? ya da başka bir değer???

Hocam yeni örnek dosya ekledim daha detaylı, boyamalı açıklama yaptım umarım ifade edebilmişimdir.

Aynı isimdeki şantiyeler aynı km değerine sahip. Herhangi bir satırda "ANADOLU YILDIZI-KÖPRÜLÜ" isimli şantiye 5 km ise diğer satırlardaki "ANADOLU YILDIZI-KÖPRÜLÜ" isimli şantiye de 5 km olur. Bu değişmez. Ancak bu satıra denk gelen M sütunundaki km değeri toplamaya 1 defa dahil edilmeli.

Yani mantık şu hocam 10 satıra da "ANADOLU YILDIZI-KÖPRÜLÜ" isimli şantiye yazılmış olsa da K sütununda aradığımız araç bu şantiyeye sadece 1 kez gidiyor. Dolayısıyla bu satıra denk gelen M sütunundaki km değerlerini toplama 1 kez dahil edilmeli.

Ekli dosyalar

• yenii.xlsx
    13.6 KB · Gösterim: 1
Tamam.
Şu halde 4. mesajdaki verilen formüller iş görecektir.

Son eklediğiniz dosyadan hareketle,

Dosyanızda, daha önceki formülleri de bir araya toparladım.
** Benzersiz adetlerin hesaplanmasına yönelik formüller. (İstediğiniz herhangi birini kullanabilirsiniz)
** Benzersiz şantiyeler ait toplam km. hesaplanmasına yönelik formüller. (İstediğiniz herhangi birini kullanabilirsiniz)
** Belki ihtiyaç olursa, Benzersiz Şantiyelerin listesi... (Kullanmayacaksanız silebilirsiniz)

Dosya ektedir. İncelersiniz....

Ekli dosyalar

• yeni_1.xlsx
    15.5 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Hocam çok teşekkür ederim bilgi ve tecrübenize hayran kaldım umarım ilerde bende sizin gibi olabilirim.

Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiğime çok sevindim...
İyi çalışmalar sizlere....

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri