• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Belirli bir değere karşılık gelen farklı değerleri saydırma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar aşağıdaki dosyada G sütununda şantiye isimleri, K sütununda ise araç plakaları yazılı. G sütununda aynı isme sahip 1 den fazla şantiye adı var. Benim burada yapmak istediğim M8 hücresine K sütunundan herhangi bir araç plakası yazdığımda kaç farklı şantiyeye gittiğini saydırmak.
Daha açıklayıcı olması adına, örnek dosyada 34GM6870 plakalı araç 2 farklı şantiyeye gitmiş. Ben bunu formül ile bulmak istiyorum. Yardımlarımız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 18.01.2024.xlsx
    8.1 KB · Gösterim: 5
Çözüm
#AD Hatası veriyorsa,
Muhtemelen işlevlerin yazılımları hatalıdır. Ya da Excel versiyonunuzda olmayan bir işlev kullanılmıştır. Ya da hücre adreslerindeki yazılımlar doğru şekilde değildir.

Alternatif çözümlerin olduğu dosyayı da ekliyorum. İncelersiniz.
Çözümler resimdeki gibidir.
R120.png
Hocam buyrun pivot ile sonuca ulaşabilirsiniz yine de formül isterseniz görmek istediğiniz tabloyu örnek olarak excele ekleyin

Ekli dosyalar

• 18.01.2024.xlsx
    18.3 KB · Gösterim: 3
merhabalar
M sütunu yardımcı sütün olarak kullanılmıştır.
M8 hücresine plaka yazılır N8 hücresi Santiye sayısını hesaplar

Ekli dosyalar

• 18.01.2024.xlsx
    16.6 KB · Gösterim: 2
yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Alternatif olsun
M8 hücresine Plaka yazılıyor.
N8 hücresine DİZİ Formül olarak
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
ya da
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

#AD Hatası veriyorsa,
Muhtemelen işlevlerin yazılımları hatalıdır. Ya da Excel versiyonunuzda olmayan bir işlev kullanılmıştır. Ya da hücre adreslerindeki yazılımlar doğru şekilde değildir.

Alternatif çözümlerin olduğu dosyayı da ekliyorum. İncelersiniz.
Çözümler resimdeki gibidir.
R120.png

Ekli dosyalar

• 18.01.2024.xlsx
    14.6 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Hocam çok çok teşekkür ederim tam istediğim gibi çalışıyor baya zahmet vermişim hakkınızı helal edin elinize sağlık. Cevap veren diğer arkadaşlara da ilgi ve alakaları için çok teşekkür ederim.

Yardımcı olabildiğimize sevindim...
İyi çalışmalar sizlere...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri