Çözüldü ADODB İfadede tanımlanmamış işlev hatası

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar,
Daha önce Access üzerinde kullanıcı tanımlı fonksiyon tanımlayıp çalıştırmayı deneyen oldu mu aranızda?

Access içerisinde tanımladığım kullanıcı tanımlı fonksiyon aşağıdaki gibi:

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

deneme için yaptığım tablo ve verileri aşağıdaki gibi:

IDSayi1Say2
11015

ve son olarak excelde tanımladığım fonksiyonu çalıştırmak için kullandığım kodlar aşağıdaki gibi:

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu kodlardaki select sorgusunda tanımlamış olduğum Topla işlevinde hata veriyor. Bunu aşmanın bir yolu var mı?

Ekli dosyalar

• Deneme.zip
    37.7 KB · Gösterim: 4

Caylak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
681
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Merhabalar,
Excelden access içerisindeki fonksiyonu çalıştırmak için;
C#:
şeklinde denedim ve sonuç verdi. Geliştirilebilir tabii

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonun çalışıp çalışmadığını test ediyorsanız yukardaki kodu inceleyin, isteğe bağlı çok karışık fonksiyonlar yazılabilinir.
EĞER amaç sadece iki alanı toplamaksa
Kod:

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonun çalışıp çalışmadığını test ediyorsanız yukardaki kodu inceleyin, isteğe bağlı çok karışık fonksiyonlar yazılabilinir.
EĞER amaç sadece iki alanı toplamaksa
Kod:
Amaç sadece iki alanı toplamak değil.
Üzerinde çalıştığım kodlar oldukça karmaşık olduğundan çözüm üretmek isteyecek arkadaşlara kolaylık olsun diye öylesine basit anlaşılabilir bir örnekle sunmak istedim sadece.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,
Excelden access içerisindeki fonksiyonu çalıştırmak için;
C#:
şeklinde denedim ve sonuç verdi. Geliştirilebilir tabii
Bu şekilde kullanım çok fazla karmaşık olan kodlarımı daha da karmaşıklaştıracak o halde.

Anladığım kadarıyla excel içinde bulunan ADODB.Recordset nesnesinin "source" parametresi içindeki sorguya doğrudan yazarak kullanamıyoruz sanırım.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
İşin aslı tbl_Gorevler diye bir tablom var. ToDoList gibi bir hatırlatma uygulaması olacak. Oradaki tablomun kabaca en basite indirgenmiş görüntüsü aşağıdaki gibi:

IDBaslikAciklamaOnemDuzeyi
1Deneme GöreviDeneme Açıklaması1

ayrıca access içindeki yazdığım fonksiyon aşağıdaki gibi:
Kod:

NOT: tbl_OnemDuzeyleri diye bir tablo yapıp tbl_Gorevler tablomdaki OnemDuzeyi alanı ile ilişkilendirebilirim bunu biliyorum. ama ben sorgumu karmaşıklaştırmamak için (INNER JOIN vs. olaylarına girmemek için) OnemDuzeyi için ilişkili ayrı bir tablo yapmadım. bunun yerine 1 görürsen düşük, 2 görürsen normal, 3 görürsen yüksek getir gibi bir fonksiyon yazmak istedim kısacası.

Bu fonskiyonu kullanmak için excelden çalıştırmak istediğim örnek sorgu aşağıdaki gibi;
Kod:

Hem excel kodlarımı temiz tutmaya hem access sorgularımı ve tablolarımı temiz tutmaya çalışıyorum.
Bu sorunu çözmenin çok çeşitli yolları var ve bir çoğunu biliyorum. Ama tek merak ettiğim şey access içinde ktf tanımlayıp bu ktf yi excelden gönderdiğimiz sorgu içerisinde kullanabiliyor muyuz?

Son düzenleme:

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Access fonksiyonları çalıştırabiliyor ama excel sorgularını n bildiğim kadarıyla öyle bir özelliği yok
Accesste o yordamı kullanan bir sorgu oluşturup excelde o sorguyu çalıştırmayı deneye bilirsiniz
maalesef o da işe yaramıyor

Son düzenleme:

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Kusura bakmayın access içinde çalışıyor ama excel den gönderilince hata veriyor.
Ancak KTF kullanmak yerine aşağıdaki sql kodunu kullanın.
Kod:
Denemiştir

Son düzenleme:

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Hem excel kodlarımı temiz tutmaya hem access sorgularımı ve tablolarımı temiz tutmaya çalışıyorum.
Bu sorunu çözmenin çok çeşitli yolları var ve bir çoğunu biliyorum. Ama tek merak ettiğim şey access içinde ktf tanımlayıp bu ktf yi excelden gönderdiğimiz sorgu içerisinde kullanabiliyor muyuz?
Access de bir sorgu hazırladım, Asıl dosya yerine bu sorgunun sonuçlarını getirtmeye çalıştım. Yine hata verdi, excelden, access de yazılmış KTF çalışmıyor.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Access de bir sorgu hazırladım, Asıl dosya yerine bu sorgunun sonuçlarını getirtmeye çalıştım. Yine hata verdi, excelden, access de yazılmış KTF çalışmıyor.
Malesef öyle galiba.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Fonksiyonu Excelde yazın. Dış veri al ile accessteki tabloyu excele alın, excelde sağdaki boş sütuna KTF yi uygulayın. Accesste veri eklenince formül kendiliğinden eklenecektir.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Fonksiyonu Excelde yazın. Dış veri al ile accessteki tabloyu excele alın, excelde sağdaki boş sütuna KTF yi uygulayın. Accesste veri eklenince formül kendiliğinden eklenecektir.
hocam yanılıyor olabilirim ama bildiğim kadarıyla excelde recordsette KTF kullanamıyorsunuz.

Son düzenleme:

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
pardon hocam birden sorguda kullanılacakmış gibi düşündüm, excel formülü olarak kastetmişsiniz galiba

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Evet KTF excelde kullanılacak.
Dış Veri Al da KTF'yi denedim yine kabul etmedi

Caylak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
681
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Hocam sorguda sıralama yapsanız olmaz mı,
Select ......... from...... order by onemduzeyi desc
gibi mesela

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
galiba tek yol accessi kod ile açıp recordset ile sorgudan veriyi alıp excele yapıştırmak
aşağıdakine benzer bir kod kullanılabilir
Kod:

Çözüm

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Üstadım çeşitli çözümlerle halledilebilir elbette ama ben sadece ktf yi sorguda kullanma rahatlığını istemiştim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar