• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Ay bazında kümülatif toplatma yapılması

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
42
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar, ekteki dosyada ay bazında kümülatif toqlamları formülle aldıramadım, çünkü veri alınacak sütunlar toplam yaptırılacak sütunlardan birer sütun fazla. yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• Toplama yapılacak örnek dosya.xlsm
    985.8 KB · Gösterim: 11
Çözüm
... Formül 2023 yılı sarı renkli DB DY arası sütunlara doğru veri getirmemekte,
CD7'ye yapıştırıp, aşağı ve sağa doğru ( [COLOR=%s]DA sütununa kadar[/COLOR]) çoğaltın.
bunu mesajımda belirtmiştim.
2023 için siz revize edersiniz diye düşünmüştüm.
[COLOR=%s]2023'ü de kapsaması için formüldeki AS olan kısımları CC olarak değiştirin[/COLOR].
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Formülü CD7'ye yapıştırıp, aşağı ve CC [COLOR=%s]sütununa kadar[/COLOR] çoğaltın.

.... 73 neyi ifade ediyor anlayamadım
[COLOR=%s]CD sütunundaki formülü ele alırsak[/COLOR], J sütunu hedeflemekteyiz.
CD:82 ve J:10 sütun olduğu için
YUKARIYUVARLA((SÜTUN()-81)/2;0) ile 1...
CD7'ye yapıştırıp, aşağı ve sağa doğru ( DA sütununa kadar) çoğaltın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Not: Üstteki soru çözüme ulaşmadan çözüldü diye kapatıp, aynı soruyu tekrar açmanızı anlamadım.

Merhabalar, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Formül 2023 yılı sarı renkli DB DY arası sütunlara doğru veri getirmemekte, 81 sayılısı buldum, ancak 73 neyi ifade ediyor anlayamadım

... Formül 2023 yılı sarı renkli DB DY arası sütunlara doğru veri getirmemekte,
CD7'ye yapıştırıp, aşağı ve sağa doğru ( [COLOR=%s]DA sütununa kadar[/COLOR]) çoğaltın.
bunu mesajımda belirtmiştim.
2023 için siz revize edersiniz diye düşünmüştüm.
[COLOR=%s]2023'ü de kapsaması için formüldeki AS olan kısımları CC olarak değiştirin[/COLOR].
Kod:
Formülü CD7'ye yapıştırıp, aşağı ve CC [COLOR=%s]sütununa kadar[/COLOR] çoğaltın.

.... 73 neyi ifade ediyor anlayamadım
[COLOR=%s]CD sütunundaki formülü ele alırsak[/COLOR], J sütunu hedeflemekteyiz.
CD:82 ve J:10 sütun olduğu için
YUKARIYUVARLA((SÜTUN()-81)/2;0) ile 1 değerini buluyoruz.
bu 1 değeri tablodaki 1. ay demek oluyor.
tablo 2 yıllık olduğu için en fazla 24'e ulaşacak
SÜTUN() = 82 buluyoruz
SÜTUN()-73 = 9 buluyoruz. Yani J sütunundan önce 9 sütun olduğunu bulduk.
YUKARIYUVARLA((SÜTUN()-81)/2;0)+SÜTUN()-73=10 bulduk
yani heflediğimiz J sütununun sütun numarasına ulaştık.

SÜTUN($J$1:$CC$1)<=(YUKARIYUVARLA((SÜTUN()-81)/2;0)+SÜTUN()-73) ile de
10. sütundan büyükleri hesaba katma yani 0 al dedik.
Böylece ($J7:$CC7) aralığındaki verilerin J sütunundan sonrakileri 0 ile çarptırarak toplama dahil olmasını engelledik.

Çözüm
Üstadım, Cenabı Allah aklına zayet vermesin, MAŞALLAH.
Benim iki problemim daha var, aşağıdaki formüller sağlıklı çalışmamakta, alternatif formül yazabilirmisiniz.

=ÇOKETOPLA(KAYDIR('KKY DOLAN'!$A$1;;KAÇINCI($G$2;'KKY DOLAN'!$3:$3;0)-1;1048576);'KKY DOLAN'!$E:$E;$A6;'KKY DOLAN'!$F:$F;$B6;'KKY DOLAN'!$I:$I;$C6)

=ÇOKETOPLA(KAYDIR('KKY DOLAN'!$CD$1;;KAÇINCI($G$2;'KKY DOLAN'!$CD$3:$DL$3;0)-1;1048576);'KKY DOLAN'!$E:$E;$A6;'KKY DOLAN'!$F:$F;$B6;'KKY DOLAN'!$I:$I;$C6)

yeni soru için yeni konu açınız.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri