• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Arama özellikli Veri Doğrulama

hasanyolcu

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Merhaba;

Borsa takibi yapabileceğim bir program yapmaya çalışıyorum. Bazı konularda yardıma ihtiyacım var. Alışlarım sayfasındaki D13 satırına veri doğrulama ile Tüm hisseler sayfasındaki B2 sütununda yer alan hisse isimlerini almaya çalışıyorum. D13 satırında bir kaç harf yazdığım zaman içerisinde bu harflerin yer aldığı hisseleri getirmeye çalışıyorum. Normal veri doğrulama ile getirebiliyorum fakat hisse sayısı çok olduğu için bulmak zor oluyor. Bunu nasıl yapabilirim.

Ayrıca Alışlarım sayfasında tam ekran butonu yaptım. Butonda açık ve kapalı şekilde iki seçenek var. Bir arkadaşımın yardımı ile kodları yazdım fakat bir yerde hata yapıyorum galiba. hatayı çözemedim.

Ayrıca komisyon oranlarını tanımladığım bir kurum sayfası var. Tarihe göre hisse alış ve satışlarını toplayıp tablodaki hangi kuruma ait işlemde ise belirtilen değerlerin karşısındaki komisyon oranı ile tutarları çarpıp komisyon oranı hesaplaması yapmak istiyorum. Mesela 27.08.2023 tarihinde Oyak Yatırım ile 50.000 TL Alış ve aynı tarihte aynı kurum ile 100.000 TL satış işlemi yapmış olalım. Toplam 150.000 TL işlem yapmış oluyoruz. Bu rakamı kurum sayfasındaki hangi aralıkta yer alıyorsa karşısındaki oran ile çarpıp komisyon hesaplatmak istiyorum. Biraz uğraştım fakat yapamadım.

Bu konularda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• BORSA_PROGRAMI_V.1.2.xlsm
    307.6 KB · Gösterim: 13
Arkadaşlar Merhaba;

Borsa takibi yapabileceğim bir program yapmaya çalışıyorum. Bazı konularda yardıma ihtiyacım var. Alışlarım sayfasındaki D13 satırına veri doğrulama ile Tüm hisseler sayfasındaki B2 sütununda yer alan hisse isimlerini almaya çalışıyorum. D13 satırında bir kaç harf yazdığım zaman içerisinde bu harflerin yer aldığı hisseleri getirmeye çalışıyorum. Normal veri doğrulama ile getirebiliyorum fakat hisse sayısı çok olduğu için bulmak zor oluyor. Bunu nasıl yapabilirim.

Ayrıca Alışlarım sayfasında tam ekran butonu yaptım. Butonda açık ve kapalı şekilde iki seçenek var. Bir arkadaşımın yardımı ile kodları yazdım fakat bir yerde hata yapıyorum galiba. hatayı çözemedim.

Ayrıca komisyon oranlarını tanımladığım bir kurum sayfası var. Tarihe göre hisse alış ve satışlarını toplayıp tablodaki hangi kuruma ait işlemde ise belirtilen değerlerin karşısındaki komisyon oranı ile tutarları çarpıp komisyon oranı hesaplaması yapmak istiyorum. Mesela 27.08.2023 tarihinde Oyak Yatırım ile 50.000 TL Alış ve aynı tarihte aynı kurum ile 100.000 TL satış işlemi yapmış olalım. Toplam 150.000 TL işlem yapmış oluyoruz. Bu rakamı kurum sayfasındaki hangi aralıkta yer alıyorsa karşısındaki oran ile çarpıp komisyon hesaplatmak istiyorum. Biraz uğraştım fakat yapamadım.

Bu konularda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Veri Doğrulama için Tüm Hisseler sayfasında aşağıdaki gibi bir formül yazdım.
HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
veri doğrulamayı uygulayacağım Alışlarım sayfasının D13 satırının veri doğrulama kaynak kısmına;
='Tüm Hisseler'!$Q$6#
Bu formülü uyguladım. Formül ilk satır için gayet iyi çalışıyor. Fakat diğer satırlara uyguladığım zaman D13 teki veriyi getiriyor. Diğer satırlara formülü doğru uygulamam için ne yapmalıyım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekker ediyorum.

Tam anlaşılmadı ama eki inceleyin yapmak istediğiniz bu mudur ?

Ekli dosyalar

330.2 KB · Gösterim: 10
Tam anlaşılmadı ama eki inceleyin yapmak istediğiniz bu mudur ?
Üstad Merhaba;

Denemeleri yaptım. Tam ekran sorunu çözülmüş. Problemsiz çalışıyor.

Sorumdaki;
"Alışlarım sayfasındaki D13 satırına veri doğrulama ile Tüm hisseler sayfasındaki B2 sütununda yer alan hisse isimlerini almaya çalışıyorum. D13 satırında bir kaç harf yazdığım zaman içerisinde bu harflerin yer aldığı hisseleri getirmeye çalışıyorum. Normal veri doğrulama ile getirebiliyorum fakat hisse sayısı çok olduğu için bulmak zor oluyor. Bunu nasıl yapabilirim." olmamış. Ben veri doğrulama ile D13 satırında içinde arama özelliği olacak şekilde yapmak istiyorum.

Diğer sorumda ise;

"Tarihe göre hisse alış ve satışlarını toplayıp tablodaki hangi kuruma ait işlemde ise belirtilen değerlerin karşısındaki komisyon oranı ile tutarları çarpıp komisyon oranı hesaplaması yapmak istiyorum. Mesela 27.08.2023 tarihinde Oyak Yatırım ile 50.000 TL Alış ve aynı tarihte aynı kurum ile 100.000 TL satış işlemi yapmış olalım. Toplam 150.000 TL işlem yapmış oluyoruz. Bu rakamı kurum sayfasındaki hangi aralıkta yer alıyorsa karşısındaki oran ile çarpıp komisyon hesaplatmak istiyorum. Biraz uğraştım fakat yapamadım."
Burdaki gibi hesaplatma yapmak istiyorum.

Dosyayı tekrar ekliyorum. Dosyada "Alışlarım" ve "Satışlarım" satırlarına değerler girdim. "Alışlarım" sayfasında 1000 adet 100 TL den toplam 100.000 TL tutarında alış girdim. "Satışlarım" sayfasında ise 500 adet 120 TL den 60.000 TL tutarında satış girdim. Toplamda 27.08.2023 tarihinde 160.000 TL lik işlem yapmış oldum. Bu tutar kurum sayfasındaki Oyak Yatırımın 100.001-250.000 aralığında olmuş oluyor ve "0,0003" ile çarparak komisyon hesaplatması gerekiyor. Eğer 27.08.2023 tarihinde Oyak Yatırım ile başka işlemlerde olursa toplama bunları da ekleyip Kurum sayfasındaki aralıkların karşısındaki değer ile komisyon hesaplaması gerekiyor.

Emeğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

337 KB · Gösterim: 5
1. problem için resimdeki işlemi yapmak istemiyor musunuz ben mi yanlış anlıyorum ? Resimde AKS yazınca AKS ile başlayanlar listeleniyor:

1695239686800.png

2. ve 3. sorunuz için bende pivot tablo isimleri ile bir türlü getiremedim. Ancak paylaştığım dosyada da görüldüğü gibi aralık vererek komisyon hesabını getirmiştim. Sanırım işinizi görmedi galiba.

1. problem için resimdeki işlemi yapmak istemiyor musunuz ben mi yanlış anlıyorum ? Resimde AKS yazınca AKS ile başlayanlar listeleniyor:

Ekli dosyayı görüntüle 20433

2. ve 3. sorunuz için bende pivot tablo isimleri ile bir türlü getiremedim. Ancak paylaştığım dosyada da görüldüğü gibi aralık vererek komisyon hesabını getirmiştim. Sanırım işinizi görmedi galiba.

Merhaba Sayın Askan;

Evet bahsettiğiniz gibi AKS yazınca içinde AKS gelenleri görmek istiyorum ama gelmiyor. Liste yine karışık geliyor. Diğer konuda ise istemiş olduğum hesaplamayı cevapta açıkladım. Sizin eklediğiniz dosyada bu iki konuda da istediğim sonucu alamadım. Ben problemi çözene kadar uğraşmaya devam edeceğim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Emeğinize sağlık.

Sayın hasanyolcu

Butonlardaki kodu alttaki kodla değiştirerek dener misiniz?
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Sayın Userx;

İlgine teşekkür ettim. Bu koddaki problemi çözdüm. Sıkıntısız çalışıyor şu anda.
Diğer sorularda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkür ederim.

Sayın hasanyolcu
Ekteki dosyayı inceler misiniz?

Ekli dosyalar

• BORSA_PROGRAMI_userx.xlsm
    308.1 KB · Gösterim: 4
Sayın hasanyolcu
Ekteki dosyayı inceler misiniz?
Üstad Merhaba;

Öncelikle emeklerin ve desteğin için teşekkür ederim. Dosyayı inceledim. Gayet güzel bir bakış açısıyla güzel yapmışsınız fakat bazı satırlarda komisyon hesaplamalarını yanlış yapıyor. Ekteki dosyada alışlarım sayfasına bir kaç hisse eklemesi yaptım. Yazarken bir kaç harf yazdım bulup getirmedi. Fiyatlarını da getirmedi dolayısıyla komisyon hesaplamasını da yapmadı. Ayrıca 27'sine ait alış ve satış tutarlarını topladığım zaman Kurum sayfasındaki ilgili komisyon oranı ile hesaplamayı doğru yapmıyor. 28'ine de bir kaç hisse ekledim fakat aynı şekilde fiyatları ve komisyon hesaplamalarını yapmadı. Bir yerde bir hata var galiba ama çözemedim. Bir bakarmısınız size zahmet. Satışlarım sayfasında yeni hisse yazdığım zaman bulup getiriyor. Fiyatlarını da getiriyor.

Ayrıca bir kaç sorum olacak
  • Tüm hisseler sayfasından hissenin fiyatını hem Alışlarım hem de satışlarım sayfasına getiriyor. Ben bu fiyatlara el ile müdahale ettiğimde hesaplamaları güncelliyor mu?
  • Kurum sayfasındaki komisyon oranlarında değişiklik olduğu zaman hesaplamaları değiştiriyor mu?
  • Hesaplamaları yaparken değişikliklere güncelleme yapıyor mu? Yani komisyon oranı değiştiği zaman veya alış satış adetleri veya fiyatları değiştiği zaman hesaplamaları yeniden yapıyor mu?

Dosyaya yeni bir ekleme daha yaptım. Olması mümkün mü bilmiyorum. Satışlarım sayfasının sol üst kısmında hisse alanına yazdığım (şu anda Portföy sayfasındaki hisselerden alıyor) hisseye ait alış satış işlemlerini "bu hisseye ait verileri taşı" butonu aracığıyla "Kapanan_Pozisyonlar" sayfasına taşımak istiyorum. Her işlemi satır bazında bu sayfaya almak istiyorum. Mesela THYAO hissesine ait alış işlemlerini her işlem bazında satırı kopyala mantığı ile "Kapanan_Pozisyonlar" sayfasına taşımak istiyorum. Aynı şekilde aynı hisseye ait satış işlemlerini de satırı kopyala mantığı ile bu sayfaya taşımak istiyorum. Taşıdığım işlemini türünü de "Kapanan_Pozisyonlar" sayfasının N sütünundaki "Alış/Satış" satırına yazmak istiyorum.

Emeğiniz için çok Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

312 KB · Gösterim: 2
Kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• BORSA_PRG_userx.xlsm
    179.7 KB · Gösterim: 4
Kontrol eder misiniz?
Üstad Merhaba;

Kontrol ettiğim zaman komisyon hesaplamasında hata var sadece. 27.08 tarihinde ait alışların toplamı 798.120 TL, satışların toplamı 124.460 TL = Alış satış toplamı 922.580 TL. Kurum sayfasındaki Oyak Yatırım komisyon aralığı olan 500.000-1.000.000 aralığında oluyor böylelikle komisyon oranı 0,0006 ile çarpması gerekiyor.
28.08 tarihinde ise alış toplamı= 318.400 satış toplamı=103.671 TL Alış-Satış Toplamı=422.071 TL Komisyon oranı 250.001-500.000 aralığında olup komisyon oranı 0,0005 ile çarpması lazım.

Üstad işlem toplamları ile açıklayarak yazmaya çalıştım daha anlaşılır olması açısından.
Ayrıca alışlarım tablosuna satır eklediğimde hata veriyor. Hata görüntüsünü ekledim.

Emeğiniz için Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Alışlarım Tablo Hatası.jpg
    Alışlarım Tablo Hatası.jpg
    56.9 KB · Gösterim: 1
Her Menkul için yani her satırda komisyon kesilmiyor mu?
Hata mesajı pivot tablo kullanıyorsunuz Menkul sütununa
Kod:
formülünü ekliyor o yüzden hata veriyor. Bu alanı silerseniz sorun kalmaz.

Her Menkul için yani her satırda komisyon kesilmiyor mu?
Hata mesajı pivot tablo kullanıyorsunuz Menkul sütununa
Kod:
formülünü ekliyor o yüzden hata veriyor. Bu alanı silerseniz sorun kalmaz.
Merhaba Üstad;

Her menkul için her satırda komisyon hesaplaması yapıyoruz fakat günlük alış ve satışların toplamını alıp kurum sayfasındaki hangi aralıkta ise o komisyon oranını her satıra uygulayacak. Hesaplama bu şekilde yapılıyor. Hatta bazı aracı firmalar aylık alış ve satış toplamlarını alarak komisyon oranı belirliyor. İşlem hacmi yüksek olan müşterileri için komisyon oranını düşürüyor önceki kesintileri ile aradaki farkı geri iade ediyor.
Hata formülünü tabloya ekleme yaptığım zaman otomatik ekliyor. Pivot tablo yok şu anda kullandığım. Nerden alıyor formülü göremedim. Ama sıkıntı yok ekleme yapınca formülü siliyorum.

Teşekkür ederim. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Sayın hasanyolcu
Alışlarım ve Satışlarım sayfalarına "İskonto Hesapla" butonu ekledim.
İskonto hesaplaması Aracı Firma ve Günlük Tutar üzerinden hesaplanır.
Alım ve Satım Girişi yaptıktan sonra ya da fiyat, miktar alanlarında değişiklik yaptığınızda yeniden hesaplatırsınız.

Ekli dosyalar

• BORSA_PRG_userx.xlsm
    182.1 KB · Gösterim: 4
Sayın hasanyolcu
Alışlarım ve Satışlarım sayfalarına "İskonto Hesapla" butonu ekledim.
İskonto hesaplaması Aracı Firma ve Günlük Tutar üzerinden hesaplanır.
Alım ve Satım Girişi yaptıktan sonra ya da fiyat, miktar alanlarında değişiklik yaptığınızda yeniden hesaplatırsınız.
Üstad Merhaba;

Dosyayı kontrol ettim. İskonto hesapla butonuna tıkladığım zaman " aSy.Cells(i, 7) = aSy.Cells(i, 12) * krm.Cells(Evaluate("=SUMPRODUCT((Alışlarım!C" & i & "=Kurum!D2:I2)(" & a1 & ">Kurum!B3:B11))+1"), Evaluate("=MATCH(Alışlarım!C" & i & ",Kurum!$D$2:$I$2,0)+3")) " bu kodda ve " aSy.Cells(i, 7) = aSy.Cells(i, 13) * krm.Cells(Evaluate("=SUMPRODUCT((Satışlarım!C" & i & "=Kurum!D2:I2)(" & a1 & ">=Kurum!B3:B11))+1"), Evaluate("=MATCH(Satışlarım!C" & i & ",Kurum!$D$2:$I$2,0)+3")) " bu kodda hata veriyor ve hesaplama yapmıyor. Ayrıca önceki dosyada tarih-aracı kurum-menkul ve adet yazıldığında fiyatı getirip hesaplama yapıyordu. Bu dosyada bunları da yapmıyor.

Bir önceki dosyayı başka bir projede kullanmak istiyorum. Satışlarım sayfasında fiyatta değişiklik yaptığım zaman hesaplama yapmıyor ama adette değişiklik yaptığım zaman çalışıyor. Bir kaç kod denemesi yaptım ama yapamadım. Sorun neden kaynaklı olabilir.

Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık

Sayın hasanyolcu
Bendeki dosyada bir sıkıntı görünmüyor. Toplam Alış Tutarlarınız "L" sütununda, Toplam Satış Tutarınız "M" sütununda değil mi?
brs.gif

Ekli dosyalar

234.7 KB · Gösterim: 8

Konuyu okuyanlar

Geri