• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Aynı veriye sahip satırların karşısındaki sayıları toplamını aldırmak.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

apeks64

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
9
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar işim gereği günde 10-20 defa kullandığımız otomasyon programından excel raporu alıyorum. Örnek dosyadan ne demek istediğim çok net anlaşılacaktır ama ben yine dilimin döndüğünce anlatayım derdimi.
A sütünunda 1 den 100 e kadar satırların kayıtları ve hemen yanında B sütununda ise bu verilere ait sayısal değerler mevcut. Yapmak istediğim aynı isme sahip kayıtların tek satırda gösterilerek karşısına da bu satırların karşılarında bulunan sayıların toplamını aldırmak istiyorum.
Örnek: 1 den 100 e kadar 10 kere ''novalgine ampul'' geçsin karşılarında da adet miktarları olacak. sonra başka bir çalışma sayfasına ; sadece bir satıra '' novalgine ampul'' yazacak ve karşısına da diğer satırlarda bulunan adetlerin toplamını alacak. tekrar etmeyen satırları ise aynen alacak. Umarım anlatabilmişimdir. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Günde 10- 20 defa bu şekilde rapor aldığım için bunu en pratik şekilde nasıl yapabilirim.

Ekli dosyalar

• DENEME_EXCEL.xlsx
    20.8 KB · Gösterim: 4
Çözüm
hocam elinize sağlık çok güzel olmuş Tavsiyeniz ettiğiniz gibi ,yaptığım iş gereği pivot tabloları iyi öğrenmem gerekecek sanırım. Yalnız ilk yüklediğiniz dosyada tekrarlar tek satır halinde sadeleşmişti. bunda öyle değil. Mesela Birim 6. kat seçildiğinde 15 ve 39. satırda 2 adet ''PROGAS 40MG IV FLAKON'' çıkıyor (muhtemelen parti numarası farklı oldukca tekar ediyor) ben ise onların ilk sayfadaki toplamını tek satırda göstermesini istiyorum. Biraz çok oldum ama artık hakkınızı helal edin.
Merhaba
Ektedir, parti nosunu da pivot alan listesinde birimin altına aldım. Böylelikle her kalemi tek satır görürsünüz. Parti no ya göre de toplam alma şansınız olur.
Bunu sizde yapabilirsiniz. Pivot tabloda sağ klik yapınca yanda çıkan...
çözümünüzü gönderdim, umarım fayda sağlar.
Cahilliğimi bağışlayın mutlaka yapmışşınızdır ama ben tam anlayamadım. Şimdi ben yeni bir rapor aldığımda sırasıyla hangi işlemleri yapmam gerekiyor. Neticede bütün tabloya ulaşmak istiyorum. Yani tekrar edenler toplamı alnımış şekilde bir satırda ve devamında tekrar etmeyenler. Biraz daha açabilir misiniz?

çözümünüzü gönderdim, umarım fayda sağlar.
Edit biraz inceleyince epey anladım hocam çok teşekkür ederim. sadece BU sütünunda ne yaptığınızı anlayamadım '' formül tanınmayan metin içeriyor'' hatası vermiş. Bir de o sağda düzenlediklerinizi sadece işaretliler için değil de, tüm liste için nasıl yaparım.? Teşekkürler.

Yüklediğiniz örnek dosyada "olmasını istediğim aşağıdaki gibi" yazan kısımdaki sayıları kontrol eder misiniz. O sayılar stok mu? Stok ise uyuşmuyor. Örneğin METOKLOPRAMID HİDROKLORUR 10 MG/2 ML ENJ COZ (6 AMP) 3 yazıyor. 5 mi olmaliydi
Cahilliğimi bağışlayın mutlaka yapmışşınızdır ama ben tam anlayamadım. Şimdi ben yeni bir rapor aldığımda sırasıyla hangi işlemleri yapmam gerekiyor. Neticede bütün tabloya ulaşmak istiyorum. Yani tekrar edenler toplamı alnımış şekilde bir satırda ve devamında tekrar etmeyenler. Biraz daha açabilir misiniz?

Yüklediğiniz örnek dosyada "olmasını istediğim aşağıdaki gibi" yazan kısımdaki sayıları kontrol eder misiniz. O sayılar stok mu? Stok ise uyuşmuyor. Örneğin METOKLOPRAMID HİDROKLORUR 10 MG/2 ML ENJ COZ (6 AMP) 3 yazıyor. 5 mi olmaliydi
Evet. Özür dilerim o kısımlar toplam olacaktı. METOKLOPRAMID HİDROKLORUR 10 MG/2 ML ENJ COZ (6 AMP) 5 olacaktı. aynı şekilde SEFAZOL 1ıM/ıV GR 1 FLK da 12 olacaktı.

Evet. Özür dilerim o kısımlar toplam olacaktı. METOKLOPRAMID HİDROKLORUR 10 MG/2 ML ENJ COZ (6 AMP) 5 olacaktı. aynı şekilde SEFAZOL 1ıM/ıV GR 1 FLK da 12 olacaktı.
O zaman gönderdiğiniz dosyadaki D2 hücresine şu kodu yazıp sürükleyin gitsin.
=ÇOKETOPLA(C:C;B:B;B2)

O zaman gönderdiğiniz dosyadaki D2 hücresine şu kodu yazıp sürükleyin gitsin.
=ÇOKETOPLA(C:C;B:B;B2)
HOCAM SÜPERSİN VALLA. PEKİ VERDİĞİM İLACI TEKRAR VERMEMEK İÇİN BİRDEN FAZLA KAYDA AİT SATIRLARIN TEK OLARAK GÖRÜNMESİNİ SAĞLAYABİLİR MİYİZ? MESELA ''SEFAZOL 1ıM/ıV GR 1 FLK'' 5 YERDE GEÇİYOR TOPLAMLARI 12 AMA BUNU TEK SATIRDA GÖSTERİN DİĞERLERİNİ GİZLESİN YADA SİLSİN GİBİ. BİLMİYORUM ANLATABİLDİM Mİ? KLAVYE BÜYÜK KALMIŞ KUSURA BAKMAYIN.

hocam süpersin valla. peki verdiğim ilacı tekrar vermemek için birden fazla kayda ait satırların tek olarak görünmesini sağlayabilir miyiz? mesela ''sefazol 1ım/ıv gr 1 flk'' 5 yerde geçiyor toplamları 12 ama bunu tek satırda gösterin diğerlerini gizlesin yada silsin gibi. bilmiyorum anlatabildim mi?

Arkadaşlar problemin % 50 si çözüldü bir adım daha kaldı bir daha el atsanız. eklediğim dosyada ''d'' sütununda tekrarlayan ilaçların toplamını aldırdık. Şimdi ise her ilacı bir defa görmek istiyorum ama karşısındaki toplamlar bozulmasın. Mesela 6. satırda ''SEFAZOL 1ıM/ıV GR 1 FLK'' 5 yerde geçiyor tek satıra düşecek ama karşısında yine 12 olan toplamı yazacak. teşekkürler.

Ekli dosyalar

• DENEME_EXCEL.xlsx
    21.5 KB · Gösterim: 4
Arkadaşlar problemin % 50 si çözüldü bir adım daha kaldı bir daha el atsanız. eklediğim dosyada ''d'' sütununda tekrarlayan ilaçların toplamını aldırdık. Şimdi ise her ilacı bir defa görmek istiyorum ama karşısındaki toplamlar bozulmasın. Mesela 6. satırda ''SEFAZOL 1ıM/ıV GR 1 FLK'' 5 yerde geçiyor tek satıra düşecek ama karşısında yine 12 olan toplamı yazacak. teşekkürler.
Merhaba
Haddim olmayarak bir çözüm önerdim. Sayfa 3 e özet tablo ekledim. Yeni listenizi Sayfa 1 eklediğinizde sayfa3 deki özet tabloda sağ klik yenile yaparsanız her zaman güncel toplamları görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• DENEME_EXCEL.xlsx
    26.8 KB · Gösterim: 2
Merhaba, herhangi bir kayıttan adet düşümü yaparsanız stoktaki de düşecektir.
makro kullanmadan satırda mükerrer gösterimi sadece bir kere yapmaya kafa yordum ancak bulamadım. Syg.

Merhaba
Haddim olmayarak bir çözüm önerdim. Sayfa 3 e özet tablo ekledim. Yeni listenizi Sayfa 1 eklediğinizde sayfa3 deki özet tabloda sağ klik yenile yaparsanız her zaman güncel toplamları görebilirsiniz.
Emeğiniz için teşekkür ederim hocam. Tekrarsız özet güzel olmuş. Bu tabloyu satır ve sütun değişimlerinde bozulmaması için ne yapmam gerekir diyelim en başa bir satır daha eklemek istiyorum aynı şekilde pivot tabloya da girsin. Yada 500 satırlık veri de ekleyebileyim. Sanırım istediğim şey için bundan daha kısa bir yol yok.

Emeğiniz için teşekkür ederim hocam. Tekrarsız özet güzel olmuş. Bu tabloyu satır ve sütun değişimlerinde bozulmaması için ne yapmam gerekir diyelim en başa bir satır daha eklemek istiyorum aynı şekilde pivot tabloya da girsin. Yada 500 satırlık veri de ekleyebileyim. Sanırım istediğim şey için bundan daha kısa bir yol yok.
Şimdi eklediğim dosyaya göre aynı sistemi yapabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• DENEME_EXCEL1.xlsx
    58.5 KB · Gösterim: 3
Şimdi eklediğim dosyaya göre aynı sistemi yapabilir misiniz?
Merhaba
Seni anlayabildiğime sevindim. Excel de Pivot Table yi biraz karıştırırsan farkl raporlamayı daha iyi anlayabilirsin.
İsteğine göre düzenlemeye çalıştım. Yeni eklemiş olduğun stunu raporun en başına aldım. O radaki süzmeden bölüm bölüm ne kadar ilaç sarfiyatı olduğunu süzebilirsin. İstersen tümünü seçip genel sarfiyatı da görebilirsin.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• DENEME_EXCEL1.xlsx
    58.5 KB · Gösterim: 3
Merhaba
Seni anlayabildiğime sevindim. Excel de Pivot Table yi biraz karıştırırsan farkl raporlamayı daha iyi anlayabilirsin.
İsteğine göre düzenlemeye çalıştım. Yeni eklemiş olduğun stunu raporun en başına aldım. O radaki süzmeden bölüm bölüm ne kadar ilaç sarfiyatı olduğunu süzebilirsin. İstersen tümünü seçip genel sarfiyatı da görebilirsin.
Kolay gelsin
hocam elinize sağlık çok güzel olmuş Tavsiyeniz ettiğiniz gibi ,yaptığım iş gereği pivot tabloları iyi öğrenmem gerekecek sanırım. Yalnız ilk yüklediğiniz dosyada tekrarlar tek satır halinde sadeleşmişti. bunda öyle değil. Mesela Birim 6. kat seçildiğinde 15 ve 39. satırda 2 adet ''PROGAS 40MG IV FLAKON'' çıkıyor (muhtemelen parti numarası farklı oldukca tekar ediyor) ben ise onların ilk sayfadaki toplamını tek satırda göstermesini istiyorum. Biraz çok oldum ama artık hakkınızı helal edin.

Merhaba
Ektedir, parti nosunu da pivot alan listesinde birimin altına aldım. Böylelikle her kalemi tek satır görürsünüz. Parti no ya göre de toplam alma şansınız olur.
Bunu sizde yapabilirsiniz. Pivot tabloda sağ klik yapınca yanda çıkan alan listesinde istediğiniz başlığın yerini değiştirerek farklı rapor alma şansınız olur.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• DENEME_EXCEL1.xlsx
    52.6 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Merhaba
Bunu sizde yapabilirsiniz. Pivot tabloda sağ klik yapınca yanda çıkan alan listesinde istediğiniz başlığın yerini değiştirerek farklı rapor alma şansınız olur.
Kolay Hocam Allah sizden razı olsun çok güzel, çok iyi oldu. Elinize emeğinize sağlık.

Hocam Allah sizden razı olsun çok güzel, çok iyi oldu. Elinize emeğinize sağlık.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri